"Musimy przyśpieszyć, zwłaszcza w Afryce". Prezydent Francji o szczepieniach

Prezydent Emmanuel Macron w poniedziałek w rozmowie z szefem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem prosił o "przyspieszenie organizacji kampanii szczepień w krajach rozwijających się", aby możliwe było opanowanie pandemii.

2021-02-09, 04:40

"Musimy przyśpieszyć, zwłaszcza w Afryce". Prezydent Francji o szczepieniach
Emmanuel Macron. Foto: shutterstock.com/vasilis asvestas

- Jestem zaniepokojony - powiedział prezydent Macron w poniedziałek podczas wideokonferencji z Ghebreyesusem. - Musimy przyspieszyć kampanię szczepień, zwłaszcza w Afryce - podkreślił.

Dostawy szczepionek m.in. firmy Pfizer do krajów rozwijających mają zostać uruchomione w najbliższych tygodniach. Są one finansowane przez Covax, mechanizm dystrybucji popierany przez kilka organizacji międzynarodowych, m.in. Unicef, WHO oraz Bank Światowy.

Ghebreyesus podkreślił znaczenie "sprawiedliwej dystrybucji" szczepionki, w szczególności w Afryce i Ameryce Południowej, i podziękował prezydentowi Francji za jego "wiodącą rolę" w tej sprawie.

Emmanuel Macron ma w czwartek kontynuować konsultacje na ten temat z firmami farmaceutycznymi w ramach funduszu wspieranego przez Fundację Billa i Melindy Gatesów.

Pałac Elizejski, sam krytykowany za powolną kampanię szczepień we Francji, podkreśla, że "międzynarodowa solidarność i skuteczność idą w parze z globalnym bezpieczeństwem zdrowotnym".

Szczepionki "globalnym dobrem publicznym"

Macron zaapelował o "zwiększenie mocy produkcyjnych szczepionek na świecie poprzez zacieśnienie partnerstw między producentami i transfer technologii do krajów rozwijających się".

Francuski prezydent stwierdził również, że chińskie i rosyjskie szczepionki "mogą być częścią wachlarza dystrybucji", ale "kluczowe jest, aby wszystkie ich dane były udostępniane" WHO i szczepionki te "były certyfikowane".

W niedzielę około stu lekarzy, biologów i prawników wezwało prezydenta Emmanuela Macrona i kanclerz Angelę Merkel, aby dotrzymali obietnicy uczynienia szczepionki "globalnym dobrem publicznym".

Według agencji AFP pandemia koronawirusa zabiła już co najmniej 2,31 mln osób na całym świecie.

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej