X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Przedstawiciel KE chce wznowienia negocjacji z krajami Bałkanów Zachodnich

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 23:36
Unia Europejska powinna rozpocząć rozmowy akcesyjne z krajami Bałkanów Zachodnich przed majowym szczytem w Zagrzebiu - apelował w Strasburgu przedstawiciel Komisji Europejskiej, Olivér Várhelyi. Komisja pracuje nad znowelizowaniem procesu przyjmowania do Unii Europejskiej nowych krajów członkowskich.
Audio
  • Olivér Várhelyi: oba kraje (Macedonia Północna i Albania) zrobiły to, czego od nich wymagaliśmy. Podczas swoich ostatnich wizyt w Skopje i Tiranie zaznaczyłem, że reformy są kluczowe i apelowałem o ich dalsze wdrażanie. Jeśli Unia chce być wiarygodna, musi wywiązać się z obietnic (IAR)
Flagi Macedonii Północnej i Unii Europejskiej
Flagi Macedonii Północnej i Unii EuropejskiejFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Nowelizacja przepisów akcesyjnych ma przełamać impas w negocjacjach wokół poszerzenia wspólnoty o Macedonię Północną i Albanię. Rozmowy akcesyjne zablokowała w październiku Francja.

PAP Andrzej Duda Stewo Pendarowski 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: wspieramy dążenia Macedonii Północnej do UE i NATO

Wywiązywanie się z obietnic złożonych przez Unię

Unia musi dotrzymywać słowa - mówił w Strasburgu Olivér Várhelyi. Jak dodał, "oba kraje zrobiły to, czego od nich dotąd wymagaliśmy". - Podczas swoich ostatnich wizyt w Skopje i Tiranie zaznaczyłem, że reformy są kluczowe i apelowałem o ich dalsze wdrażanie. Oba kraje zaangażowały się we wprowadzanie zmian. Równocześnie, jeśli Unia chce być wiarygodna, musi również wywiązać się ze swoich obietnic - ocenił.

Komisja Europejska chce, by stopień zbliżenia się kraju kandydującego do Unii był wprost proporcjonalny do przeprowadzonych reform. Zmiany prodemokratyczne mają być "nagradzane" otwarciem kolejnych etapy rozmów, a odejście od reform ma się wiązać z oddaleniem perspektywy dołączenia do Unii Europejskiej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] E. Witek: Polska jest przyjacielem Bałkanów Zachodnich. Trzeba wzmacniać integrację europejską

Według Francji, dotychczasowe przepisy akcesyjne były nieprzejrzyste.

Kraje o różnych statusach

Formalnie Unia prowadzi w tej chwili rozmowy akcesyjne z trzema krajami: Czarnogórą, Serbią i Turcją. Negocjacje z rządem w Ankarze zostały jednak de facto wstrzymane, ze względu na przypadki prześladowania mniejszości i znacznego ograniczenia praw opozycji w tym kraju.

Albania i Macedonia Północna mają status "kraju kandydującego", a Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo postrzegane są jako "potencjalni kandydaci".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Premier: proces berliński wnosi wartość dodaną do stosunków UE-Bałkany Zachodnie

Szczyt Unia-Bałkany Zachodnie odbędzie się w Zagrzebiu na początku maja. Powiększenie Unii Europejskiej będzie jednym z głównych tematów rozmów.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiana sterów w Chorwacji. Dotychczasowa prezydent przegrała wybory

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 08:49
Według danych z większości komisji wyborczych, były premier Chorwacji, socjaldemokrata Zoran Milanovic wygrał wybory prezydenckie. Pokonał dotychczasową prezydent Kolindę Grabar-Kitarović, która reprezentuje prawicową Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną. W drugiej turze wyborów Milanovic zdobył 52.7 procent głosów, natomiast Grabar-Kitarović 47.3 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Macedonii Północnej z wizytą w Polsce. Rozmowy o sprawach UE i gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 12:50
- Wspieramy euroatlantyckie i unijne aspiracje Macedonii Północnej. Mamy nadzieję, że współpraca między naszymi krajami będzie się w przyszłości dynamicznie i dobrze rozwijała - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Republiki Macedonii Północnej Stevo Pendarovskim.
rozwiń zwiń