X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Międzynarodowa Organizacja Pracy apeluje w obronie białoruskich pracowników

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 21:18
Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) wystosowała w czwartek apel do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki o poszanowanie praw demonstrujących pokojowo pracowników. Twierdzi, że sześciu członków związków zawodowych zostało zatrzymanych.
Pokojowe protesty na Białorusi
Pokojowe protesty na BiałorusiFoto: PAP/EPA/STRINGER

Wyrażając głębokie zaniepokojenie zatrzymaniami i aresztowaniami związkowców, Międzynarodowa Organizacja Pracy, która jest agencją afiliowaną ONZ, zwróciła się do Alaksandra Łukaszenki, aby zapewnił uczestnikom pokojowych protestów "klimat wolny od przemocy i zastraszania".

Morawiecki Cichanouska PAP-1200.jpg
"Polska będzie schronieniem dla Białorusinów". Premier o programie "Poland. Business Harbour"

Żądanie zwolnienia zatrzymanych związkowców

Według organizacji sześciu związkowców uczestniczących w pokojowych protestach i akcji protestacyjnej zostało zatrzymanych przez władze.

Dyrektor generalny MOP Guy Ryder wezwał prezydenta Białorusi do ich zwolnienia i wycofania oskarżeń przeciwko zatrzymanym. Zaapelował, by zapewnić im pełne poszanowanie praw pracowniczych podczas fali protestów.

Czytaj również:

Ryder podkreślił w liście do Łukaszenki, że obowiązkiem rządu jest zapewnienie klimatu wolnego od przemocy, gróźb lub nacisków skierowanych przeciwko pokojowo protestującym robotnikom. Wszelkie stawiane im zarzuty powinny być szybko i niezależnie zbadane.

"Muszę pana wezwać do zrobienia wszystkiego, co w pańskiej mocy, aby zapobiec występowaniu naruszeń praw człowieka i zapewnić pełne poszanowanie praw i wolności pracowników. (...) Nikt nie powinien być pozbawiony wolności ani podlegać sankcjom karnym za sam fakt zorganizowania lub brania udziału w pokojowym strajku lub proteście" - przypominał szef MOP, której zadaniem jest promowanie sprawiedliwości społecznej i gospodarczej poprzez ustanawianie międzynarodowych standardów pracy.

pap białoruś solidarność 1200.jpg
Rzecznik Solidarności: cały związkowy świat musi pomagać wolnym związkom zawodowym na Białorusi

"Głębokie zaniepokojenie"

Ryder wyraził głębokie zaniepokojenie doniesieniami z Białorusi o aresztowaniach, zatrzymaniach, więzieniu i złym traktowaniu przywódców robotniczych.

Wskazał także na to, że MOP współpracuje z rządem Białorusi oraz krajowymi organizacjami pracowników i pracodawców od 16 lat. Pomaga w rozwiązywaniu problemów wykrytych przez komisję śledczą MOP w 2004 roku. Została ona powołana w następstwie poważnych naruszenia praw i wolności związkowych w tym kraju.

Zobacz także:

Dyrektor generalny MOP przyznał, że chociaż poczyniono pewne postępy w tych kwestiach, "zalecenia Komisji są dalekie od pełnego wdrożenia".

O interwencję Rydera na Białorusi apelowała Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC). Działa ona na rzecz zapewnienia i egzekwowania podstawowych praw pracowników: zrzeszania się w związkach zawodowych, zbiorowych negocjacji, ochrony przed dyskryminacją, a także wyeliminowania pracy dzieci i pracy przymusowej.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska laureatką nagrody specjalnej Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 22:26
Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska została uhonorowana nagrodą specjalną Forum Ekonomicznego, odbywającego się w tym roku w Karpaczu. Nagrodę przyznała Rada Programowa Forum, organizowanego dotąd co roku w Krynicy Zdroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokazujemy Białorusinom, że wspieramy ich w walce o niezależność". Poseł PiS o polskiej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 09:00
- Naszej pokojowej pomocy dla Białorusi nie można uznać za ingerencję w państwo - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Anna Kwiecień. Gościem audycji "Dwie strony" był także poseł PSL Andrzej Grzyb.
rozwiń zwiń