more_horiz
Wiadomości

"UE nie może popełnić tragicznych błędów". Apel premiera Włoch w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 12:24
Premier Włoch Giuseppe Conte zaapelował w sobotę do Unii Europejskiej, by "nie popełniła tragicznych błędów" w czasach pandemii koronawirusa. Ostrzegł, że całej UE grozi to, że "straci sens istnienia" w oczach obywateli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/Matteo Corner

wycieczkowiec pap 1200.jpg
Koronawirus potwierdzony na holenderskim wycieczkowcu, Europa epicentrum pandemii. COVID-19 na świecie

W wywiadzie dla dziennika "Il Sole-24 Ore" szef rządu, odnosząc się do potrzeby zdecydowanych działań Unii w obecnej kryzysowej sytuacji, oświadczył: "Inercja doprowadziłaby do pozostawienia naszym dzieciom olbrzymich kosztów zdewastowanej gospodarki".

Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ

Podkreślił, że jego rząd planuje wyasygnować na walkę z epidemią i jej skutkami 50 miliardów euro, z których do tej pory już przeznaczył połowę. - Uruchomimy wsparcie finansowe bez precedensu dla naszej gospodarki - zapewnił.

Zdaniem premiera potrzebne jest opracowanie w UE nadzwyczajnego planu odbudowy, który - jak zaznaczył - będzie na poziomie działań podejmowanych przez USA i Chiny. Według Contego konieczne będzie utworzenia narzędzia, które pozwoli odbudować tkankę ekonomiczno-społeczną w Unii.

"Jesteśmy zmuszeni do podejmowania tragicznych wyborów"

Odnosząc się do zakończonego brakiem porozumienia w sprawie wspólnych działań ratunkowych ostatniego wideoszczytu przywódców UE i polemiki z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, Conte oświadczył: "Bardziej niż kłótnia była to ostra i szczera konfrontacja, bo my jesteśmy w kryzysie, powodującym wysoką liczbę ofiar wśród naszych obywateli i ciężką recesję".

Rozprzestrzenianie się koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz)

- Reprezentuję wspólnotę narodową, która bardzo cierpi i nie pozwoli na krętactwa. We Włoszech, ale także w innych krajach członkowskich, jesteśmy zmuszeni do podejmowania tragicznych wyborów - ocenił szef włoskiego rządu. - Musimy uniknąć popełnienia w Unii Europejskiej tragicznych błędów. Jeśli UE nie stanie na wysokości zadania w tym epokowym wyzwaniu całej europejskiej konstrukcji grozi to, że w oczach naszych obywateli straci swój sens istnienia - powiedział.

Giuseppe Conte skomentował też unijne spory na tle Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). - To narzędzie zbudowane po to, by udzielać pomocy poszczególnym państwom członkowskim, przechodzącym napięcia finansowe - wyjaśnił. Włoski premier zaznaczył, że koronawirus powoduje "symetryczny szok" niszczący systemy ekonomiczne i społeczne.

dn

Zobacz także

Zobacz także