X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wizyta Emmanuela Macrona w Polsce. "Prezydent Francji spróbuje ożywić relacje"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 09:13
Prezydent Emmanuel Macron, który w poniedziałek rozpoczyna swą pierwszą wizytę w Polsce, "podejmie próbę ożywienia relacji z krajem mającym odmienne niż Francja podejście do wielu kwestii w relacjach dwustronnych i w sprawach europejskich" - pisze AFP.
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

"Polityczny kontekst tej wizyty wymaga niezwykłej delikatności, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę brexit, który już stał się faktem czy toczące się negocjacje wokół wieloletniej perspektywy budżetowej dla Unii Europejskiej oraz rozmowy na temat Europejskiego Zielonego Ładu" - wskazuje w komentarzu agencja.

"Napięcia w relacjach na linii Warszawa-Bruksela osiągnęły ostatnio swój kulminacyjny punkt, jeśli chodzi o sprawę reformy sądownictwa. W maju odbędą się w Polsce wybory prezydenckie" - przypomina.

1200_Macron_PAP.jpg
Wizyta prezydenta Francji w Polsce. Ekspert: zmienia się układ sił UE i Macron ma swoje plany

W komunikacie Pałacu Elizejskiego podkreślono z kolei, że "wybór Polski jako pierwszego kraju w Europie, do którego prezydent udaje się w 2020 r., jest istotny dla wyjaśnienia, jakie jest stanowisko Francji w odniesieniu do licznych kwestii unijnych, a także dla zainicjowania nowych obszarów współpracy z jednym z najważniejszych partnerów Francji w UE i dla podkreślenia znaczenia demokratycznych wartości europejskich".

"Niezrozumienie dla podejścia Warszawy"

Od czasu dojścia w 2015 r. do władzy w Polsce Prawa i Sprawiedliwości, Paryż wielokrotnie "wyrażał zasadnicze niezrozumienie dla podejścia Warszawy" i krytykował polskie władze m.in. "za blokowanie inicjatyw międzyrządowych na poziomie europejskim, w tym - perspektywy neutralności węglowej w 2050 r., a także za kontrowersyjną reformę sądownictwa i krucjatę prowadzoną wobec ruchu LGBT" - pisze francuska agencja.

Jak zaznacza, różnice między Paryżem i Warszawą na tym się nie kończą. "Polska ma inną wizję integracji europejskiej w sferze obrony, inaczej odnosi się do spraw migracji, współpracy transatlantyckiej i stosunków z Rosją" - wylicza AFP.

Agencja cytuje głosy polskich ekspertów wskazujących, że po okresie entuzjazmu Macrona dla pomysłów dotyczących dalszego funkcjonowania Unii Europejskiej, nadszedł czas na próbę szybkiego zatarcia złego wrażenia, jakie w stolicach Europy Środkowej i Wschodniej wywołały niektóre wypowiedzi francuskiego przywódcy i bardziej realistyczne podejście.

Ostra krytyka Macrona

W październiku 2018 r. podczas wizyty na Słowacji - przypomina w tym kontekście AFP - Emmanuel Macron ostro skrytykował władze polskie i węgierskie, zarzucając im, że "okłamują swe społeczeństwa" i zajmują antyeuropejskie stanowisko.

"Jednakże, jeśli rzeczywiście zależy nam na dalszym rozwoju UE, to trzeba brać pod uwagę stanowisko każdego z państw członkowskich" - podkreśla AFP i przypomina, że po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię, "Polska staje się piątym krajem Unii, jeśli chodzi o liczbę ludności i szóstym, gdy chodzi o PKB".

Agencja zaznacza, że wizytę w Polsce poprzedziły rozmowy w stolicach kilku państw Europy Środkowej, w trakcie których Emmanuel Macron starał się o ocieplenie relacji z krajami regionu.

Spotkanie z Andrzejem Dudą i rozmowa premierem

Wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Polce rozpocznie się od spotkania w poniedziałek w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie przywódca Francji będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

We wtorek prezydent Macron ma w programie wyjazd do Krakowa, gdzie zwiedzi zamek na Wawelu i wygłosi wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim na temat stosunków francusko-polskich.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizyta prezydenta Francji w Polsce. Jest termin spotkania z premierem

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 15:22
Premier Mateusz Morawiecki spotka się w poniedziałek w Warszawie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Tematami rozmów mają być m.in. relacje polsko-francuskie oraz bieżące sprawy z agendy europejskiej i międzynarodowej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
rozwiń zwiń