more_horiz
Wiadomości

Ocena szczepionek Pfizera i BioNTechu. Dziś specjalne posiedzenie ekspertów Europejskiej Agencji Leków

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 03:00
Europejska Agencja Leków z siedzibą w Amsterdamie ma dziś ocenić szczepionki przeciwko koronawirusowi wyprodukowane przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecką spółkę BioNTech. Oczekuje się, że specjalny zespół ekspertów zgodzi się na autoryzację - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Siedziba Europejskiej Agencji Leków w Amsterdamie
Siedziba Europejskiej Agencji Leków w AmsterdamieFoto: PAP/EPA/REMKO DE WAAL
1200_UE_PAP.png
Dziś pilne spotkanie unijnych ekspertów w Brukseli. Tematem nowa odmiana koronawirusa

Opinia unijnej agencji, jeśli będzie pozytywna, nie zakończy procedury zatwierdzania szczepionek amerykańsko-niemieckiej firmy we Wspólnocie. Ostatecznie o dopuszczeniu ich do obrotu w Unii zdecyduje Komisja Europejska. Jej wiceszef Margaritis Schinas poinformował, że Bruksela może to zrobić już pojutrze.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:54 10807053_2.mp3 Europejska Agencja Leków ma ocenić szczepionki na COVID-19 firmy Pfizer i BioNTech - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

- Komisja Europejska jest gotowa dopuścić szczepionki na rynek w superszybkiej procedurze. Możemy to zrobić w dwa dni, a w normalnych warunkach standardowa formalna autoryzacja zajmuje dwa miesiące - dodał.

EPA Ursula von der Leyen 1200.jpg
Szefowa KE: w ciągu tygodnia zostanie zatwierdzona szczepionka przeciwko COVID-19

Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że najważniejsze jest, by zaszczepiło się jak najwięcej osób. - Aby położyć kres pandemii, 70 proc. populacji musi się zaszczepić, co jest ogromnym wyzwaniem - dodała Ursula von der Leyen.

Pierwsze szczepienia w unijnych krajach mają się odbyć między 27 a 29 grudnia.

pb

Zobacz także

Zobacz także