"Przewidują to europejskie traktaty". Rzońca o wetowaniu unijnego budżetu

- To weto to obrona polskiej suwerenności - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Bogdan Rzońca (PiS).

2020-11-20, 18:15

"Przewidują to europejskie traktaty". Rzońca o wetowaniu unijnego budżetu
Bogdan Rzońca. Foto: PR24/RB

Gość audycji stwierdził, że Unia Europejska "zapętliła się w kilku obszarach" i wymienił obok epidemii koronawirusa również kwestię praworządności i brexit.

- W UE jest 27 krajów i każdy z nich dba o własne interesy - podkreślił eurodeputowany.

Powiązany Artykuł

morawiecki szczyt ue 1200 .jpg
15 minut. Tyle trwał wideoszczyt UE na temat powiązania budżetu z praworządnością

Kwestia polskiego weta

Bogdan Rzońca jednoznacznie ocenił, że zapowiadane przez polski rząd weto unijnego budżetu, mające nastąpić, jeśli wypłacane z niego fundusze będą uzależnione od tzw. praworządności, "to obrona polskiej suwerenności".

Warszawa i Budapeszt zapowiedziały, że nie poprą pakietu budżetowego, czyli wydatków Unii na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii, jeśli dołączone do niego zostaną przepisy warunkujące wypłatę pieniędzy ze wspólnej kasy od stanu tzw. praworządności.

REKLAMA

Czytaj także:

- Jest to bardzo dobry ruch, który jest zresztą przewidziany w traktatach europejskich - powiedział Rzońca.

Odpowiadając na zarzuty dotyczące tego, że weto budżetu spowoduje zatrzymanie środków z funduszu odbudowy po pandemii, przypomniał, że ich wypłata rozpocznie się i tak dopiero po akceptacji przez parlamenty krajowe we wszystkich 27 państwach członkowskich. Oszacował, że może to być w połowie przyszłego roku.

    Więcej w nagraniu.

    REKLAMA

    Posłuchaj

    Bogdan Rzońca o unijnym budżecie ("Rozmowa PR24"/Polskie Radio 24) 11:21
    +
    Dodaj do playlisty

     

    ***

    Tytuł audycji: "Rozmowa PR 24"

    Prowadził: Adrian Klarenbach

    REKLAMA

    Gość: Bogdan Rzońca (PiS)

    Data emisji: 20.11.2020

    Godzina emisji: 17.35

    Polskie Radio 24/st

    REKLAMA

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej