Nastroje w Unii co do możliwości zawarcia umowy są pesymistyczne. - Stanowiska obu stron są odległe w kluczowych sprawach - skomentowała szefowa Komisji Europejskiej.
Będzie porozumienie UE z Wielką Brytanią? "Prawdopodobieństwo braku umowy jest większe"
Wielka Brytania nie chce się zgodzić na warunki stawiane przez Unię w trzech obszarach. Nie chce dopuścić unijnych rybaków do swych łowisk. Odrzuca też żądania dotyczące stosowania europejskich norm środowiskowych, prawa pracy czy zasad pomocy publicznej. Nie ma również zgody między Londynem a Brukselą w sprawie systemu rozwiązywania sporów w przyszłości i roli unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
00:48 10792948_1.mp3 Upływa termin rozstrzygnięć ws umowy między UE a Wlk. Brytanią (IAR)
Według Unii jest duże prawdopodobieństwo, że negocjacje zakończą się bez porozumienia handlowego. Jeśli istotnie będzie fiasko, wtedy od stycznia kontakty Unii z Wielką Brytanią nie będą regulowane żadną umową, zaczną obowiązywać cła, limity eksportowe i ogólne zasady Światowej Organizacji Handlu.
pkr