Armenia: służba bezpieczeństwa twierdzi, że udaremniła zamach na premiera

O udaremnieniu zamachu na premiera Nikola Paszyniana poinformowała w sobotę Służba Bezpieczeństwa Narodowego (SNB) Armenii. 

2020-11-14, 22:31

Armenia: służba bezpieczeństwa twierdzi, że udaremniła zamach na premiera

SNB podała, że jej funkcjonariusze wykryli, że doszło do nielegalnego zakupu i przechowywania broni, amunicji i materiałów wybuchowych przez grupę osób z zamiarem przejęcia władzy w Armenii.

Powiązany Artykuł

Ilham Alijew 1200 PAP.jpg
Konflikt o Górski Karabach. Prezydent Azerbejdżanu: Turcja weźmie udział w procesie pokojowym

W komunikacie SNB przekazano, że osoby te, nie zgadzające się z wewnętrzną i zagraniczną polityką państwa, zamierzały przejąć władzę, zabijając Paszyniana.

Zatrzymania opozycjonistów

Wcześniej adwokatka jednego z liderów opozycji i byłego szefa SNB Artura Wanecjana poinformowała, że został on zatrzymany pod zarzutem próby uzurpacji władzy i przygotowywania zabójstwa premiera.

"Artur Wanecjan został dzisiaj wezwany do wydziału śledczego SNB i zatrzymany” – podała na Facebooku adwokatka opozycyjnego polityka Lusine Saakjan, dodając, że władze "inkryminują mu kłamliwe podejrzenia". Działania władz adwokatka nazwała prześladowaniem politycznym

Czytaj także:

Wanecjan był w grupie 10 liderów partii opozycyjnych, zatrzymanych w czwartek za organizację protestu, którego uczestnicy wezwali Paszyniana do złożenia dymisji z powodu niekorzystnego dla Armenii porozumienia o rozejmie w Górskim Karabachu. Później zostali oni wypuszczeni - przekazała rosyjska agencja TASS.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

putin free shutt 1200 .jpg
Rosyjskie siły rozjemcze znajdą się w Górskim Karabachu. Putin: Armenia i Azerbejdżan wyraziły zgodę

Porozumienie o rozejmie

Masowe protesty, których uczestnicy nazywają Paszyniana "zdrajcą", rozpoczęły się w Erywaniu po tym, gdy premier złożył podpis pod porozumieniem o rozejmie w spornym regionie. Na jego mocy Armenia wycofuje się z części kontrolowanych dotąd i zamieszkanych przez etnicznych Ormian terytoriów, a do regionu wchodzą siły pokojowe Rosji.

Nieuznawany międzynarodowo Górski Karabach, to enklawa ormiańska na terytoriach de iure będących częścią Azerbejdżanu. Jest ona zamieszkana i była dotąd całkowicie kontrolowana przez Ormian. W konflikcie o nią w latach 1991-1994 zginęło około 30 tys. ludzi.

Po 27 latach względnego spokoju, Azerbejdżan zaatakował we wrześniu zajmowane przez Ormian tereny, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji ze strony ormiańskiej.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej