more_horiz
Wiadomości

Więzienie w zawieszeniu za fake newsa nt. koronawirusa. Precedensowy wyrok węgierskiego sądu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:28
Wyrok roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata orzekł w środę sąd węgierski za rozprzestrzenianie niezgodnej z prawdą informacji, że jedna w miejscowości jest ośrodkiem zakażeń koronawirusem - poinformowała rejonowa prokuratura.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/KlavdiyaV

Skazanym jest 23-letni mężczyzna, który 17 marca przeredagował na swoim komputerze wiadomość jednej z agencji prasowych i posługując się jej logiem napisał, że według jednego z ordynatorów szpitala sąsiednia miejscowość komitatu Nograd na północy Węgier stała się "epicentrum" koronawirusa.

Czytaj więcej
1200_Węgry_granica_EN.jpg
Zakaz wjazdu dla cudzoziemców. Węgry zamykają granice z powodu pandemii

Według fake newsa zakażony mężczyzna w poważnym stanie przybył do szpitala ze wspomnianej miejscowości i wszystkie osoby z jego otoczenia są najpewniej zainfekowane. Autor sfałszowanego tekstu radził też wszystkim, by w miarę możliwości nie wychodzili na ulicę.

Sprawca przesłał tego fake newsa swojemu znajomemu, który z kolei w dobrej wierze przekazał go dalej. W ten sposób w ciągu kilku godzin wiadomość rozpowszechniła się w internecie. Burmistrz miejscowości był zmuszony uspokajać nastroje poprzez publikację dementi.

Czytaj także:

jp

Zobacz także

Zobacz także