X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

SN może zdecydować o wynikach wyborów w USA. Podobna sytuacja miała miejsce w czasie walki Busha z Gorem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 11:15
- Jeśli zliczyć legalnie oddane głosy, to łatwo wygrywam. Jeśli wliczać nielegalne, to mogą próbować ukraść nam wybory - stwierdził Donald Trump w swym wystąpieniu z Białego Domu. Sztab wyborczy prezydenta USA złożył pozwy w stanach Pensylwania i Michigan o wstrzymanie liczenia tam głosów, chce również interweniować ws. Pensylwanii w Sądzie Najwyższym. Obecna sytuacja do złudzenia przypomina tą z 2000 r. - kiedy to Sąd Najwyższy musiał rozstrzygnąć wynik między Georgem Bushem a Al Gorem.
Donald Trump zwraca uwagę na liczne nieprawidłowości przy liczeniu głosów
Donald Trump zwraca uwagę na liczne nieprawidłowości przy liczeniu głosówFoto: PAP/EPA/TRACIE VAN AUKEN
usa wybory biden trump pap 1200.jpg
Joe Biden jest przekonany o swoim zwycięstwie. Do wygranej brakuje mu 17 głosów elektorskich

W USA trwa zliczanie głosów. Według mediów bliski zwycięstwa jest Demokrata Joe Biden.

Czytaj także:

Przywódca USA wyraził opinię, że "rażące nieprawidłowości, jakie odnotowano w całym kraju podczas wyborów" sprawiają, iż zagrożona jest amerykańska demokracja.

W jego ocenie, batalia o tegoroczne wybory "skończy się w Sądzie Najwyższym". Tylko w ten sposób będzie można zagwarantować, że jego zwycięstwo "nie zostanie skradzione przez korupcję". Za jej element urzędujący prezydent uznał m.in. sondaże na zlecenie Demokratów.

pap donald trump  1200 (1).jpg
Donald Trump: jeśli policzymy legalne głosy, to wygrywam z łatwością

Występując przed kamerami Trump zaznaczył też, że wszystkie głosy oddane po czasie są nielegalne. - To właśnie dzięki nim mogą ukraść wybory - powiedział.

Pozwy do Sądu Najwyższego

Sztab wyborczy prezydenta USA Donalda Trumpa złożył pozwy w stanach Pensylwania i Michigan o wstrzymanie liczenia tam głosów w wyborach prezydenckich, domagając się lepszego dostępu dla swoich obserwatorów.

​- Sztab chce również interweniować w sprawie Pensylwanii w Sądzie Najwyższym, gdyż chce rozstrzygnięcia kwestii, czy w liczeniu można uwzględnić karty do głosowania otrzymane w okresie do trzech dni po wyborach - wyjaśnił wiceszef kampanii wyborczej Trumpa Justin Clark.

Historia lubi się powtarzać?

Z powyższych informacji wynika, że nawet jeśli któryś z kandydatów zdobędzie 270 głosów elektorskich, to sztab oponenta może domagać się ponownego przeliczenia głosów.

Taka sytuacja miała miejsce w 2000 r. Była to słynna potyczka między Republikaninem, gubernatorem Teksasu Georgem W. Bushem a Demokratą, ówczesnym wiceprezydentem Al Gorem. Szczególne kontrowersje dotyczyły głosowania na Florydzie.

Obliczanie głosów na Florydzie trwało dość długo. Ostatecznie różnica między Bushem a Gorem w tym stanie wyniosła zaledwie 537 głosów.

Ostateczną decyzję o przyznaniu głosów elektorskich podjął Sąd Najwyższy.

Gore wygłosił swe przemówienie koncesyjne 13 grudnia w ślad za tym, kiedy Sąd Najwyższy orzekł o przyznaniu będących przedmiotem sporu głosów elektorskich na Florydzie Bushowi.

Stał się on czwartym w historii USA prezydentem, który wygrał, mimo że otrzymał mniej głosów od rywala w wyborach powszechnych. Piątym był... Donald Trump w 2016 r.

Ostatecznie wyniki rozłożyły się w następujący sposób:

Głosy elektorskie:

  • George Bush - 271
  • Al Gore - 266

Głosy powszechne:

  • George Bush - 50 456 002
  • Al Gore - 50 999 897

Wybory inne niż wszystkie

W Stanach Zjednoczonych w istocie to nie wyborcy przesądzają o wynikach głosowania na prezydenta, lecz składające się z 538 osób Kolegium Elektorów. Tworzą je elektorzy w liczbie równej liczbie członków Izby Reprezentantów w każdym stanie zależnie od wielkości populacji.

Elektorów wybierają Demokraci i Republikanie na swoich konwencjach, albo też władze partyjne. Kolegium Elektorów głosuje na zasadzie "zwycięzca bierze wszystko". Oznacza to, że kandydat wygrywający nawet z minimalna przewagą otrzymuje głosy wszystkich elektorów.

Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganych 270 głosów o prezydenturze decydują członkowie Izby Reprezentantów w nowym składzie.

Zaprzysiężenie zwycięzcy wyborów prezydenckich w 2020 r. ma nastąpić w Waszyngtonie 20 stycznia 2021 r.

***

Wstępne wyniki wyborów prezydenckich w USA (opr. Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP) Wstępne wyniki wyborów prezydenckich w USA (opr. Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP)

PAP/foxnews.com/twitter.com/youtube.com/wikipedia.org
pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Żurawski vel Grajewski: przegrany w wyborach w USA zapewne stoczy bój sądowy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 22:06
- W ciągu kilku dni będzie podany oficjalny współczynnik przeliczonych głosów, potem zapewne nastąpi bój sądowy tego, kto przegra i rozstrzygnięcie w Sądzie Najwyższym. Sądzę jednak, że nie zmieni ono rozstrzygnięć - prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zacięta rywalizacja w wyborach prezydenckich w USA. Trwa walka o kluczowe stany, przeciąga się liczenie głosów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 21:54
W kluczowych stanach, które zdecydują o ostatecznym wyniku, termin podania końcowego rezultatu był już kilkakrotnie przesuwany. Sztab Donalda Trumpa składa kolejne pozwy sądowe i domaga się wstrzymania liczenia w niektórych stanach oraz ponownego przeliczenia głosów w innych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w USA. Biden: nie mam wątpliwości co do swojej wygranej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 23:55
- Nie mamy wątpliwości, że gdy liczenie się zakończy, to senator Harris i ja zostaniemy ogłoszeni zwycięzcami. Proszę zatem wszystkich o spokój. Proces wyborczy trwa, a głosy są liczone - oświadczył kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden.
rozwiń zwiń