Kosmiczna turystyka będzie się rozwijać. Kolejna firma rozpoczyna współpracę z NASA

2020-06-28, 12:59

Kosmiczna turystyka będzie się rozwijać. Kolejna firma rozpoczyna współpracę z NASA
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Vadim Sadovski, NASA/ Shutrterstock

Amerykańska firma Virgin Galactic podpisała umowę z NASA, dzięki której wkrótce możliwe staną się turystyczne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To kolejna już firma, która zaangażowała się z tworzenie sektora kosmicznej turystyki, w ostatnim czasie prace przy budowie tej branży znacznie przyspieszyły.

Powiązany Artykuł

kosmos astronauta 1200 free
Serial "Siły Kosmiczne". Jak świat filmu patrzy na kosmos?

Zgodnie z podpisaną umową firma Virgin Galactic zajmie się szkoleniem przyszłych astronautów i ogólnym przygotowaniem ich do misji, a NASA udostępni swoją infrastrukturę i wystrzeli takiego śmiałka na orbitę.

Jak mówi astronom Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik, kosmiczna turystyka przynajmniej na razie będzie przeznaczona jedynie dla wyjątkowo majętnych ochotników. W tym momencie cena lotu na orbitę wynosi około 250 milionów złotych.

Posłuchaj

Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik: kosmiczna turystyka przynajmniej na razie będzie przeznaczona jedynie dla wyjątkowo majętnych ochotników (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

- To strasznie wysoka suma, która jednak nie zniechęcą miliarderów - powiedział Mateusz Borkowicz.

Powiązany Artykuł

shutterstock_człowiek księzyc 1200.jpg
Misja na Księżyc? To cel programu "Artemis"

Ludzkie zdrowie jedną z przeszkód w kosmicznej podróży

Jedną z przeszkód w planowaniu kosmicznej turystyki jest ludzkie zdrowie. Ochotnika trzeba odpowiednio wyszkolić oraz dokładnie przebadać. Czynni astronauci to ludzie o wyjątkowej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Nie wiadomo czy każdy chętny będzie spełniał surowe kryteria - mówi astronom dr Piotr Witek z Centrum Nauki Kopernik.

- Trzeba przyzwyczaić ciało do warunków, które panują w stanie mikrograwitacji. Na pewno nie jest to dla każdego - zaznaczył astronom.

Posłuchaj

Dr Piotr Witek z Centrum Nauki Kopernik: nie wiadomo czy każdy chętny będzie spełniał surowe kryteria (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Choć temat kosmicznej turystyki nie jest niczym nowym to do tej pory zorganizowano zaledwie kilka komercyjnych lotów w kosmos. Wszystkie odbyły się za pośrednictwem rosyjskich statków kosmicznych SOJUZ.

Pierwszym kosmicznym turystą był amerykański przedsiębiorca i inżynier Denis Tito, który w 2001 roku za tygodniowy pobyt na ISS zapłacił 20 milionów dolarów.

W tworzeniu sektora kosmicznej turystyki we współpracy z NASA biorą już udział takie firmy jak SpaceX oraz Boeing.

kstar

Polecane

Wróć do strony głównej