more_horiz
Wiadomości

Chiny zakazują telefonów komórkowych w szkołach. Walka z uzależnieniem uczniów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 17:43
Chińskie władze zakazują uczniom podstawówek i szkół średnich używania telefonów komórkowych na terenie szkoły. Decyzję tę pozytywnie oceniają internauci. Szkołom polecono instalowanie tradycyjnych budek telefonicznych, które mają dać uczniom możliwość kontaktu z rodzicami w razie nagłej potrzeby.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/R7 Photo

Posłuchaj

00:55 10886127_1-saj.mp3 Chiny zakazują telefonów komórkowych w szkołach. Tomasz Sajewicz z Pekinu (IAR)

Chińskie ministerstwo edukacji wydało rozporządzenie, które zakazuje uczniom szkół podstawowych i średnich używania telefonów komórkowych na terenie szkoły. Dopuszcza się możliwość ich przynoszenia przez uczniów, o ile rodzice wyrażą na to pisemną zgodę.

Mjanma PAP-663.jpg
Wojskowy zamach stanu w Birmie. Chiny odrzucają oskarżenia o wspieranie puczu

Szkoły zobligowano zaś do instalowania tradycyjnych budek telefonicznych, które nieomal całkowicie
zniknęły z krajobrazu chińskich miast.

Zobligowano też nauczycieli, aby zaprzestali komunikacji z uczniami za pomocą telefonów komórkowych i smartfonów, a w szczególności zlecania im w ten sposób prac domowych.

Czytaj także:

Władze twierdzą, że ten krok ma pomóc w ochronie wzroku uczniów i w walce z uzależnieniem od Internetu, które w Chinach jest coraz większym problemem w najmłodszej grupie wiekowej.

Według badań z 2018 roku, spośród 175 milionów użytkowników Internetu w Chinach poniżej 18 roku życia, 74 procent miało co najmniej jeden telefon komórkowy. Chińskie ministerstwo edukacji zaapelowało jednocześnie do rodziców, aby rozwijali u swoich pociech zainteresowania sportem, czytaniem książek czy hobby.

paw/

Zobacz także

Zobacz także