more_horiz
Wiadomości

Szczepionki dostarczone do wszystkich krajów Unii. Szefowa KE: dziś przewracamy kartę trudnego roku

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 12:04
Szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech zostały dostarczone do wszystkich unijnych krajów - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jutro rozpoczną się szczepienia w 27 państwach. "Dziś przewracamy kartę trudnego roku" - skomentowała na Twitterze Ursula von der Leyen.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/YVES HERMAN / POOL

Szefowa Komisji podkreśliła, że pierwsze szczepionki, zgodnie z obietnicą, dotarły do wszystkich krajów w tym samym czasie.


Posłuchaj
00:49 Plomecka7.mp3 Szczepionki zostały dostarczone do wszystkich krajów Unii (Beata Płomecka / IAR)

 

Wkrótce na unijnym rynku będzie ich więcej jeśli tylko zostaną zatwierdzone jako bezpieczne i skuteczne.

koronawirus COVID-19 szczepionka szczepienie free shutterstock 1200.jpg
Wiemy, od kiedy będą szczepione osoby z grup niepriorytetowych. Będzie potrzebna wizyta u lekarza

- Unia Europejska zapewniła wystarczające dostawy szczepionek dla swoich 450 milionów obywateli, ale także dla sąsiadów - Islandii i Norwegii - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Czytaj także:

Na autoryzację swoich preparatów czeka już firma Moderna. Decyzja Europejskiej Agencje Leków spodziewana jest na początku stycznia. W sumie Komisja negocjowała w imieniu unijnych krajów dostawy szczepionek do Europy z sześcioma koncernami farmaceutycznymi i zakontraktowała prawie 2 miliardy dawek.

Przewodnicząca Komisji powiedziała, że szczepienia mają pomóc przywracać stopniowo normalne życie. - Jeśli odpowiednia liczba osób zostanie zaszczepiona, będziemy mogli zacząć podróżować, spotykać się z rodziną, przyjaciółmi, pojechać na wakacje na które tak czekamy - dodała Ursula von der Leyen. Podkreśliła, że do tego czasu powinniśmy być ostrożni, chronić siebie i swoich bliskich przed wirusem.

Beata Płomecka, bartos

 

Zobacz także

Zobacz także