Portugalia: episkopat chce referendum ws. eutanazji. Wcześniej debata w parlamencie

Konferencja Episkopatu Portugalii wezwała władze tego kraju do przeprowadzenia referendum w sprawie eutanazji. Apel biskupów ma związek z zaplanowaną na przyszły tydzień debatą parlamentarną dotyczącą legalizacji tzw. wspomaganego samobójstwa.

2020-02-13, 06:36

Portugalia: episkopat chce referendum ws. eutanazji. Wcześniej debata w parlamencie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Jak powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Portugalii ks. Pedro Barbosa, Kościół katolicki nie tylko wzywa polityków do umożliwienia organizacji referendum w sprawie eutanazji, ale apeluje też do wiernych o składanie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym plebiscytu w sprawie eutanazji.

Powiązany Artykuł

Shutterstock eutanazja 1200.jpg
"Doktor spytał czy chcą posłuchać, jak serce przestało bić". Lekarze uniewinnieni za eutanazję

- Kościół nie może pozostać bierny wobec próby legalizacji eutanazji w naszym kraju, dlatego na tym etapie optuje za możliwością wypowiedzenia się przez całe społeczeństwo w tej kwestii - wyjaśnił ks. Barbosa.

Konieczne 60 tys. podpisów

Aby złożyć do parlamentu Portugalii obywatelski projekt ustawy dotyczący organizacji referendum w sprawie eutanazji, konieczne jest zebranie 60 tys. podpisów.

Podejmowane w Portugalii od 2017 r. przez ugrupowania lewicy próby legalizacji tzw. wspomaganego samobójstwa są krytykowane nie tylko przez biskupów, ale też przez część środowiska medycznego, a także władze izby lekarskiej. Twierdzą oni, że "misją ludzi służby zdrowia jest ratowanie życia, a nie jego odbieranie".

REKLAMA

>>>[POLSKIE RADIO 24] Abp Paglia: odpowiedzią na szerzenie kultury śmierci powinno być promowanie opieki paliatywnej

W ocenie portugalskich mediów referendum, o które apelują biskupi, stanowi jedyną możliwość zahamowania debaty nad legalizacją eutanazji w portugalskim jednoizbowym parlamencie.

Kto za, kto przeciwko

Debata dotycząca legalizacji eutanazji odbędzie się w parlamencie 20 lutego. W jej trakcie spodziewane jest głosowanie nad projektami dotyczącymi tzw. samobójstwa wspomaganego, które złożyły centrolewicowe i lewicowe ugrupowania: Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna - Zieloni (PEV) oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN).

Jedynymi ugrupowaniami parlamentarnymi, które opowiadają się przeciwko legalizacji eutanazji w Portugalii, jest chadecko-ludowy blok CDS-PP oraz konserwatywna partia Chega. W 230-osobowej izbie mają razem zaledwie sześciu deputowanych.

REKLAMA

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej