Brazylia chce lokalnej szczepionki od AstraZeneki. Preparat czeka na aprobatę
Brazylijski regulator rynku artykułów medycznych Anvisa poinformował w piątek, że szczepionka na COVID-19, opracowana przez uniwersytet Oxford i firmę AstraZeneca, został zgłoszona do oficjalnego zatwierdzenia. Szczepionkę AstraZeneca zgłosił finansowany przez władze federalne Fiocruz Institute, który ma ją produkować lokalnie z przeznaczeniem do użycia w Brazylii.
2021-01-30, 01:52
Informację potwierdził rzecznik AstraZeneca Plc. Dotychczas szczepionka była dopuszczona do stosowania w tym kraju jedynie w nadzwyczajnych sytuacjach. Brytyjska szczepionka jest kluczowym elementem federalnego planu szczepień. Według Reutera, rząd zamówił dostawy substancji niezbędnych do wyprodukowania 100 mln dawek.
Powiązany Artykuł
Jak działa szczepionka AstraZeneki? "Jest nieco odmienna od preparatów Pfizera i Moderny"
Dostawy te były wielokrotnie opóźniane i - jak dotychczas - jeszcze nie dotarły. Nie wiadomo też kiedy to nastąpi. Tymczasem AstraZeneca ma problemy z zaspokojeniem popytu na swoją szczepionkę na światowych rynkach.
Chiński monopol na brazylijskim rynku
Obecnie Brazylia, której liczba mieszkańców przekracza 210 mln, jest uzależniona od chińskiej szczepionki produkowanej przez Sinovac Biotech Ltd. Sprowadziła też z Indii 2 mln gotowych dawek szczepionki AstraZeneki.
Czytaj także:
- Doradca prezydenta USA: szczepienie dzieci na COVID-19 istotne dla społecznej odporności
- Kamil Zajączkowski: spór KE z AstraZenecą o szczepionki będzie miał konsekwencje polityczne
Tymczasem liczba zgonów i nowych zachorowań na COVID-19 utrzymuje się w Brazylii na bardzo wysokim poziomie. Według opublikowanych w piątek danych ministerstwa zdrowia w ciągu ubiegłych 24 godzin zarejestrowano 1 119 zgonów i 59 828 kolejnych zakażeń. Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wynosi obecnie 9,12 mln a zgonów 222 666.
REKLAMA
opr. Johns Hopkins University
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, który oświadczył już, że nie zaszczepi się jakąkolwiek szczepionką, jest pod coraz większą presją aby przyspieszył powolny i nieskoordynowany proces produkcji i szczepień.
mbl
REKLAMA