X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Chcę, żeby ktoś mnie zabił". Wstrząsające nagranie 9-latka

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 18:13
"Chcę umrzeć", "chcę, aby ktoś mnie zabił". Te słowa wypowiedział 9-letni chłopiec, który jest ofiarą nękania w szkole. Wstrząsające nagranie trafiło do sieci za pośrednictwem matki chłopca, która łamiącym głosem mówi o skutkach nękania jej syna. 
9-latek padł ofiarą nękania ze względu na swoją chorobę
9-latek padł ofiarą nękania ze względu na swoją chorobęFoto: Facebook

Wideo zostało zamieszczone na portalu Facebook 19 lutego przez mamę chłopca Yarrakę Bayles. 9-letni Quaden z Australii cierpi na achondroplazję – najczęstszy rodzaj karłowatości. Choroba chłopca stała się powodem do nękania go przez inne dzieci.

Na trwającym 6 minut nagraniu zrozpaczony chłopiec kilkukrotnie prosi swoją mamę, aby ta pozwoliła mu popełnić samobójstwo lub żeby ktoś pomógł mu się zabić. 

Bayles zdecydowała się upublicznić nagranie, aby pokazać innym jak bardzo destrukcyjne skutki niesie ze sobą nękanie - 9 letni chłopiec prosi swoją matkę o możliwość popełnienia samobójstwa. Zrozpaczona matka prosi chłopca, aby wymienił wszystkie obelgi, które usłyszał, prosząc tym samym prześladowców aby zaprzestali nękania jej syna. 

Wideo zostało wyświetlone już ponad 21 milionów razy, w szybkim tempie stając się viralem (szybko rozchodzących się po sieci filmem). Do chłopca i jego rodziny z całego świata napływają słowa wsparcia. 

Jednym z ich autorów jest popularny australijski aktor Hugh Jackman:

Słowa wsparcia przekazała także od australijskich gwiazd sportu:

Historia Quadena zachęciła wielu internautów do dzielenia się swoimi historiami związanymi z nękaniem z powodu choroby czy niepełnosprawności. Wielu przekazało wsparcie, prosząc aby nie poddawał się w walce z prześladowcami:

Amerykański komik Brad Williams, który cierpi na tą samą chorobę co 9-latek, w jeden dzień zebrał 130 tys. dolarów, aby wysłać rodzinę do Disneylandu. 

Syn prezydenta USA Eric Trump, nazwał nagranie "łamiącym serce". "Wszyscy jesteśmy z Tobą, trzymaj się" - dodał.

Nagranie poruszyło internautów na całym świecie, rozpoczynając na nowo dyskusję o hejcie, przemocy i nękaniu osób z niepełnosprawnościami. Większość osób oburzona faktem, iż zaledwie 9-letni chłopiec prosi swoją mamę o możliwość popełnienia samobójstwa, prosi o rozpoczęcie działań mających na celu ochronę osób nękanych oraz karanie prześladowców.


BBC/AS


Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Australia przemoc