Obostrzenia dot. obiektów kultu religijnego. Kontrowersyjna decyzja niemieckiego rządu

2020-04-17, 12:25

Obostrzenia dot. obiektów kultu religijnego. Kontrowersyjna decyzja niemieckiego rządu
Bp Wętkowski: "Wielu ludzi zobaczyło, jak kruchy jest los człowieka, a zarazem jak bardzo pyszny jest człowiek". Foto: Shutterstock/Darryl Brooks

- Przedłużenie zamknięcia wszystkich obiektów kultu religijnego do 3 maja ze względu na koronawirusa wzbudziło w Niemczech krytykę przedstawicieli wspólnot religijnych. Zakaz został przedłużony ze względu na ramadan - poinformował dziennik "Bild".

"Sporo osób wierzących zadaje sobie pytanie: Czy wizyty u fryzjera mają większe znaczenie niż spotkania w celach modlitewnych?" - napisał w piątek bawarski dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

W środę rząd federalny Niemiec i władze krajów związkowych postanowiły o wydłużeniu zamknięcia obiektów kultu religijnego przynajmniej do 3 maja. Powodem jest pandemia COVID-19. Jednocześnie od 20 kwietnia pozwolono sklepom o powierzchni do 800 metrów kwadratowych wznowić działalność.

Powiązany Artykuł

pap niemcy 1200.jpg
Lockdown w Niemczech utrzymany do 3 maja. Ekspert: liczono na pewną rewolucję

- Przedstawiciele Kościoła katolickiego byli rozczarowani wydłużeniem obostrzeń, kościoły protestanckie przyjęły decyzje ze zrozumieniem - twierdzi "Sueddeutsche Zeitung".

Zakupy dozwolone

- Nie jest zrozumiałe, dlaczego meczety, kościoły czy synagogi muszą pozostać zamknięte, ale robienie zakupów w mieście jest dozwolone - cytuje dziennik Bekira Altasa, sekretarza generalnego "Milli Gorus", jednej z licznych organizacji zrzeszających muzułmanów w Niemczech.

- Zamknięcie wszystkich obiektów kultu religijnego wydłużono z powodu zbliżającego się ramadanu - twierdzi "Bild". W przeciwieństwie do Kościołów chrześcijańskich i gmin żydowskich, muzułmanie nie posiadają w RFN scentralizowanych struktur.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Wracajcie do kraju koronawirusa". Antyfrancuskie incydenty w Niemczech

- Brakuje organu, który w trakcie ramadanu odpowiadałby za wprowadzenie we wszystkich meczetach odpowiednich norm i przepisów minimalizujących możliwość zarażenia się koronawirusem. Taka argumentacja skłoniła polityków do przedłużenia restrykcji dotyczących wszystkich obiektów kultu religijnego - informuje "Bild", powołując się na źródła w kręgach rządowych.

Powiązany Artykuł

PAP Niemcy koronawirus 2 1200.jpg
Niemiecki rząd zdecydował ws. kontynuacji obostrzeń. Podano konkretne terminy

Premierzy Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Nadrenii Północnej-Westfalii zapowiedzieli, że będą chcieli od 4 maja ponownie wznowić możliwość uczestnictwa w praktykach religijnych.

W piątek przedstawiciele niemieckiego MSW i wspólnot religijnych będą rozmawiać na temat sposobów praktykowania religii przy zachowaniu norm minimalizujących możliwość nowych infekcji.

Początek ramadanu przypada na 23 kwietnia.

pkr

Polecane

Wróć do strony głównej