Kryzys w hiszpańskiej turystyce. Najmniej przyjezdnych od 51 lat

Liczba zagranicznych turystów, którzy w ubiegłym roku odwiedzili Hiszpanię, wyniosła 19 mln. Oznacza to roczny spadek z ponad 83 mln, czyli o ponad 77 proc., do poziomu najniższego od roku 1969.

2021-02-03, 14:50

Kryzys w hiszpańskiej turystyce. Najmniej przyjezdnych od 51 lat
Zdaniem publicystki "Do Rzeczy", w Hiszpanii mężczyźni nie chcą zakładać rodzin i wchodzić w związki. Wszystko z powodu obawy o utratę majątku . Foto: seligaa/ Shutterstock

W samym tylko grudniu ubiegłego roku Hiszpanię odwiedziło o 85 proc. mniej turystów niż rok wcześniej. W ciągu całego roku dochody z turystyki wyniosły zaledwie 19,7 mld euro, czyli o ponad 78 proc. mniej niż rok wcześniej.

Jest to poważny cios dla gospodarki tego kraju, opartej w dużej mierze na turystyce. W 2019 roku 12 proc. hiszpańskiego PKB było generowane przez firmy związane z tą branżą. Analitycy prognozują, że w ubiegłym roku odsetek ten spadł do zaledwie 4 proc.

Przyczyną epidemia

Powiązany Artykuł

Madryt zima 1200 free
COVID-19 w Hiszpanii. Policja i drony pilnują w Madrycie ograniczeń w przemieszczaniu się mieszkańców

Powodem tak dużego spadku jest epidemia koronawirusa i wprowadzenie ścisłych restrykcji sanitarnych ograniczających możliwość wjazdu do Hiszpanii. Przez dużą część ubiegłego roku zamknięte były granice, nie działały hotele, czy restauracje, obowiązywała też kwarantanna.

Czytaj także: Niechlubny lider w UE. Hiszpania z największym poziomem bezrobocia wśród młodych

REKLAMA

W 2020 roku najchętniej do Hiszpanii udawali się Francuzi. Kolejni byli Brytyjczycy i Niemcy. Oznacza to, że pierwszy raz od lat urlopowicze z Wysp nie stanowili największej grupy, która odpoczywała w Hiszpanii.

Z opublikowanego w środę sprawozdania Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie wynika, że 2020 r. "uratowały" dwa pierwsze miesiące roku, kiedy Covid-19 jeszcze nie rozprzestrzenił się po Europie. W styczniu i lutym do Hiszpanii dotarło odpowiednio 4,1 mln i 4,4 mln turystów. Były to najlepsze miesiące ub.r. pod względem liczby zagranicznych urlopowiczów.

Obostrzenia epidemiczne

W analizie władze INE wskazały, że największy wpływ na spadek liczby turystów miały obowiązujące pomiędzy marcem a czerwcem restrykcje epidemiczne, w tym zamknięcie granic, a także zakaz funkcjonowania hoteli i restauracji.

INE wskazało też na rekordowy spadek wpływów od zagranicznych turystów w Hiszpanii. W 2020 r. wyniosły one 19,7 mld euro, co oznacza, że były mniejsze o 78,5 proc. wobec poprzedniego roku.

REKLAMA

Do tej pory w Hiszpanii zanotowano 2,85 mln zakażeń koronawirusem, a dzienny przyrost zakażeń wciąż przekracza 20 tys. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło tam niemal 60 tys. osób.

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej