Lata eutanazji zmieniły wrażliwość Belgów i Holendrów. Najstarsi z koronawirusem umierają w domach
Holenderscy i belgijscy lekarze dzwonią do seniorów i namawiają ich, by nie szukali pomocy na oddziałach intensywnej terapii, gdy zarażą się koronawirusem. Jak tłumaczą, lepszym rozwiązaniem jest śmierć w domu wśród bliskich.
2020-04-06, 07:24
Koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla osób najstarszych. Tymczasem na holenderskich oddziałach intensywnej terapii (OIT) 80-latkowie to jedynie 3 proc. spośród wszystkich zakażonych pacjentów. Osoby w wieku 70-79 lat stanowią 36 proc, a 60-69, 32 proc.
– We Włoszech potencjał OIT jest zarządzany zupełnie inaczej niż w Holandii. Oni przyjmują osoby, których my byśmy nie zaakceptowali, bo są za stare. Seniorzy mają inną pozycję we włoskiej kulturze – powiedział hiszpańskiemu dziennikowi internetowemu "El Confidencial" Frits Rosendaal, dyrektor oddziału zakaźnego szpitala w Lejdzie.
Powiązany Artykuł
![pap laboratorium 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/0ab010e1-ec17-4262-b583-cfbc47297235.jpg)
Szczepionka coraz bliżej? Dyrektor koncernu: entuzjastyczne rezultaty testów
Wraz z rozwojem pandemii lekarze z krajów najbardziej dotkniętych koronawirusem stanęli przed dramatycznym wyborem - komu w pierwszej kolejności udzielić pomocy, gdy na OIT zabraknie miejsc dla wszystkich chorych? Holendrzy i Flamandowie postanowili rozpocząć selekcję wcześniej, kontaktując się telefonicznie z osobami najstarszymi. W trakcie tych rozmów nakłaniają ich, by jeszcze przed zakażeniem koronawirusem, nie ubiegały się w przyszłości o miejsce na OIT.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Wsparcie dla Włoch i Hiszpanii. NATO pomaga w walce z koronawirusem
"Selekcja telefoniczna"
– Chodzi o ostrzeżenie słabych pacjentów przed niebezpieczeństwami związanymi z leczeniem COVID-19, które może oznaczać tygodnie pod respiratorem, a później jeszcze dłuższą rehabilitację – zdradza agencji Reuters Jako Burgers, rzecznik holenderskiego stowarzyszenia lekarzy (NTTG).
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![1200_koronawirus_PAP.jpg](http://static.prsa.pl/images/7dd5213c-7d44-4dda-8ef1-8ba9b308c465.jpg)
Pierwszeństwo dla pacjentów z większymi szansami przeżycia? Nowe wytyczne w Wlk. Brytanii
– Lekarze rozmawiają z pacjentami, nie tylko zresztą starszymi, i ich rodzinami, o jakości życia i tym, czy warto iść na OIT. Stąd mamy wystarczający potencjał oddziałów intensywnej terapii – potwierdza Diederik Gommers, przewodniczący holenderskiego stowarzyszenia personelu OIT.
Kontrowersyjne podejście obu krajów skomentował w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" polski szef MSZ Jacek Czaputowicz. Stwierdził on, że "państwa działają na własny rachunek, zobaczymy, jaki będzie efekt podjętych przez nie działań. Ale chciałbym zwrócić uwagę na pewną rozbieżność mentalności, być może wiążącą się z protestanckimi korzeniami Holandii i Szwecji i niektórych innych państw, pewnej akceptacji dla tragicznych skutków tej pandemii. W naszej kulturze taka logika jest jednak bardzo trudna do przyjęcia".
Zarówno w Holandii, jak i Belgii liczba ofiar koronawirusa przekroczyła 1,5 tysiąca.
Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ
REKLAMA
rp.pl/koz
REKLAMA