Wystawa o Polakach ratujących Żydów. "Prezentujemy w Brukseli nieznane informacji o historii Polski"
Od dziś do 24 września można oglądać w Brukseli dwie wystawy dotyczące napaści Niemiec na Polskę i Polaków ratujących Żydów.
2020-09-13, 10:11
Powiązany Artykuł
Ekspozycje ustawiono w kościele Notre-Dame de la Chapelle. W 81.rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowało je Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej. Dziś po południu, podczas mszy w intencji Ojczyzny nastąpi uroczysta inauguracja.
Ambasador Andrzej Sadoś powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że wystawa dotycząca napaści Niemiec "Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni!" pokazuje okrucieństwa okupanta wymierzone w ludność cywilną.
- Od samego początku kampanii wrześniowej i okupacji Polski towarzyszą liczne zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko cywilnej ludności. (...) Umieszczenie tej wystawy w miejscu licznie odwiedzanym przez turystów, przez mieszkańców Brukseli w kościele na Starym Mieście jest dobrym narzędziem edukacyjnym - podkreślił ambasador Andrzej Sadoś. Ta wystawa składa się z 17 plansz i jest ustawiona w jednej nawie brukselskiego kościoła.
Posłuchaj
REKLAMA
Polacy ratujący Żydów
Druga ekspozycja liczy 15 plansz i opowiada historie Polaków ratujących Żydów. Została przygotowana we współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Na tej wystawie poznamy między innymi historię rodziny Ulmów, postać Ireny Sendlerowej, działalność polskich dyplomatów, grupy Ładosia w Szwajcarii, czy Mieczysława Fogga. Ambasador Andrzej Sadoś przypomniał, że Polska była jedynym państwem w Europie, gdzie za pomoc Żydom groziła śmierć.
- Staramy się tutaj zaprezentować, na miejscu w Brukseli, nieznane informacje na temat tych najbardziej tragicznych momentów w historii Europy i świata, historię Polski - powiedział ambasador.
pkur
REKLAMA