more_horiz
Wiadomości

Apel do polskiego rządu. Władze Palestyny proszą o pomoc ws. kryzysu bliskowschodniego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 06:33
Palestyński ambasador w Warszawie apeluje do polskich władz o pomoc w rozwiązaniu kryzysu bliskowschodniego. W wydanym właśnie oświadczeniu Mahmud Khalifa (czyt: halifa) napisał, że strona palestyńska prosi społeczność międzynarodową, w szczególności wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polskę, by pomogły w przywróceniu konstruktywnych rozmów pokojowych z Izraelem.
Audio
  • Palestyńskie władze apelują do polskiego rządu ws procesu pokojowego. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Konflikt izraelsko-palestyński jest jednym z najdłużej trwających konfliktów na świecie
Konflikt izraelsko-palestyński jest jednym z najdłużej trwających konfliktów na świecieFoto: PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Palestyński ambasador napisał w oświadczeniu, że Stany Zjednoczone nie są już dla władz w Ramallah wiarygodnym negocjatorem w sporze z Izraelem. W rozmowie z Polskim Radiem Mahmud Khalifa przypomniał, że prezydent Trump przeniósł amerykańską ambasadę do Jerozolimy i uznał prawo Izraela do budowy nielegalnych z punktu widzenia prawa międzynarodowego żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu.

liga 1200.jpg
Bliski Wschód: Liga Arabska odrzuca plan Trumpa. Palestyna zrywa stosunki z USA i Izraelem

Dyplomata powiedział, że do rozmów pokojowych mogłyby doprowadzić kraje Unii Europejskiej, w tym m.in. Polska. - Uważamy, że strona polska, jako członek Unii Europejskiej może być aktywna, aby popchnąć różne pomysły, aby aktywizować inne sposoby dialogu dla rozwiązania tego konfliktu na podstawie rezolucji ONZ - podkreślił Mahmud Khalifa.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Ekspert: to co oferuje Donald Trump nie jest propozycją pokojową

Tydzień temu amerykański prezydent ogłosił swój tzw. plan pokojowy dla Izraela i Palestyńczyków. Dokument mówi o istnieniu obu suwerennych państw i oferuje Palestyńczykom pomoc finansową, równocześnie jednak oddaje sporą część okupowanych obecnie terenów na Zachodnim Brzegu pod całkowitą kontrolę Izraela.

"Plan Donalda Trumpa nie będzie służyć pokojowi w regionie"

Palestyńskie władze skrytykowały taki pomysł. Mahmud Khalifa powiedział Polskiemu Radiu, że plan Donalda Trumpa nie będzie służyć pokojowi w regionie. - To nie jest plan, który może być rozwiązaniem pokojowym na Bliskim Wschodzie. To jest recepta na eskalację sytuacji. Plan nie zapewnia ani rozwiązania pokojowego, ani możliwości przyszłego rozwoju suwerennego kraju dla Palestyńczyków - dodał.

Konflikt izraelsko-palestyński jest jednym z najdłużej trwających konfliktów na świecie. Trwa od 73 lat i doprowadził do kilku wojen oraz powstań palestyńskich. Obecnie Izrael okupuje część terenów arabskich. Najważniejszymi punktami spornymi są status Jerozolimy, którą każdy z narodów uznaje za swoją stolicę, granice przyszłego państwa palestyńskiego oraz nielegalne z punktu widzenia prawa międzynarodowego izraelskie osiedla na Zachodnim Brzegu. Szacuje się, że w takich właśnie osiedlach mieszka co najmniej 400 tysięcy Izraelczyków.

Ostatnia jak dotąd runda bezpośrednich negocjacji pokojowych między Izraelem a Autonomią Palestyńską została zerwana wiosną 2014 roku.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem