X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Szwedzka strategia walki z koronawirusem. Kontrowersyjne działania oceni specjalna komisja

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 20:39
Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven zaprezentował we wtorek komisję ds. zbadania szwedzkiej strategii walki z koronawirusem. Gremium to ma ocenić działania władz na wielu szczeblach, a na jego czele stanie uznany sędzia.
Premier Szwecji Stefan Loefven podczas konferencji, na której ogłosił powstanie koronakomisji
Premier Szwecji Stefan Loefven podczas konferencji, na której ogłosił powstanie "koronakomisji"Foto: EPA/ALI LORESTANI/TT SWEDEN OUT

Jak podkreślił premier Loefven, "komisja porówna szwedzkie działania do tych w innych krajach oraz przedstawi kompleksową ocenę szwedzkiej strategii ograniczenia rozprzestrzeniania się infekcji". Oznacza to, że oprócz działań rządu, ministra ds. socjalnych czy Urzędu Zdrowia Publicznego wzięte zostaną pod uwagę środki podjęte przez regiony oraz gminy, w których rządzi także opozycja.

Raport przed wyborami

Raport z prac komisji ma zostać przedstawiony opinii publicznej do 22 lutego 2022 roku, czyli przed mającymi się odbyć jesienią 2022 roku wyborami parlamentarnymi, a część wniosków dotycząca zakażeń wśród osób starszych - do 30 listopada tego roku.

laboratorium 1200 shutterstock.jpg
Główny epidemiolog Szwecji: zrobiliśmy za mało w walce z koronawirusem, zbyt wiele osób zmarło

W Szwecji formalnie domy opieki nad osobami starszymi podlegają gminom, a szpitale i ośrodki zdrowia - regionom.

Przewodniczący z Komisji Weneckiej

Przewodniczącym komisji będzie prawnik Mats Melin, były przewodniczący najwyższego sądu administracyjnego. Obecnie jest on członkiem Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy.

Oprócz Mellina szwedzką strategię oceni sześciu-ośmiu ekspertów z takich dziedzin jak medycyna, etyka czy ekonomia.

Szwedzka metoda

szwecja-szpital_1200.jpg
Aktywna eutanazja zamiast leczenia COVID-19? Niepokojące doniesienia ze Szwecji

"Koronakomisja" powstała na skutek presji ze strony centroprawicowej oraz prawicowej opozycji w parlamencie, która domaga się oceny nieskutecznej - jej zdaniem - strategii. Szwedzkie liberalne podejście do walki z koronawirusem polega na dobrowolnych zaleceniach zamiast zakazów.

Czytaj także:

Szwecja jako jeden z niewielu krajów nie zdecydowała się na zamknięcie granic. Jednocześnie, choć w sąsiednich krajach, Danii, Norwegii czy Finlandii, udało się opanować epidemię, to Szwecja wciąż notuje dużą liczbę nowych przypadków koronawirusa.

Ponad 5 tys. ofiar

Kraj ten negatywnie wyróżnia się także wysokim wskaźnikiem zgonów osób zakażonych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Skutkami epidemii dotknięci są szczególnie pensjonariusze domów opieki. Media donosiły o przypadkach aktywnej eutanazji, gdy starszym i schorowanym osobom zamiast tlenu podawano morfinę, która spowalnia oddychanie.

East News Szwecja Sztokholm koronawirus kwiaty 1200.jpg
"Zatrzymać ludobójstwo". Bliscy ofiar COVID-19 oskarżają szwedzki rząd

We wtorek poinformowano o 23 kolejnych zgonach na COVID-19 w ciągu ostatniej doby, łączny bilans ofiar śmiertelnych w Szwecji to 5 333. Dotychczas potwierdzono 68 451 przypadków koronawirusa.

Urząd Zdrowia Publicznego, również we wtorek, wydał zalecenie, w którym stwierdzono, że osoba mająca przeciwciała COVID-19, może spotykać się z osobami starszymi oraz z grup ryzyka.

źródło: Johns Hopkins University

Parlamentarna komisja

Oprócz komisji ds. zbadania szwedzkiej strategii walki z koronawirusem oddzielna ocena działań rządu zostanie przedstawiona za sprawą opozycji przez parlamentarną Komisję Konstytucyjną (KU). Ma ona kompetencje, aby przesłuchać premiera i ministrów.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus na świecie. WHO wysyła delegację do Chin

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 23:23
W przyszłym tygodniu delegacja Światowej Organizacji Zdrowia ma polecieć do Chin, aby szczegółowo zbadać pochodzenie koronawirusa SARS-CoV-2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WHO o pandemii koronawirusa: najgorsze być może dopiero przed nami

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 00:00
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że pandemia koronawirusa przyspiesza. Na świecie w wyniku COVID-19 zmarło do tej pory 507 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to prawie 10,5 miliona - informują naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
rozwiń zwiń