X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Ekspert: koronawirus przyśpieszył rywalizację pomiędzy Chinami a USA

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:11
- Stany Zjednoczone i administracja Donalda Trumpa już przed epidemią koronawirusa rozpoczęły wojnę handlową z Chinami, teraz mamy wojnę propagandową, są zarysy wojny technologicznej i walutowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Góralczyk, sinolog.
Audio
  • 29.04.2020 prof. Bogdan Góralczyk (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Podróżni w Chengdu, Sichuan, Chiny
Podróżni w Chengdu, Sichuan, ChinyFoto: shutterstock.com

Doroczna sesja chińskiego parlamentu, opóźniona w tym roku z powodu epidemii koronawirusa, rozpocznie się 22 maja – przekazały w środę państwowe chińskie media. Obserwatorzy odbierają to jako kolejną oznakę powrotu normalności po szczytowym okresie zakażeń.

nowe technologie 5G free 1200
5G to pierwsza z serii bitwa USA-Chiny, potem będą Big Data, AI. Ekspert: nasze dane to dziś strategiczny zasób

Prof. Bogdan Góralczyk zwracał uwagę na narastające napięcie w stosunkach pomiędzy Chinami a USA. - Chiny mają coraz większy kłopot, rozpoczęła się wojna medialna. Mieliśmy wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, teraz to jest wojna propagandowa, która narasta. W USA słychać głosy, że wirus wziął się z Wuhan, więc jest "made ich China" o czym mówią także Donald Trump czy Mike Pompeo - zwrócił uwagę gość audycji.

- Ten ferment jest nie tylko na zewnątrz Chin, ale i w kraju, bowiem udowodniono, że władze chińskie, w tym sam przewodniczący Xi Jinping, przez blisko miesiąc wcześniej niż to przyznano, wiedziały że jest taki wirus, a przez sześć dni, kiedy przewodniczący miał twarde dane o grożącej ogromnej epidemia, nie podjął działań. Stąd spory ferment w kręgach intelektualnych, biznesowych, zobaczymy czy również w kręgach partyjnych - mówił sinolog podkreślając znaczenie nadchodzących obrad Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, które będzie miało miejsce 22 maja.

"Koronawirus wzmógł rywalizację między państwami"

- Pandemia koronawirusa, który jest wyzwaniem globalnym, zamiast przynieść nam współpracę, solidarność i wzajemne zrozumienie wzmaga jedynie rywalizację. Może dojść do procesu deglobalizacji, zamykania się na wewnętrznych rynkach, szczególnie w przypadku wielkich mocarstw. Jednocześnie widzimy, także wewnątrz UE, że to nie instytucje wspólnoty, tylko państwa narodowe reagowały na ten nowego rodzaju kryzys. Pojawia się tendencja, aby to państwo było wzmacniane, jest to model wschodnioazjatycki, który polega na wymieszaniu zasad wolnego rynku z interwencjonizmem państwowym - dodał ekspert.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Hanna Shen: chiński rząd podaje nieprawdziwe informacje o liczbie zakażeń

Władze Pekinu ogłosiły w środę, że od następnego dnia poziom odpowiedzi na epidemię koronawirusa będzie obniżony do drugiego stopnia, a osoby przybywające do miasta z obszarów niskiego ryzyka w ChRL nie będą już musiały przechodzić 14-dniowej kwarantanny.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Bogdan Góralczyk, sinolog

Data emisji: 29.04.2020

Godzina emisji: 14.11

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hanna Shen: na Tajwanie mówi się, że koronawirus wyciekł z laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 12:30
- Na Tajwanie bardzo poważnie traktuje się informacje, że koronawirus mógł wyciec z jednego z chińskich laboratoriów - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka polskich mediów na Tajwanie, Hanna Shen. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Grochmalski: skala działania chińskiego reżimu wpływa na cały świat

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 21:10
- Nie jest dziwne, że w Chinach znikają ludzie bez wieści, bo to dziś państwo bardzo niebezpieczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. Gościem audycji była też dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu im. M. Kopernika.
rozwiń zwiń