more_horiz
Wiadomości

Mieszanie szczepionek od różnych producentów. Brytyjscy naukowcy rozpoczęli badania

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 12:07
Czy szczepionki różnych producentów można ze sobą mieszać - na to pytanie ma odpowiedzieć badanie rozpoczynające się w Zjednoczonym Królestwie. Autorzy poszukują ośmiuset ochotników. Rząd wydał na eksperyment siedem milionów funtów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Mongkolchon Akesin

Ochotnicy dostaną najpierw produkt AstraZeneki, a potem Pfizera albo odwrotnie. Dawki będą od siebie oddzielone o miesiąc albo o dwanaście tygodni.

leyen 1200 shutterstock.jpg
Szefowa KE tłumaczy się z opóźnień dostaw szczepionek. "W polityce zawsze są wzloty i upadki"
Posłuchaj
00:42 Szczepionki dąbrowski IAR.mp3 Badania dotyczące mieszania szczepionek w Wielkiej Brytanii. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

Czytaj również:

Poprawa elastyczności

- To by sprawiło, że elastyczność dostaw bardzo by się poprawiła. Na poziomie krajowym, ale też regionalnym, gdyby okazało się, że zaczyna brakować jakiegoś produktu - powiedział BBC profesor Matthew Snape z uniwersytetu oksfordzkiego. Nie jest to pomysł nowy. Z sukcesem zastosowanego np. w przypadku Eboli, polio i odry. Co więcej, czasem taki system może też zwiększyć ochronę.

To jednak kwestia przyszłości. Na razie mieszanie produktów jest niedozwolone. A brytyjski rząd zapewnia, że zmieni decyzję tylko wtedy, gdy eksperci stwierdzą, iż nie ma ryzyka. Wyników nie poznamy raczej przed latem.

jmo

Zobacz także

Zobacz także