Politycy, intelektualiści, duchowni. Odeszli w 2020 r. na świecie
Listopad to czas, w którym tradycyjnie wspominamy tych, którzy odeszli. W 2020 roku pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci znanych z życia publicznego - polityków, intelektualistów, osoby duchowne. Ich dokonania były dla wielu z nas bardzo ważnym elementem życia.
2020-11-01, 06:00
Przypominamy przedstawicieli życia społecznego na świecie, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.
* * *
John Turner - premier Kanady
John Turner przejął władzę od Pierre'a Trudeau pod koniec czerwca 1984 r. W czasie narastającego zmęczenia wyborców liberałami, którzy byli u władzy przez 20 z poprzednich 21 lat.
REKLAMA
Zanim został premierem, zajmował stanowiska ministra finansów i sprawiedliwości. Po przejęciu władzy ogłosił wybory parlamentarne w których, zdaniem wielu obserwatorów politycznych, przeprowadził jedną z najgorszych kampanii w historii Kanady, naznaczoną serią gaf. W rezultacie konserwatyści doszli do władzy, zdobywając 211 z 282 miejsc w Izbie Gmin. Liberałom udało się zaś obronić jedynie 40 miejsc z posiadanych 135. Jego 79-dniowa kadencja jest jedną z najkrótszych w historii Kanady.
* * *
Mario Bunge - argentyński filozof
W latach 1956–1960 był profesorem fizyki teoretycznej na uniwersytecie w Buenos Aires, w okresie 1960–1966 - profesorem różnych uniwersytetów w USA, Meksyku, krajach Ameryki Południowej i Europy Zachodniej. Od 1966 pracował w Kanadzie, gdzie został profesorem logiki i metafizyki na Uniwersytecie McGill w Montrealu.
W kręgu jego zainteresowań znajdowała się filozofia nauki, ontologia, teoria poznania, filozofia umysłu i filozofia społeczna z punktu widzenia teorii systemów. Ponadto dokonał ogromnego dzieła aksjomatyzacji teorii fizycznej, zwłaszcza mechaniki kwantowej.
REKLAMA
W swoich poglądach łączył materializm filozoficzny ze ścisłymi metodami wypracowanymi przez filozofię analityczną i zwalcza wszelkie formy subiektywizmu, spirytualizmu, pozytywizmu, mechanicyzmu i dialektyki.
* * *
Carlos Ruiz Zafón - hiszpański pisarz
Pochodzący z Barcelony Zafon na początku kariery pracował jako dziennikarz, a także specjalista ds. reklamy. Z czasem poświęcił się pisaniu powieści, a także scenariuszy filmowych.
Pierwsze utwory literackie Zafona były skierowane do młodzieży. W dekadzie lat 90. XX w. napisał "Księcia mgły", "Pałac Północy", "Światła września", a także powieść "Marina".
REKLAMA
W 1993 r. Zafon przeniósł się do Los Angeles. To tam powstała jego najsłynniejsza książka, "Cień wiatru". Wydana w 2001 r. powieść stała się bestsellerem, który przetłumaczono na ponad 40 języków świata, w tym na język polski.
* * *
Ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI
Brat papieża seniora Benedykta XVI, Georg Ratzinger, miał 96 lat.
Emerytowany papież Benedykt XVI spotkał się po raz ostatni ze swoim bratem pod koniec czerwca w Niemczech w Ratyzbonie.
REKLAMA
Joseph i Georg przyjęli święcenia kapłańskie tego samego dnia - 29 czerwca 1951 r.
* * *
Sir Roger Scruton - angielski filozof
Jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych.
REKLAMA
Był autorem ponad pięćdziesięciu książek z zakresu historii filozofii, filozofii polityki, estetyki, sztuki i religii, w tym: "Intelektualiści nowej lewicy", "Przewodnik po filozofii dla inteligentnych", "Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie", "Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie".
W latach 80. Roger Scruton czynnie wspierał opozycję antykomunistyczną w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech.
* * *
Lucien Sève - francuski filozof
W roku 1945 wstąpił do paryskiej École normale supérieure, którą ukończył w 1949 z dyplomem z filozofii. W latach 1949−1970 pracował jako nauczyciel filozofii w liceach. Do Francuskiej Partii Komunistycznej wstąpił w roku 1950 i w latach 1961−1994 był członkiem jej Komitetu Centralnego.
REKLAMA
W latach 1970−1982 był dyrektorem francuskiego wydawnictwa Editions sociales. W latach 1983−2000 był członkiem Comité consultatif national d’éthique – francuskiego Narodowego Komitetu Konsultacyjnego w sprawach Etyki – instytucji utworzonej w 1982 r. przez rząd François Mitterranda, odpowiedzialnej za rozpatrywanie etycznego charakteru prowadzonych badań naukowych (przede wszystkim z zakresu badań biologicznych).
Zmarł 23 marca 2020 na COVID-19.
* * *
Jean Raspail - francuski pisarz, myśliciel i podróżnik
Gorący zwolennik przywrócenia monarchii we Francji. W swych powieściach postuluje powrót do źródeł państwowości, jakie jego zdaniem mają stanowić jedynie wartości związane z tradycją rojalistyczno-katolicką.
REKLAMA
Jego najbardziej znaną powieścią jest napisana w 1973 roku, wydana w Polsce ponad trzydzieści lat później książka "Obóz świętych", której akcja toczy się w niedalekiej przyszłości. Autor, w książce, której tytuł nawiązuje do słów Apokalipsy, opisuje zniszczenie cywilizacji zachodniej przez falę masowej imigracji napływającej z ubogich krajów.
Raspail jest autorem wielu poczytnych książek m.in. "Pierścień rybaka" czy "Sire".
* * *
Giacomo dalla Torre - Wielki Mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich
W wieku 75 lat zmarł w Rzymie po ciężkiej chorobie. Był 80. Wielkim Mistrzem tego zakonu. Stał na jego czele od 2018 roku.
REKLAMA
Giacomo dalla Torre funkcję Wielkiego Mistrza pełnił od dwóch lat. W 2017 roku został namiestnikiem zakonu w momencie jego wewnętrznego kryzysu i rezygnacji dotychczasowego Wielkiego Mistrza. Członkiem zakonu był od 1985 roku.
Był absolwentem wydziałów literatury oraz filozofii. Specjalizował się w historii sztuki. Wykładał na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana. Znany był z zaangażowania w działalność charytatywną. W ostatnim czasie między innymi rozdawał posiłki bezdomnym na rzymskich dworcach kolejowych.
* * *
Alexander Brunett - amerykański duchowny
Amerykański duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup metropolita Seattle w latach 1997–2010.
REKLAMA
Urodził się jako drugie z czternaściorga dzieci Raymonda i Cecilii z domu Gill. Po ukończeniu edukacji szkolnej został wysłany przez kardynała Mooneya na studia do Rzymu. Tam też otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Luigiego Traglii. Jako członek gwardii honorowej czuwał przy zwłokach Piusa XII po jego śmierci w październiku 1958 roku.
Po powrocie do kraju służył duszpastersko w archidiecezji Detroit. Kontynuował jednocześnie studia na Marquette University, które zakończył doktoratem z teologii. Był również słuchaczem instytutów teologicznych w Jerozolimie, Paryżu i w Niemczech.
W latach 70. zaangażował się w dialog ekumeniczny z Żydami. Od 1990 nosił tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości.
* * *
REKLAMA
Wilson Roosevelt Jerman - słynny kamerdyner z Białego Domu
W wieku 91 lat zmarł z powodu koronawirusa. W latach 1957-2012 mężczyzna pracował dla 11 amerykańskich przywódców. - Przez dekady pomagał rodzinom prezydentów uczynić z Białego Domu prawdziwy dom - oświadczyła Michelle Obama.
Wilson Roosevelt Jerman zatrudniony został w charakterze sprzątającego jeszcze przez Dwighta D. Eisenhowera. Za prezydentury Johna F. Kennedy'ego Afroamerykanin otrzymał awans na kamerdynera.
Ostatnim przywódcą USA, dla którego pracował, był Barack Obama. W Białym Domu Jerman zatrudniony był do 2012 roku.
* * *
REKLAMA
Philippe Breton - biskup, francuski duchowny
Święcenia kapłańskie otrzymał 22 grudnia 1966 i został inkardynowany do archidiecezji paryskiej. W latach 1967-1987 pracował w szkołach w Neuilly i w Paryżu. W 1987 został proboszczem jednej z paryskich parafii, pięć lat później zaś powierzono mu funkcję dyrektora diecezjalnego wydziału ds. edukacji katolickiej. W 1997 otrzymał nominację na proboszcza paryskiej parafii św. Honoriusza.
18 czerwca 2002 papież Jan Paweł II mianował go ordynariuszem diecezji Aire i Dax. Sakry biskupiej udzielił mu 29 września 2002 kardynał Jean-Marie Lustiger.
24 stycznia 2012 papież przyjął jego rezygnację z urzędu, złożoną ze względu na wiek.
* * *
REKLAMA
Bob Weighton - najstarszy mężczyzna świata
Najstarszym mężczyzną świata został pod koniec lutego, gdy zmarł 112-letni Japończyk Chitetsu Watanabe. Mówił wówczas, że nie odczuwa szczególnej satysfakcji z tego rekordu, gdyż oznacza to, że ktoś inny musiał umrzeć.
Urodzony 29 marca 1908 r. w Hull we wschodniej Anglii Weighton w latach 20. i 30. pracował jako inżynier morski na Tajwanie, gdzie poznał swoją żonę, Agnes. W czasie II wojny światowej przebywał w USA, gdzie dla brytyjskiego wywiadu tłumaczył przechwycone japońskie depesze, a po jej zakończeniu wrócił do Anglii i wykładał inżynierię morską na londyńskim City University aż do przejścia na emeryturę w roku 1973.
* * *
Ruth Bader Ginsburg - ikona amerykańskiego sądownictwa
Ruth Ginsburg była najstarszą liberalną sędzią Sądu Najwyższego. Charakteryzowało ją szczególne wyczulenie na sprawy dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry i orientację seksualną.
REKLAMA
Zmarła w wieku 87 lat z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową.
* * *
Robert Trump - brat prezydenta USA
Robert Trump miał 72 lata. Był młodszym bratem prezydenta, jednym z czwórki rodzeństwa. Pełnił funkcję dyrektora wykonawczego Trump Organization.
* * *
REKLAMA
Hosni Mubarak - prezydent Egiptu
Hosni Mubarak był prezydentem Egiptu od 1981 roku, od czasu zamachu na swojego poprzednika, Anwara Sadata. Mubarak był żołnierzem egipskich sił powietrznych, a gdy doszedł do władzy, wojsko stało się najpotężniejszą instytucją w kraju. Rządził krajem twardą ręką, a nazywany był "dyktatorem" lub "faraonem".
* * *
Ennio Morricone - włoski kompozytor
Morricone, jedna z największych ikon kompozycji filmowych, stworzył ścieżki dźwiękowe do ponad 500 produkcji. Po wielu nominacjach, w tym m.in. za "Misję" czy "Nietykalnych", zdobył Oscara dopiero w 2015 roku za "Nienawistną Ósemkę" Quentina Tarantino, z którym współpracował już wcześniej.
REKLAMA
Morricone stworzył setki kompozycji do najróżniejszych obrazów, a w tym do ważnego dla Polaków filmu o Karolu Wojtyle. Włoska produkcja pod polskim tytułem "Karol, człowiek który został Papieżem" ilustrowana jest kompozycjami o bardzo głębokiej liryce. W 2009 roku wystąpił na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej.
PAP / IAR / ks
REKLAMA