X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Włochy: spadek liczby zmarłych i zakażeń w ciągu ostatniej doby. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 21:00
We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 482 osoby zakażone koronawirusem, czyli o 93 mniej niż poprzedniego dnia. Minimalnie w stosunku do ubiegłej doby spadła liczba nowych przypadków. Stwierdzono ich blisko trzy i pół tysiąca. Na bieżąco śledzimy wszystkie informacje związane z pandemią COVID-19 na świecie.
Audio
  • Instytut Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim zmienił prognozę rozwoju pandemii w Polsce. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Belgia wycofuje się z jednej decyzji o złagodzeniu ograniczeń w związku z koronawirusem. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Ponad 170 nowych zakażeń koronawirusem odnotowały w ciągu doby władze Litwy, Łotwy i Estonii. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
  • Macron wycofuje się z propozycji przedłużonej kwarantanny dla seniorów. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
Rzym, Zatybrze (Trastevere)
Rzym, Zatybrze (Trastevere)Foto: PAP/EPA/Riccardo Antimiani

Na całym świecie liczba ofiar koronawirusa przekroczyła 150 tysięcy. Około dwie trzecie przypadków przypada na Europę. Najwięcej na świecie śmiertelnych przypadków odnotowano w Stanach Zjednoczonych - 37 tysięcy.

Najwięcej ofiar w Europie notuje się we Włoszech - ponad 23 tysiące. Barierę 20 tysięcy zgonów spowodowanych patogenem przekroczono również w Hiszpanii. We Francji zmarło ponad 19 tysięcy osób, zakażonych koronawirusem.

Liczba stwierdzonych zakażeń wynosi 2 miliony 250 tysięcy w 193 krajach. Według monitorującego sytuację pandemiczną Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore największą liczbę zakażeń odnotowano w USA - ponad 700 tysięcy. 4,5 miliarda ludzi jest objętych kwarantanną, bądź jest zachęcana do pozostania w domu.

Źródło: Johns Hopkins Center for Systems Science and Engineering

Zapraszamy do przeczytania naszej relacji:

22:35

W Izraelu od niedzieli będą stopniowo znoszone ograniczenia związane z epidemią COVID-19, możliwe będzie wznowienie działalności przez niektóre firmy, a mieszkańcy będą mogli oddalać się od domów na więcej niż 100 metrów - poinformował w sobotę premier Benjamin Netanjahu.


Ograniczenia wprowadzone 14 marca, a później zaostrzane, spowodowały m.in. zamknięcie szkół, a mieszkańców Izraela obowiązuje zakaz oddalania się od domów. Jak podała agencja Reutera, w wyniku obostrzeń znacznie ucierpiała gospodarka kraju, wiele firm zakończyło działalność, a odsetek bezrobotnych przekroczył 25 proc.

21:59

W Azerbejdżanie zostały wydłużone o dwa tygodnie, do 4 maja, ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa - poinformował w sobotę rząd tego kraju.

Dotychczas zanotowano w Azerbejdżanie 1373 przypadki zakażenia koronawirusem, a 18 osób zmarło z powodu Covid-19. Władze podały, że wyzdrowiało 590 pacjentów.

21:41
Napis "zostań w domu" na piramdzie w Gizie.  Fot. PAP/EPA/Mohamed Hossam Napis "zostań w domu" na piramdzie w Gizie. Fot. PAP/EPA/Mohamed Hossam
21:39

Premier Pedro Sanchez zapowiedział w sobotę wydłużenie w Hiszpanii stanu zagrożenia epidemią koronawirusa do 9 maja. W wieczornym przemówieniu ogłosił też stopniowe znoszenie restrykcji wynikających z obowiązkowej kwarantanny.

21:16

We Francji czwarty dzień z rzędu spada liczba chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji. Według informacji francuskiego ministerstwa zdrowia w placówkach medycznych przebywa nieco ponad trzydzieści tysięcy osób.

Od początku wybuchu epidemii we Francji zmarło dziewiętnaście tysięcy trzystu dwudziestu trzech chorych, w tej liczbie jedenaście tysięcy osiemset czterdzieści dwie osoby to pacjenci szpitali, a niemal siedem i pół tysiąca to mieszkańcy domów seniora oraz innych placówek medyczno-socjalnych.

21:13

Firmy, które prowadzą w Teheranie działalność niskiego ryzyka - w tym wiele sklepów, fabryk i warsztatów - w sobotę znów zostały otwarte. Tydzień wcześniej działalność wznowiły przedsiębiorstwa w pozostałej części kraju.- poinformowała agencja Reutera.

Przedsiębiorstwa, które uznano za prowadzące działalność wysokiego ryzyka, w tym teatry, siłownie, sauny, salony piękności i centra handlowe, pozostają zamknięte, a restauracje mogą jedynie wydawać dania na wynos.

Wciąż zamknięte są też szkoły i uniwersytety, wprowadzono także zakaz imprez kulturalnych i sportowych oraz spotkań religijnych.

20:47
Mediolan: prace nad 4 linią metra. PAP/EPA/PAOLO SALMOIRAGO Mediolan: prace nad 4 linią metra. PAP/EPA/PAOLO SALMOIRAGO
20:46

Łączna liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Turcji wzrosła do 82 329 - poinformował w sobotę minister zdrowia Fahrettin Koca. Oznacza to, że liczba potwierdzonych infekcji w tym kraju jest wyższa niż w Iranie i najwyższa na Bliskim Wschodzie - podała agencja Reutera.

W ciągu doby przybyły 3783 nowe zakażenia, a 121 osób zmarło z powodu Covid-19. Łącznie koronawirus spowodował w Turcji śmierć 1890 osób. Z Covid-19 wyzdrowiały dotąd 10 453 osoby - poinformował Koca.

20:24

Posłuchaj
00:57 Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR).mp3 Liczba ofiar koronawirusa na Wyspach przekroczyła 15 tysięcy. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR)

 

20:23

Francuskie wojsko rozpoczęło demontaż szpitala polowego w Miluzie we wschodniej części kraju. Ten region jest jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem, jednak - według lekarzy - można już mówić o przesileniu epidemii, stąd operacja żołnierzy.

Mundurowi rozpoczęli likwidację połowy łóżek w szpitalu, w którym znajdował się tylko oddział intensywnej terapii. Pierwszych chorych przyjęto tutaj 24 marca. W tym czasie w placówkach medycznych Alzacji i Lotaryngii - ze względu na napływ pacjentów cierpiących na poważną niewydolność dróg oddechowych - zaczęło brakować miejsc. Rozpoczęto ewakuację najciężej chorych do szpitali w innych rejonach kraju, przede wszystkim do miast nad Loarą, a także do Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga i Austrii. Przewożono ich ekspresami TGV, w których wagony zamieniono na oddziały intensywnej terapii, oraz samolotami i śmigłowcami.

20:22

Tylko jedna piąta Belgów, która wykazuje symptomy zakażenia koronawirusem, izoluje się zanim zgłosi się do lekarzy. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez belgijski Instytut Zdrowia Publicznego. Eksperci i wirusolodzy apelują o natychmiastową samoizolację, jeśli ktoś ma podejrzenie infekcji. Sondaż wśród 44 tysięcy osób przeprowadzono między 2 a 9 kwietnia.

19:38

Posłuchaj
01:00 Macron wycofuje się z propozycji przedłużonej kwarantanny dla seniorów. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)

 

19:22

Francja: w ciągu doby zmarły 642 osoby zakażone koronawirusem; łącznie w tym kraju doszło do ponad 19 tysięcy zgonów, spowodowanych COVID-19.

19:21

W ciągu ostatnich 24 godzin liczba mieszkańców Portugalii zakażonych koronawirusem zwiększyła się o 663. W tym samym czasie zanotowano 30 nowych ofiar śmiertelnych COVID-19 – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

19:21

Władze Kanady i USA uzgodniły przedłużenie zamknięcia granicy na kolejne 30 dni na takich samych warunkach jak dotychczas – poinformował w sobotę kanadyjski premier Justin Trudeau.

Kanadyjscy eksperci zwracają od kilku dni uwagę, że zastosowane środki ochrony Kanadyjczyków przed pandemią COVID-19, w tym zachowywanie odległości w kontaktach z innymi ludźmi, przynoszą efekty i krzywa wzrostu zachorowań zaczyna się wypłaszczać. 

18:38

540 osób zmarło w piątek w stanie Nowy Jork na COVID-19 - poinformował w sobotę gubernator Andrew Cuomo. To najniższa liczba zgonów w ciągu doby od 1 kwietnia. W czwartek z powodu koronawirusa zmarło w tym stanie 630 osób.

W piątek w stanie Nowy Jork trafiło do szpitali 2 tys. nowych pacjentów z koronawirusem. Łączna liczba hospitalizowanych w związku z tym patogenem spadła jednak z 17 316 do 16 967 - oświadczył Cuomo.

18:28

Minionej doby we Włoszech z powodu koronawirusa zmarły 482 osoby. W ciągu ostatnich 24 godzin w Italii potwierdzono 3491 przypadków zakażenia.

Liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła tym samym do 23 227, a zakażonych - do 175 925.

18:23

Sądy w Berlinie i Greifswaldzie podtrzymały w sobotę decyzję władz landowych, które ze względu na pandemię Covid-19 przedłużyły okres zamknięcia sklepów wielkopowierzchniowych co najmniej do 3 maja. Według "Bilda" część krajów związkowych RFN planuje odstępstwa.

Na podstawie przepisów uzgodnionych w środę przez niemiecki rząd federalny i władze krajów związkowych, sklepy o powierzchni do 800 metrów kwadratowych mogą od najbliższego poniedziałku wznowić działalność.

Sieć domów handlowych Galeria Karstadt Kaufhof złożyła w piątek w sądach poszczególnych landów pozwy przeciwko nowym przepisom.

18:07

Niemal pusty William Preston Lane Jr. Memorial Bridge, tzw.  Chesapeake Bay Bridge  – most nad zatoką Chesapeake w amerykańskim stanie Maryland. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZOOpustoszały William Preston Lane Jr. Memorial Bridge, tzw. Chesapeake Bay Bridge – most nad zatoką Chesapeake w amerykańskim stanie Maryland. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
17:59

Ukraińskie media donoszą o zakażeniu koronawirusem szeregu prawosławnych hierarchów patriarchatu moskiewskiego. SARS-CoV-2 wyryty miał być m. in. u zwierzchnika ukraińskiej Cerkwi zależnej od Rosji - metropolity Onufrego.

17:59

Prezydent Francji wycofał się z wcześniej ogłoszonego projektu przedłużenia kwarantanny dla seniorów. Emmanuel Macron odwołał się za to do poczucia odpowiedzialności francuskiego społeczeństwa. Przywódca oświadczył, że zrezygnował ze swojego projektu, bo chce uniknąć oskarżeń o dyskryminację.

16:51

Od piątku w Czechach wyleczono z COVID-19 ponad 200 osób, a łącznie 1183 - podało w sobotę ministerstwo zdrowia. Od początku epidemii zakaziły się w tym kraju koronawirusem 6553 osoby. Resort poinformował także o sześciu ofiarach śmiertelnych: w piątek zmarła jedna, pięć to wcześniejsze zgony.


W piątek szpitale przyjęły 398 chorych. Po raz pierwszy od 5 kwietnia hospitalizowano mniej niż 400 osób. 86 pacjentów jest w ciężkim stanie.

16:21

W popularnym kurorcie Marbella na południu Hiszpanii żandarmeria zatrzymała mężczyznę za złamanie obowiązkowej kwarantanny wprowadzonej z powodu epidemii koronawirusa. Rezydent położonego koło Malagi miasta spacerował z owcą.


Mężczyzna w trakcie zatrzymania nie potrafił udowodnić funkcjonariuszom, że prowadzone "luzem" zwierzę to jego własność - podały lokalne media.

16:09

Coroczna ceremonia zstąpienia Świętego Ognia w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie odbyła się w sobotę bez tysięcy wyznawców prawosławia, którzy zwykle uczestniczą w tym rytuale - poinformowała agencja Reutera.

fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

W prawie pustej świątyni zabiły dzwony, kiedy patriarcha Teofil III wyszedł z krypty ze świecą zapaloną od Świętego Ognia. Ze względu na pandemię koronawirusa towarzyszyło mu tylko kilka osób, głównie duchownych. Niektórzy z nich mieli na twarzach maseczki.

16:04

W ciągu ostatniej doby liczba zakażonych koronawirusem w Bułgarii zwiększyła się o 40 i na sobotę rano wynosiła 865 - podał Krajowy Sztab Operacyjny. Bilans zgonów pozostaje na poziomie piątkowym - 41. Delegacja Cerkwi prawosławnej nie pojechała do Jerozolimy po święty ogień.


Niepokój budzi też stwierdzenie koronawirusa u lekarzy w szpitalu w mieście Widin na północnym zachodzie Bułgarii. Trzeba tam było zamknąć oddział neurologiczny, którego cały personel został zakażony. Łącznie w kraju zarażonych medyków jest 69.


Wśród nowych zarażonych koronawirusem jest dwoje dzieci - dwumiesięczne niemowlę i 9-letni chłopiec.

15:37

W związku z pandemią koronawirusa Watykan wysyła w imieniu papieża Franciszka dziesięć respiratorów do szpitali w Syrii i trzy do Jerozolimy - poinformowała Stolica Apostolska. Do Gazy w Autonomii Palestyńskiej przekazane zostaną zestawy diagnostyczne.

15:35

Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie w ciągu ostatnich 24 godzin wzrósł o 73 i wyniósł w sobotę 5 031 - poinformował w państwowej telewizji rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur. Jak dodał, to jeden z najniższych wzrostów liczby zgonów w ostatnich dniach.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wyniosła 80 868 - oświadczył Dżahanpur.

Iran jest najbardziej dotkniętym pandemią państwem Bliskiego Wschodu. fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH Iran jest najbardziej dotkniętym pandemią państwem Bliskiego Wschodu. fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
15:16

Kolejnych 888 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 15464 - poinformowało w sobotę po południu ministerstwo zdrowia.

15:03

W Holandii kolejne 142 osoby zmarły na COVID-19, a łącznie epidemia pochłonęła już 3601 ofiar - poinformował w sobotę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Wykryto też 1140 nowych infekcji SARS-CoV-2.


W Holandii od początku pandemii stwierdzono 30 449 przypadków infekcji. Rzeczywista liczba zakażeń jest wyższa, niż podaje RIVM, ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom.

14:58

W ciągu ostatniej doby w Szwajcarii zmarły 52 osoby zakażone koronawirusem. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrósł do 1111 - poinformował w sobotę szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).


Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w sobotę wyniosła 27 404 - o 326 więcej niż w piątek.

14:51

Zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Onufry i kanclerz tego Kościoła Antoni są zakażeni koronawirusem i zostali hospitalizowali pod zmienionymi nazwiskami - podał w sobotę portal Relihijna Prawda. Cerkiew zaprzecza tym informacjom.

14:13

Przedstawiciele partii rządzącej Koreą Północną mówią mieszkańcom podczas publicznych wykładów, że w kraju odnotowano przypadki koronawirusa, co jest sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Pjongjangu - podała w piątek amerykańska rozgłośnia Radio Wolna Azja (RFA).


Na wykładach dotyczących epidemii, urządzanych w instytucjach i grupach straży sąsiedzkiej, mówiono, że wirus szerzy się w trzech regionach Korei Płn., ale nie podawano liczby wykrytych infekcji - twierdzi RFA, powołując się na dwa anonimowe źródła w dwóch różnych prowincjach KRLD.

14:10

Włoski komisarz nadzwyczajny do walki z pandemią ostrzegł, że zbyt wczesne złagodzenie reżimu kwarantanny, której poddany został cały kraj, może zakończyć się katastrofą. Domenico Arcuri wypowiedział się podczas południowej konferencji prasowej.

14:05

Na Białorusi kolejne trzy osoby zmarły w ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia SARS-CoV-2 - wynika z komunikatu resortu zdrowia z soboty. Ministerstwo nie podało, o ile wzrosła ogólna liczba zakażeń. Podano tylko liczbę pacjentów z COVID-19 przebywających w szpitalach.


W sumie liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 45, z czego wynika, że w ciągu minionej doby zmarły trzy osoby.


"W szpitalach przebywają 3282 osoby z ze zdiagnozowanym COVID-19. Wyzdrowiało i opuściło szpital 458 pacjentów - podał resort zdrowia w komunikacie.

13:55

565 osób osób zmarło minionej doby w Hiszpanii z powodu zakażenia koronawirusem. To równo 20 mniej niż wczoraj. Łączna liczba zgonów przekroczyła w tym kraju 20 tysięcy.


Odnotowano 4,5 tysiąca nowych przypadków zakażeń, a ich łączny bilans to 191 726. Blisko 75 tysięcy osób udało się wyleczyć.


W Hiszpanii odnotowano dotąd większą liczbę zakażeń spowodowanych koronawirusem niż we Włoszech, jest tam za to mniej zgonów.

Hiszpania jest obecnie jednym z dwóch najbardziej dotkniętych epidemią państw w Europie. fot. PAP/EPA/MARTA PEREZ Hiszpania jest obecnie jednym z dwóch najbardziej dotkniętych epidemią państw w Europie. fot. PAP/EPA/MARTA PEREZ
13:41

Związek Polaków na Białorusi pomimo epidemii koronawirusa nie zawiesza działalności - szkoły prowadzą nauczanie zdalne, a niektóre konkursy i imprezy kulturalne zostały przeniesione do internetu - powiedziała prezes ZPB Andżelika Borys.

13:27

W Lombardii na północy Włoch w ciągu dwóch miesięcy epidemii zmarło pięć razy więcej osób niż ofiar cywilnych w Mediolanie w czasie wojny w wyniku bombardowań - tę statystykę przedstawił nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw obecnego kryzysu, Domenico Arcuri.

13:01

Prawosławni Białorusini z zachowaniem środków ostrożności święcą dziś wielkanocne pokarmy. W tym roku u wyznawców prawosławia Wielkanoc przypada tydzień później niż u katolików.


Zgodnie z zaleceniami cerkiewnych władz święcenie pokarmów odbywa się na wolnym powietrzu.

12:46

Dzięki podjęciu pilnych kroków i natychmiastowej reakcji kierownictwa w założonym przez Giuseppe Verdiego domu opieki dla emerytowanych muzyków w Mediolanie, nie doszło tam do tragedii masowych zakażeń koronawirusem i zgonów. Miejsce to uznano za fenomen.

Dom dla muzyków znajduje się w odległości zaledwie kilometra od placówki dla seniorów, w której od początku epidemii koronawirusa zmarło ponad 140 osób.


"Tysiąc metrów dzieli piekło od raju" - podkreślono we włoskich mediach, które opisały to wyjątkowe miejsce, gdzie - jak się zauważa- nie popełniono tragicznych błędów i gdzie nie doszło do zaniedbań i opóźnień oraz lekceważenia serii zachorowań wśród podopiecznych.

12:38

Królowa Elżbieta poprosiła, aby nie honorować jej urodzin armatnimi salwami. We wtorek monarchini kończy 94 lata.


Zbliżony do Pałacu Buckingham reporter stacji ITV, Chris Ship, na swoim profilu społecznościowym napisał, że "Jej Wysokość w obecnych okolicznościach nie uważa za stosowne wydawania specjalnych dyspozycji dotyczących armatnich salutów".


Pałac Buckingham poinformował również, że w tym roku nie planuje żadnych hucznych ani szczególnych obchodów. Nie będzie też wspólnego spotkania rodziny królewskiej. Królowa wraz z księciem Filipem przebywa na Zamku Windsor, książę Karol przebywa w Szkocji a książę Wiliam w Norfolk.

11:52

W ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Indonezji wzrosła o 325 przypadki, co zwiększyło ogólny bilans do 6248. Z powodu COVID-19 zmarło od wczoraj 15 osób, co podniosło bilans do 535 zgonów - podał w sobotę minister zdrowia Achmad Yurianto.


Indonezja jest - po Chinach - najbardziej dotkniętym przez epidemię koronawirusa krajem w Azji Południowo-Wschodniej. Niemal połowa indonezyjskich zakażeń SARS-CoV-2 została stwierdzona w Dżakarcie. Także blisko połowa ze wszystkich zgonów w tym kraju przypada na stolicę.

Mimo epidemii wielu mieszkańców zamierza wkrótce świętować Id al-Fitr - święto obchodzone na koniec ramadanu. Ostatnie badania wykazały, że ok. 11 procent, czyli ok. 20 mln ludzi, zamierza odwiedzić w tym czasie swoje rodziny. fot. PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK/EPA-EFE Mimo epidemii wielu mieszkańców zamierza wkrótce świętować Id al-Fitr - święto obchodzone na koniec ramadanu. Ostatnie badania wykazały, że ok. 11 procent, czyli ok. 20 mln ludzi, zamierza odwiedzić w tym czasie swoje rodziny. fot. PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK/EPA-EFE
11:44

- Powinniśmy być sceptyczni wobec twierdzeń, że pandemia koronawirusa wszystko zmieni. Chiny raczej na niej nie skorzystają, a Stany Zjednoczone pozostaną dominującą siłą - twierdzi politolog Joseph Nye w artykule zamieszczonym w magazynie "Foreign Policy".

11:41

Ponad 170 nowych zakażeń koronawirusem odnotowały w ciągu doby władze Litwy, Łotwy i Estonii. W krajach bałtyckich to najwyższy wzrost zachorowań na COVID-19 od kilkunastu dni.


Tylko na Litwie przybyło 90 chorych. Ogółem na Litwie do dziś potwierdzono 1239 przypadków COVID-19. Estończycy odnotowali 53 nowe zakażenia koronawirusem. Dotychczas stwierdzono w tym kraju 1512 przypadków patogenu.


Na Łotwie, gdzie w ostatnich dniach notowano po kilka nowych zakażeń, liczba nowych przypadków wzrosła o 30. Ogółem do tej pory na COVID-19 zachorowało tam 712 osób.

11:01

Najniższa od prawie dwóch miesięcy liczba zakażeń w Korei Południowej. Tamtejsze władze poinformowały o zaledwie 18 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Szczyt zachorowań w Korei Południowej przypadł na koniec lutego.

10:51

Stany Zjednoczone wszczynają dochodzenie w sprawie wybuchu epidemii koronawirusa. Śledztwo ma ustalić, czy wirus wydostał się z chińskiego laboratorium wirusologicznego w Wuhan.

Prezydent USA Donald Trump wielokrotnie oskarżał Chiny o zaniżanie danych dotyczących epidemii SARS-CoV-2 w ich kraju, a także o celowe wypuszczenie koronawirusa z laboratorium. fot. PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL Prezydent USA Donald Trump wielokrotnie oskarżał Chiny o zaniżanie danych dotyczących epidemii SARS-CoV-2 w ich kraju, a także o celowe wypuszczenie koronawirusa z laboratorium. fot. PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL
10:47

Posłuchaj
00:39 Rosja Jastrzębski IAR.mp3 W Rosji do 36793 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 4785 nowych przypadków. To najwięcej od początku pandemii wirusa SARS-CoV-2. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

10:45

Na Ukrainie w ciągu minionej doby potwierdzono 444 przypadki zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 8 osób - poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zakażonych SARS-CoV-2 wzrósł do 5106, a zmarłych do 133.

Posłuchaj
00:52 Zełenski Buszko IAR.mp3 Ukraiński prezydent apeluje o nieodwiedzanie świątyń w okresie wielkanocnym. Ma to zmniejszyć liczbę zakażeń koronawirusem.. Dziś większość Ukraińców, obchodzi Wielką Sobotę. Relacja Pawła Buszko (IAR)

 

10:43

Liczba osób zmarłych z powodu COVID-19 wzrosła na Węgrzech w ciągu ostatnich 24 godzin do 172. Od początku epidemii zakażenie koronawirusem stwierdzono już u 1834 osób - poinformowano w sobotę na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii SARS-CoV-2.

10:40

242 osoby zmarły z powodu COVID-19 w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w sobotę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii SARS-CoV-2 wynosi w Niemczech 4110.


Obecność koronawirusa potwierdzono u 3609 nowych osób. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Niemczech od początku epidemii wynosi 137 439.

10:39

Niepokój, stres, depresja i bezsenność - to objawy, jakie zanotowano wśród Włochów, którzy drugi miesiąc żyją w zamkniętym kraju z ograniczonym prawem do wychodzenia z domu z powodu pandemii koronawirusa. Takie są wyniki sondażu wśród 18 tysięcy osób, w większości kobiet.

10:38

W Japonii liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 10 tysięcy. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Tokio, gdzie tylko wczoraj wykryto 201 nowych zakażeń patogenem. Japońskie władze krytykowane są za zbyt późne decyzje o zwiększeniu liczby testów na obecność koronawirusa.

Pracownicy miejscy w Tokio apelują do mieszkańców miasta, aby pozostać w domu w związku z pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON Pracownicy miejscy w Tokio apelują do mieszkańców miasta, aby pozostać w domu w związku z pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
10:34

Rząd Kanady przeznaczył pół miliarda dolarów kanadyjskich na pomoc dla artystów i sportowców w związku z pandemią koronawirusa. Narodowe święto – Canada Day – odbędzie się, jak zawsze, z udziałem artystów, ale tylko wirtualnie - poinformował w piątek kanadyjski rząd w komunikacie.

10:33

60 nowych ofiar koronawirusa stwierdzono w piątek w Meksyku - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Całkowita liczba zgonów z powodu COVID-19 w tym kraju wynosi obecnie 546.


Resort poinformował także o 578 nowych przypadkach zakażenia. Tym samym liczba osób zainfekowanych w Meksyku to 6875.

10:12

50 tysięcy miejsc pracy w turystyce we Włoszech będzie zagrożonych już w czerwcu, jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania w ich obronie - alarmuje ta branża w drugim miesiącu zamknięcia kraju. Wydano specjalny manifest w tej sprawie.

10:12

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł w piątek, że nadciągająca globalna recesja, związana z pandemią koronawirusa, może doprowadzić do śmierci setek tysięcy dzieci. Apelował o działania, aby temu zapobiec w obliczu powszechnego kryzysu.

09:54

Moskwa jest największym w Rosji ogniskiem koronawirusa. Według ostatnich danych, liczba zakażonych przekroczyła 18 tysięcy. Władze stolicy zagroziły zaostrzeniem rygorów samoizolacji, jeśli mieszkańcy nadal będą bez wyraźnego powodu wychodzić z domów.


Według ostatnich danych, w Rosji zdiagnozowano ponad 32 tysiące zakażonych koronawirusem, z czego aż 18 tysięcy w samej Moskwie.


Rosyjska Cerkiew Prawosławna wezwała wiernych, aby w okresie Świąt Wielkanocnych pozostali w domach. W Moskwie i innych miastach Rosji, policja będzie traktowała gromadzenie się w świątyniach jako łamanie rygorów kwarantanny. Dziś prawosławni chrześcijanie i wierni innych wschodnich Kościołów obchodzą Wielką Sobotę.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna obchodzi dziś Wielką Sobotę. Z powodu pandemii koronawirusa wierni Kościoła są zmuszeni świętować Wielkanoc w domach Rosyjska Cerkiew Prawosławna obchodzi dziś Wielką Sobotę. Z powodu pandemii koronawirusa wierni Kościoła są zmuszeni świętować Wielkanoc w domach. fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
09:48

W Belgii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 5 tysięcy, ale wskaźnik zakażeń patogenem spada. Belgijskie centrum kryzysowe informuje, że prędkość rozprzestrzeniania się wirusa wyhamowała. Zakażonych jest obecnie w Belgii ponad 36 tysięcy osób.

09:35

Instytut Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim znacząco obniżył prognozę liczby ofiar śmiertelnych obecnej fali epidemii koronawirusa w Polsce.


Według amerykańskiego ośrodka Polska ma już za sobą szczyt epidemii a liczba zgonów na Covid-19 w naszym kraju wyniesie niespełna 650.

09:34

Narodowa Komisja Chin poinformowała w sobotę o 27 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 17 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.


Raport z poprzedniego dnia mówił o 26 przypadkach nowych zakażeń, z których 15 zostało "zaimportowanych". Ogólna liczba osób zakażonych w Chinach wynosi 82 719.

Chiny były pierwszym państwem zmagającym się z pandemią koronawirusa. Międzynarodowa opinia publiczna twierdzi, że chińskie dane dotyczące liczby zakażonych i ofiar patogenu są zaniżone. fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE Chiny były pierwszym państwem zmagającym się z pandemią koronawirusa. Międzynarodowa opinia publiczna twierdzi, że chińskie dane dotyczące liczby zakażonych i ofiar patogenu są zaniżone. fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE
09:30

Z powodu zakażenia koronawirusem w piątek zmarł szef gabinetu prezydenta Nigerii Abba Kyari - poinformowała służba prasowa nigeryjskiej głowy państwa Muhammada Buhariego.


70-letni Kyari cierpiał na inne dolegliwości zdrowotne, chorował m.in. na cukrzycę. W Nigerii uważany był za najbliższego współpracownika i doradcę prezydenta Buhariego.

09:29

36 773 osób zmarło do tej pory na koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W piątek w USA przekroczono 700 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

09:28

We Włoszech z powodu pandemii blisko 3,7 mln osób straciło pracę. Zawiesiło swoją działalność ponad dwa miliony przedsiębiorstw, firm i sklepów, czyli połowa wszystkich. Północne regiony Włoch i Sycylia chcą jak najszybszego powrotu do normalności.

Badanie temperatury w rzymskim szpitalu. Włochy są w Europie państwem najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa. Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI Badanie temperatury w rzymskim szpitalu. Włochy są w Europie państwem najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa. Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
09:24

Druga fala epidemii koronawirusa na jesieni "to więcej niż hipoteza, to pewność" - uważa przedstawiciel Włoch w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i doradca ministerstwa zdrowia w Rzymie Walter Ricciardi. Zaapelował, by nie spieszyć się z otwieraniem kraju.


- Tak długo, jak nie będziemy mieć szczepionki, będą nowe fale epidemii albo, na co miejmy nadzieję, małe ogniska, które trzeba ograniczać. Dlatego tak ważne jest to, by nie przyspieszać otwierania kraju. W przeciwnym razie ryzykujemy tym, że druga fala zamiast nadejść później uderzy przed latem - ostrzegł Ricciardi, cytowany przez agencję Ansa.


PAP/IAR, twitter.com, polskieradio24.pl, jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak