more_horiz
Wiadomości

Media: amerykańscy senatorowie szykują projekt nowych sankcji na Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 03:38
Projekt ustawy dot. ewentualnych dalszych amerykańskich sankcji na rurociąg Nord Stream 2, przygotowywany przez senatorów z obu partii - Republikańskiej i Demokratycznej, przewiduje rozszerzenie już obowiązujących amerykańskich sankcji na wszystkie działania związane m.in. z układaniem rur oraz ubezpieczeniami dla statków przystosowanych do ich układania i uczestniczących w budowie - donosi portal Bloomberg.
Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2Foto: © Nord Stream 2 / Paul Langrock

Ustawa obejmie też sankcjami "każdego, kto zapewnia infrastrukturę portową dla statków układających rury" - pisze w środę portal Bloomberg, który zapoznał się z jego treścią.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
nordstream.jpg
Akademik Czerski dokończy budowę Nord Streamu 2. Ekspert: Rosjanom nie zależy na czasie

"Krytyczne zagrożenie"

Stany Zjednoczone uzasadniają swą negatywną postawę wobec Nord Stream 2 tym, że jeszcze bardziej uzależniłby on Europę od dostaw gazu z Rosji i zwiększyłyby możliwości Rosji wywierania politycznego nacisku na kraje Unii Europejskiej.

Stanowisko to podzielają również Polska i Ukraina. Waszyngton wielokrotnie wzywał Europę, aby zwiększyła zakupy amerykańskiego gazu skroplonego (LNG).

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Dodatkowe sankcje na Nord Stream 2? Waszyngton nie wyklucza takiej opcji

Republikański senator Ted Cruz, jeden z czołowych sponsorów projektu, oświadczył, że rurociąg "stwarza krytyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ameryki i nie może być ukończony". Dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin usiłuje ominąć sankcje uchwalone przez Kongres USA w ubiegłym roku

Cruz ujawnił, że przygotowywana ustawa przewiduje, iż każdy, kto w jakiejkolwiek formie weźmie udział w realizacji projektu, "narazi się na natychmiastowe i dotkliwe amerykańskie sankcje".

Dalsza budowa mimo sankcji

Z kolej demokratyczna senator Jeanne Shahehen podkreśliła, że rurociąg "zagraża niezależności energetycznej Europy i daje Rosji możliwość wykorzystywania naszych sojuszników". Dodała, że Kongres "musi ponownie podjąć zdecydowane działania i stanąć na drodze (budowy) tego rurociągu".

W rezultacie ogłoszonych w grudniu 2019 roku amerykańskich sankcji szwajcarska firma Allseas wycofała swe układające rury na dnie Bałtyku statki z dalszego udziału w budowie Nord Stream 2.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Piotr Naimski: Nord Stream 2 podważa europejską solidarność sojuszniczą

Długość brakującego jeszcze podmorskiego odcinka gazociągu wynosi w przypadku jednej z jego nitek 65 kilometrów, a drugiej 85 kilometrów.

Rząd Rosji oświadczył w ubiegłym roku, że sankcje nie zahamują budowy rurociągu. 

m

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem