more_horiz
Wiadomości

Jaka przyszłość czeka Portoryko? Mieszkańcy zagłosują w referendum

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 10:25
3 listopada Portorykańczycy po raz kolejny zadecydują w referendum o pełnym przyłączeniu tej wyspy do USA jako 51. stan. Decyzję w tej sprawie podpisała gubernator Portoryko Wanda Vazquez Garced.
Panorama San Juan na Portoryko
Panorama San Juan na PortorykoFoto: Gary Ives/ Shutterstock

Wanda Vazquez Garced poinformował o tym na Twitterze. Jak podaje agencja EFE, referendum będzie niewiążące. Decydujący głos w sprawie ewentualnej zmiany statusu Portoryko ma bowiem amerykański Kongres, który nie będzie zobligowany wynikiem głosowania Portrykańczyków.

pap brazylia 1200.jpg
Ameryka Łacińska i Karaiby zmagają się z COVID-19. Ponad 400 tys. zakażeń

Termin plebiscytu zbiega się z wyborami generalnymi, czyli gubernatora, burmistrzów i ciała ustawodawczego Portoryko, a także z wyborami prezydenckimi w USA.

Niepełne prawa mieszkańców Portoryko

Portoryko to była hiszpańska kolonia, która stała się terytorium amerykańskim pod koniec XIX wieku, ma obecnie status amerykańskiego terytorium stowarzyszonego. Jego mieszkańcy płacą niektóre amerykańskie podatki, mają obywatelstwo tego kraju, ale nie mogą głosować w amerykańskich wyborach prezydenckich, ani nie mogą wybierać swoich reprezentantów do Kongresu, choć decyzje dotyczące Portoryko zapadają w dużej mierze w Waszyngtonie, jak np. te dotyczące obrony i polityki zagranicznej.

W sumie będzie to szósta konsultacja w sprawie statusu wyspy od 1952 r., kiedy przyjęto konstytucję, w której zapisano, że Portoryko jest "autonomicznym terytorium stowarzyszonym" USA.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] USA zyskają nowy stan? Referendum w Portoryko

W ostatnim referendum, które odbyło się w 2017 roku, 97 proc. obywateli opowiedziało się za pełnym przyłączeniem do USA, ale frekwencja wynosiła zaledwie 23 proc.


mbl


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem