UE ma rozszerzyć sankcje wobec Rosji. To konsekwencja budowy Mostu Krymskiego

Unia Europejska ma rozszerzyć sankcje wobec Rosji za budowę mostu łączącego ją z Krymem. Tak wynika z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

2020-09-25, 16:03

UE ma rozszerzyć sankcje wobec Rosji. To konsekwencja budowy Mostu Krymskiego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Artemiy Belyaev/shutterstock

Korespondentka Polskiego Radia dowiedziała się nieoficjalnie, że w poniedziałek zielone światło mają dać ambasadorowie państw członkowskich. Takie są ustalenia grup roboczych.

Powiązany Artykuł

rau 1200.jpg
"Prawdopodobnie na szczycie UE". Szef MSZ o decyzji ws. sankcji wobec Białorusi

Na czarną listę zostaną wpisane kolejne 4 firmy, które uczestniczyły w budowie mostu nad Cieśniną Kerczeńską, łączącego Rosję z Półwyspem.

Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów finansowych tych firm na terenie Unii Europejskiej. Jest też zakaz udostępniania im funduszy przez obywateli i przedsiębiorstwa ze wspólnoty.

REKLAMA

Posłuchaj

Unia Europejska ma rozszerzyć sankcje wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

 

Restrykcjami mają być objęte także dwie osoby, które będą miały zakaz wjazdu do Unii Europejskiej i zablokowane aktywa w europejskich bankach.

Obecne sankcje obowiązują do końca stycznia

Za podważanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy Unia Europejska do tej pory objęła restrykcjami 44 firmy i 175 osób. W związku z rosyjską agresją na Ukrainie Unia Europejska nałożyła też sankcje gospodarcze.

REKLAMA

Obecne, przedłużone przed wakacjami, obowiązują do końca stycznia. Największe rosyjskie banki i firmy naftowe nadal mają ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana jest także sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych. Nadal obowiązuje także embargo na dostawy broni.

Czytaj także:

Unia nałożyła również sankcje ograniczone tylko do terytorium Krymu i Sewastopola, które obejmują między innymi zakaz importu z półwyspu do Unii Europejskiej i zakaz inwestowania na nim na przykład w sektorze energetycznym oraz w ramach projektów infrastrukturalnych i telekomunikacyjnych.

Europejczycy i unijne firmy nie mogą więc świadczyć żadnych usług na Krymie i kupować nieruchomości. Sankcje obejmują również zakaz sprzedaży technologii do wydobycia ropy i gazu. Restrykcje uderzają także w przemysł turystyczny, co powoduje, że statki mają zakaz zawijania do portów, z wyjątkiem nadzwyczajnych sytuacji.

REKLAMA

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej