X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tysiące muzułmanów modliły się w Hagii Sofii. Grecki premier: to afront dla cywilizacji XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 23:00
Tysiące muzułmanów wzięły udział w pierwszych od 86 lat modlitwach w Hagii Sofii w Stambule. Najbardziej znany zabytek Turcji został - decyzją władz - przekształcony w meczet.
Tysiące muzułmanów modliły się w Hagii Sofii
Tysiące muzułmanów modliły się w Hagii SofiiFoto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

eastnews erdogan ue 1200.jpg
Wsparcie finansowe UE dla Turcji? Dr Krzysztof Winkler: Erdoganowi chodzi nie tylko o pieniądze

Wywołało to oburzenie wschodnich chrześcijan, bo Hagia Sofia w pierwszych wiekach naszej ery była chrześcijańską katedrą, a w ostatnich latach wieloreligijnym muzeum.

Ubrani w białe szaty duchowni przez wiele godzin recytowali wersy Koranu, a freski z Maryją i Jezusem zostały zasłonięte. W południe do modlących się w Hagii Sofii dołączył turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. To właśnie on forsował pomysł przekształcenia muzeum w meczet, powołując się na osmańskie tradycje Turcji. Jeden z urzędników prezydenta w czasie ceremonii trzymał miecz, który miał przypominać czasy sułtana Mehmeda Zwycięzcy.


Posłuchaj
01:01 10541214_1.mp3 Stambuł: tysiące muzułmanów modliły się w Hagii Sofii (IAR)

 

Wewnątrz meczetu modliło się tysiąc osób, a tysiące kolejnych brały udział w uroczystościach na okalających budynek chodnikach i trawnikach. - Nie mogę wyrazić tego, co czuję. Płaczę z radości. Czuję się błogosławiony - mówił Mehmet.

Hagia Sophia 1200.jpg
"Świat w Powiększeniu". Znaczenie świątyni Hagia Sophia na przestrzeni dziejów

Dziedzictwo kulturowe

Hagia Sofia została zbudowana jako chrześcijańska katedra. Po rozłamie w Kościele w XI wieku została prawosławną świątynią. Od XV wieku była meczetem, a od 1934 roku - muzeum. Prezydent Turcji zapewniał, że pozostanie otwarta dla turystów. - To miejsce nadal będzie kulturowym dziedzictwem dla całej ludzkości i będzie mogło być odwiedzane przez przedstawicieli wszystkich religii - mówił Recep Tayyip Erdogan.

W sąsiedniej Grecji tymczasem w kościołach biły dzisiaj dzwony na znak żałoby. Grecy uważają bowiem Hagię Sofię za najważniejsze miejsce wiary prawosławnej. Grecki premier uznał decyzję władz Turcji za "afront dla cywilizacji XXI wieku".

Rosyjski Kościół prawosławny uznał z kolei, że tureckie władze zignorowały głosy milionów chrześcijan na świecie. UNESCO, na którego liście znajduje się Hagia Sofia, zaapelowało o dialog w sprawie rozwiązania sporu. Przekształcenie zabytku potępiły też m.in. Stany Zjednoczone, Unia Europejska oraz Cypr.

pkur

Czytaj także

Ekspert o puczu w Turcji: Erdogan uznał, że nie trzeba głębiej kopać w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 17:41
- Pozostajemy na poziomie bardzo ogólnej wiedzy, że stał za tym ruch Fethullaha Gülena, islamistycznego kaznodziei, który od 1999 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. To starszy, leciwy człowiek, więc sam za sznurki nie mógł pociągać, ale tureckie władze twierdzą, że to jego ruch i jego podwładni doprowadzili do puczu - mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Zasztowt z Wydziału Orientalistycznego UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

El Ghamari o działaniach Turcji: koniec względnej stabilizacji na Morzu Śródziemnym

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 15:14
- Turcja prowadzi swoją politykę opartą na tym, by pokazywać swoje zdolności ofensywne i odstraszające na każdym froncie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena El Ghamari, ekspert ds. bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń