Historyczne znalezisko na Syberii. Bardzo dobrze zachowane szczątki mamuta

2020-07-29, 17:25

Historyczne znalezisko na Syberii. Bardzo dobrze zachowane szczątki mamuta
Na płyciźnie syberyjskiego jeziora odkryto szczątki mamuta wielkiego. Foto: SPUTNIK Russia/East News

Rosyjscy naukowcy pracują nad wydobyciem doskonale zachowanego szkieletu mamuta włochatego z jeziora w Północnej Syberii. Szczątki zwierzęcia zostały odkryte przez lokalnych pasterzy reniferów. Część kości zachowała się wraz z nienaruszonymi ścięgnami.

Wokół jeziora Pechevalavato w Jamarsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na Północnej Syberii trwają prace naukowców, którzy wydobywają kolejne elementy szkieletu mamuta włochatego. Szczątki są bardzo dobrze zachowane, a jeśli okazałoby się, że szkielet jest kompletny, może mieć to ogromne znaczenie dla badania tego wymarłego gatunku.

Powiązany Artykuł

wykopaliska archeolog 1200.jpg
Archeologiczne znaleziska. Kosteczki neandertalskiego dziecka

Odkrycie na płyciźnie

Szczątki zostały odkryte przez lokalnych pasterzy reniferów, którzy zobaczyli wystające z mułu na płyciźnie jeziora Pechevalavato fragmenty szkieletu. Znaleźli oni fragment czaszki, żuchwę, kilka żeber oraz fragment nogi z nienaruszonymi ścięgnami przytwierdzonymi do kości.

Czytaj również:

Od ubiegłego tygodnia wokół jeziora trwają prace naukowców, którzy wydobywają z mułu jeziora kolejne elementy szkieletu. Znaleziono już kolejne kości, a także większe fragmenty ciała mamuta wystające z dna jeziora. Jak podkreślają - wydobycie całego szkieletu (o ile jest kompletny) wymaga sporo czasu i specjalistycznego sprzętu.

"Pozwoli pogłębić wiedzę"

Yevgeniya Khozyainova z Instytutu Szemanowskiego w Salechard podkreśliła w komentarzu telewizyjnym, że odkrycie kompletnego szkieletu mamuta włochatego jest stosunkowo rzadkie. Gdyby okazało się, że wydobywane obecnie szczątki stanowią kompletny szkielet, byłoby to niezwykle istotne dla nauki. - Takie odkrycie pozwoliłoby naukowcom na pogłębienie wiedzy o mamutach - stwierdziła.

Powiązany Artykuł

archeolodzy 1200.jpg
Śladem Indiany Jonesa. Polskie archeologiczne perełki z ostatnich lat

Mamut włochaty (mamut właściwy, wielki) jest gatunkiem wymarłym. Twierdzi się, że gatunek wyginął ok. 10 tys. lat temu, chociaż naukowcy sugerują, że mała grupa skarłowaciałych mamutów włochatych mogła przetrwać dłużej na Alasce oraz rosyjskiej Wyspie Wrangla u wybrzeży Syberii (obecnie Czukocki Okręg Autonomiczny).

Kilka dobrze zachowanych zamarzniętych ciał mamutów zostało odkrytych w wiecznej zmarzlinie na Północnej Syberii.

Obecnie przez Syberię przechodzi fala upałów, a Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega o średniej temperaturze przekraczającej o 10 st.C tę z ubiegłego miesiąca.

abcnews.go.com, jmo

Polecane

Wróć do strony głównej