X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bułgaria wprowadza lockdown, Czechy oferują pomoc sąsiadom. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 15:00
Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z USA zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 60,57 mln ludzi na świecie, ponad 1,42 mln zakażonych zmarło. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji.
Lekarze w szpitalu w Prato we Włoszech noszą swoje wydrukowane zdjęcia, aby łatwo było zidentyfikować, kto kryje się pod kombinezonem
Lekarze w szpitalu w Prato we Włoszech noszą swoje wydrukowane zdjęcia, aby łatwo było zidentyfikować, kto kryje się pod kombinezonemFoto: EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

koronawirus 1200.jpg
Co tak naprawdę stało się w Wuhanie? Eksperci WHO zbadają pochodzenie koronawirusa SARS-CoV-2


19:19

SŁOWACJA

Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi powiedział w piątek, że sytuacja epidemiczna w kraju się zmieniła i liczba zakażonych koronawirusem będzie rosła. Zapowiedział, że od 7 grudnia wszyscy przyjeżdżający będą musieli mieć przy sobie negatywny wynik testu na SARS-CoV-2.

19:05

WŁOCHY

Godzina policyjna będzie obowiązywać we Włoszech także podczas Bożego Narodzenia - zapowiedziała w piątek wiceminister zdrowia Sandra Zampa. Na mocy rozporządzenia rządu w całym kraju obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu w godz. 22-5.

19:01

Posłuchaj
00:55 10765392_1.mp3 We Włoszech nadal bardzo wysoka liczba zgonów z powodu COVID-19. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

 

18:59

TURCJA

Piąty dzień z rzędu w Turcji odnotowano rekordową dzienną liczbę zgonów z powodu koronawirusa. W piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o 177 kolejnych przypadkach śmiertelnych.

18:59

PORTUGALIA

Rząd Portugalii ogłosił w piątek, że zawarł już cztery umowy z producentami szczepionek przeciwko Covid-19 i spodziewa się otrzymać około 16 mln dawek szczepionek w pierwszej połowie 2021 r.

18:58

WŁOCHY

We Włoszech w ciągu doby zmarło 827 osób zakażonych koronawirusem. To o 5 więcej niż dzień wcześniej. Łączna liczba zgonów od początku pandemii przekroczyła 53 tysiące.

16:51

BUŁGARIA. Rozpoczyna się lockdown

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii na COVID-19 zmarło 162 chorych, wykryto też 3 568 nowych infekcji - poinformował w piątek resort zdrowia.

W piątek o godz. 23.30 rozpocznie się tzw. miękki lockdown. W ramach ograniczeń zamknięte zostaną żłobki i przedszkola, co powoduje wyjątkowe niezadowolenie rodziców młodszych uczniów. Szkoły i uniwersytety będą prowadziły wyłącznie naukę zdalną. Zamknięte będą siłownie, baseny, banki i centra handlowe, z wyjątkiem znajdujących się w nich aptek i sklepów spożywczych. Lokale gastronomiczne będą prowadzić wyłącznie sprzedaż na wynos. W piątek wszystkie centra handlowe i sklepy są jeszcze otwarte, a z powodu promocji związanych z "czarnym piątkiem" gromadzą się w nich tłumy ludzi.

16:49

ROSJA. Lekarka sprzedawała instrukcję, jak leczyć koronawirusa w domu

Lekarka z Tweru w Rosji przez Instagram sprzedawała instrukcję, jak leczyć zakażenie koronawirusem w warunkach domowych; poradę wyceniła na 950 rubli (ok. 47 zł.). Władze szpitala, w którym lekarka jest zatrudniona, wszczęły kontrolę służbową.

Lekarka przekonuje, że swoje porady przygotowała, kierując się dobrymi zamiarami, a instrukcja była płatna, bo ludzie traktują poważniej porady, za które zapłacili. 

16:45

CZECHY. Szpitale są gotowe przyjąć chorych na COVID-19 z innych państw

Szpitale w Czechach mogą przyjąć kilkudziesięciu pacjentów chorych na COVID-19, także w ciężkim stanie, z innych państw - powiedział w piątek minister zdrowia Jan Blatny. Dodał, że poinformował o tym ministerstwo spraw zagranicznych. Pacjenci mogliby trafić do klinik w Pradze i Brnie.

Na oddziałach intensywnej terapii przed tygodniem leżało 981 pacjentów z COVID-19, obecnie jest ich ok. 160 mniej. Do specjalistycznej aparatury podłączonych jest 386 chorych.

Czeskie ministerstwo zdrowia ma w rezerwie dwa szpitale polowe w Pradze i Brnie łącznie na około 800 miejsc. Nie są to miejsca przewidziane do leczenia ciężkich przypadków.

16:40

ROSJA. W armii rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi

 W rosyjskich siłach zbrojnych rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi - poinformował w piątek minister obrony Siergiej Szojgu. Dotąd zaszczepiono około 2,5 tysięcy żołnierzy, a docelowo szczepionkę otrzyma ponad 400 tysięcy - powiedział minister.

Do końca 2020 roku szczepienia obejmą 80 tysięcy ludzi - powiedział Szojgu na posiedzeniu kolegium ministerstwa obrony. Zaznaczył następnie, że "ogółem planowane jest zaszczepienie ponad 400 tysięcy żołnierzy".

16:29

WŁOCHY. Skonfiskowano ponad miliona chińskich maseczek oraz przyłbic

Ponad milion maseczek, a także przyłbice ochronne, skonfiskowała w piątek włoska Gwardia Finansowa w rejonie Neapolu na południu kraju. Wszystkie te środki ochrony, sprowadzone z Chin, nie miały atestów sanitarnych - poinformowano po operacji.

Na artykułach tych widniał sfałszowany certyfikat bezpieczeństwa. Podrobiona była także dokumentacja w listach przewozowych.

15:51

WIELKA BRYTANIA. Zaczęto proces dopuszczania do użycia szczepionki AstraZeneca

Brytyjski rząd formalnie zwrócił się w piątek do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka przeciw COVID-19 może być dopuszczona do użycia.

15:28

BELGIA. Władze zastanawiają się nad znoszeniem restrykcji

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Belgii spada od kilku tygodniu. Z opublikowanych w piątek danych wynika, że w ciągu doby potwierdzono nieco ponad 2,5 tys. zakażeń. 

W piątek belgijskie władze mają rozmawiać o ponownym otwarciu biznesów, których działalność została zamknięta. Przed świętami kupcy domagają się rozluźnienia restrykcji wskazując, że to najważniejszy okres w całym roku.

15:03

WŁOCHY. Personel medyczny potrzebuje wsparcia psychologicznego

Ponad połowa personelu medycznego we Włoszech zaangażowanego w walkę z pandemią potrzebuje wsparcia psychologicznego z powodu takich objawów jak lęk i epizody depresyjne w wyniku stresu oraz presji - to rezultat badań prowadzonych na uniwersytecie w Chieti.

Według najnowszego bilansu od początku pandemii we Włoszech zmarło 216 lekarzy i 49 pielęgniarzy oraz pielęgniarek.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. shutterstock Zdjęcie ilustracyjne. Fot. shutterstock
14:12

LITWA. Pierwszy przypadek COVID-19 na fermie norek

Na Litwie potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wśród zwierząt hodowlanych na fermie norek w rejonie janowskim w centrum kraju. Infekcję wykryto również u jednego z pracowników fermy.

Państwowa Służba Kontroli Żywności i Weterynarii poinformowała w czwartek, że na fermie z dnia na dzień zaczęły padać zwierzęta. W sumie padło 169 norek. Badania potwierdziły, że były one zakażone koronawirusem.

13:59

WĘGRY. Szijjarto: Rosja pozwoli węgierskim lekarzom obejrzeć produkcję szczepionki

Rosja pozwoli węgierskim lekarzom i ekspertom obejrzeć proces produkowania rosyjskiej szczepionki na COVID-19 - oznajmił w piątek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto na wspólnej konferencji prasowej z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszką.

13:33

WĘGRY. Najwięcej nowych zgonów na COVID-19 od początku pandemii

135 chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, to najwięcej od początku pandemii koronawirusa - wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

13:32

Zalecenia WHO dla dorosłych: ćwiczyć ok. 21 minut dziennie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca osobom dorosłym w wieku 18-64 lat ok. 21 minut aktywności fizycznej dziennie w celu poprawy wydolności sercowo-oddechowej i mięśniowej, zdrowia kości, zmniejszenia ryzyka zapadalności na choroby niezakaźne i depresję.

11:54

WĘGRY. Orban: będą zapisy na szczepionkę przeciwko koronawirusowi

Uruchomienie zapisów na szczepionkę przeciwko koronawirusowi zapowiedział w piątek premier Węgier Viktor Orban. Nie wykluczył, ze dojdzie do tego już w przyszłym tygodniu. Mówił o tym w Radiu Kossuth.

11:40

Łukaszenka: Białoruś jest gotowa pomóc Polsce w leczeniu chorych na COVID-19

- Białoruś jest gotowa pomóc Polsce w leczeniu chorych na Covid-19 - zadeklarował w piątek Alaksandr Łukaszenka, odwiedzając szpital w Mińsku. Jego wypowiedź przytoczyła agencja BielTA.

10:46

AUSTRALIAN OPEN. Media: tenisiści w trakcie kwarantanny będą mogli trenować

Tenisiści przyjeżdżający na wielkoszlemowy turniej Australian Open będą mogli trenować w trakcie obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny - donosi gazeta "The Age". Tamtejsza federacja miała otrzymać stosowną zgodę od władz stanu Wiktoria, gdzie leży Melbourne.

10:08

ROSJA. Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem rekordowo wysoki - ponad 27 tys.

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Rosji po raz pierwszy przekroczyła 27 tys. w ciągu doby - sztab rządowy poinformował w piątek o wykryciu 27 543 nowych zakażeń. Jest to o ponad 2 tys. więcej niż dzień wcześniej. Zmarło w ciągu doby 496 osób.

10:00

WŁOCHY. Wyciągi narciarskie będą zamknięte przez cały okres świąteczny

Włoski rząd zapowiedział, że wyciągi narciarskie będą zamknięte przez cały okres świąteczny. Godzina policyjna będzie obowiązywać również w wigilię Bożego Narodzenia.

09:58

CZECHY. 4048 zakażeń koronawirusem, ok. 2,4 tys. mniej niż przed tygodniem

W Czechach stwierdzono w ciągu ostatniej doby 4048 nowych zakażeń koronawirusem - o 883 mniej niż w przeddzień i o 2,4 tys. mniej niż przed tygodniem. Ministerstwo zdrowia podało też, że z powodu COVID-19 w środę zmarło 99 osób.

09:28

INDIE. Pożar w szpitalu, gdzie leczono COVID-19

W piątek w mieście Radźkot w zachodnich Indiach w prywatnym szpitalu leczącym pacjentów z koronawirusem wybuchł pożar. W jego wyniku pięć osób poniosło śmierć, a 28 odniosło obrażenia. Pożar ugaszono po pół godzinie - powiadomiła lokalna policja.

09:25

JAPONIA. Rekordowy bilans koronawirusa w Tokio, rośnie liczba chorych w ciężkim stanie

Władze Tokio zgłosiły w piątek 570 nowych zakażeń koronawirusem, co jest kolejnym dobowym rekordem odnotowanym tam w tym tygodniu - podała agencja Kyodo. Rosnąca w całej Japonii liczba pacjentów w ciężkim stanie wywołuje obawy o przeciążenie służby zdrowia.

Koronawirus w Japonii/zdjęcie ilustracyjne Koronawirus w Japonii/zdjęcie ilustracyjne
08:39

UKRAINA. Kolejny dzień z najwyższą liczbą zakażeń koronawirusem - ponad 16 tys.

Na Ukrainie w czwartek wykryto 16 218 infekcji SARS-CoV-2, 192 zakażonych zmarło, 8843 pacjentów wyzdrowiało, a 2069 osób hospitalizowano - przekazał w piątek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To drugi dzień z rzędu z najwyższą dobową liczbą zakażeń.

08:32

CHINY. Antydumpingowe cła na wina z Australii

Chińskie władze poinformowały o nałożeniu wstępnych, antydumpingowych ceł na wina importowane z Australii. Australijski rząd wyraził "głębokie rozczarowanie" decyzją Pekinu. Relacje obu państw w tym roku uległy znacznemu pogorszeniu, po tym jak premier Australii chciał niezależnego, międzynarodowego śledztwa w sprawie przyczyn pandemii. Cła na wina to nie pierwsze w tym roku restrykcje gospodarcze Chin wobec Australii.

08:27

SUDAN. Z powodu COVID-19 zmarł były premier i lider opozycji Sadik al-Mahdi

W wieku 84 lat zmarł b. premier Sudanu i lider partii opozycyjnej Umma, Sadik al-Mahdi. Polityk zmarł w czwartek wieczorem w jednym ze szpitali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dokąd trafił w połowie listopada. Bezpośrednią przyczyną śmierci był COVID-19.

08:06

JAPONIA. Cesarska uroczystość noworoczna odwołana z powodu epidemii koronawirusa

Z powodu wzrostu liczby wykrywanych zakażeń koronawirusem w Japonii po raz pierwszy od 1990 roku nie odbędzie się tradycyjna uroczystość noworoczna z udziałem cesarza Naruhito i cesarzowej Masako - poinformowała w piątek agencja dworu cesarskiego.

07:53

ME piłkarek ręcznych: restrykcje ostrzejsze niż w więzieniach

Restrykcje sanitarne podczas mistrzostw Europy piłkarek ręcznych, które odbędę się w Danii w dniach 3-20 grudnia, przyjęte przez lokalną federację ( EHF) będą ostrzejsze niż te obowiązujące w skandynawskich więzieniach - uważają członkowie szwedzkiej ekipy.

07:31

HISZPANIA. Rośnie liczba osób wynajmujących pokoje

Rosnące ubożenie mieszkańców hiszpańskich miast z powodu pandemii spowodowało, że w biedniejszych dzielnicach na słupach pojawiły się ogłoszenia: "wynajmę pokój". Coraz więcej ogłoszeń tego typu zamieszczają także portale nieruchomości.

07:18

WIELKA BRYTANIA. Arsenal Londyn pierwszym angielskim klubem z kibicami na trybunach

Arsenal Londyn będzie pierwszym klubem w angielskiej ekstraklasie piłkarskiej, który ponownie rozegra mecz z kibicami na trybunach mimo trwającej pandemii COVID-19. Spotkanie 3 grudnia z Rapidem Wiedeń w Lidze Europy będzie mogło zobaczyć 2000 osób.

07:17

KOREA PÓŁNOCNA próbowała zhakować południowokoreańskie firmy farmaceutyczne

Kontrwywiad Korei Płd. zapobiegł próbom służb Phenianu włamania się do firm południowokoreańskich pracujących nad szczepionką na koronawirusa - poinformowała w piątek agencja News1 powołując się członka komisji ds. wywiadu parlamentu Korei Płd.


Posłuchaj
00:45 Sajewicz.mp3 Hakerzy z Korei Płn. chcieli wykraść informacje o szczepionce. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
07:06

USA. 2297 ofiar śmiertelnych COVID-19 w ciągu ostatniej doby

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w czwartek w nocy o 2297 zgonach z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby. Obecność COVID-19 wykryto u 181 490 kolejnych osób.

07:04

Boże Narodzenie w Europie w czasie pandemii: ograniczenia rodzinnych spotkań, ale otwarte sklepy

Rządy państw europejskich zapowiadają związane z pandemią ograniczenia, które będą obowiązywać podczas Bożego Narodzenia. W Niemczech dozwolone będą spotkania rodzinne w gronie do 10 osób, we Włoszech i Hiszpanii prawdopodobnie do sześciu, w Szkocji do ośmiu.

06:37

NIEMCY. Liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła milion

Liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu ub. 24 godzin wyniosła w Niemczech 22 806, co spowodowało, że łączna liczba zakażonych od początku pandemii przekroczyła milion i wyniosła 1 006 394 - poinformował w piątek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Znak wzywający do zachowania 1,5 metrowego dystansu, Niemcy Znak wzywający do zachowania 1,5 metrowego dystansu, Niemcy
06:27

WŁOCHY. Boom rezerwacji stolików na świąteczne obiady w lokalach w Rzymie

Na niecały miesiąc przed Bożym Narodzeniem w wielu rzymskich restauracjach rezerwowane są miejsca na świąteczny obiad 25 grudnia. Jeśli pogoda na to pozwoli, stoliki zostaną ustawione też na zewnątrz, o co proszą klienci.

W czasach pandemii i obostrzeń uniemożliwiających wielkie rodzinne spotkania i wyjazdy na ferie, szczególnie atrakcyjny wydaje się rzymianom świąteczny obiad w restauracji. Świadczy o tym to, że w licznych lokalach już teraz cały czas dzwonią telefony z pytaniami o wolne miejsca podczas świąt Bożego Narodzenia.

06:26

MEKSYK. Ponad 100 tys. śmiertelnych ofiar koronawirusa

W ciągu ubiegłych 24 godzin w Meksyku potwierdzono 8 107 nowych przypadków koronawirusa i 645 zgonów - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zainfekowanych wzrosła do 1 078 594, a ofiar śmiertelnych do 104 242.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawdziwa liczba zakażeń na SARS-CoV-2 może być dużo większa. Nowe dane z USA

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 04:05
Z modelu opracowanego przez naukowców z amerykańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC) wynika, że prawdziwa liczba zakażeń jest ok. ośmiu razy większa od zgłoszonych. Obejmują one bowiem tylko przypadki potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.
rozwiń zwiń