X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister sprawiedliwości Węgier: V4 alternatywą dla Stanów Zjednoczonych Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 22:08
- Grupa Wyszehradzka stworzyła w ostatnich latach alternatywę dla utopii Stanów Zjednoczonych Europy - oświadczyła minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga na Facebooku w 30-lecie powstania Grupy V4. - Razem powstrzymaliśmy imigrację, obroniliśmy nasze granice i umieściliśmy Europę Środkową na mapie świata zarówno w sensie gospodarczym, jak i politycznym - wyliczyła.
Siedziba węgierskiego parlamentu
Siedziba węgierskiego parlamentuFoto: Matteo Gabrieli/ Shutterstock

Morawiecki free premier flickr kprm (1)-1200.jpg
"Wspólnie możemy dokonać więcej". Premier Mateusz Morawiecki o Grupie Wyszehradzkiej

"Razem możemy dokonać więcej"

"Grupa Wyszehradzka zdołała w ostatnich latach stworzyć zdecydowaną i silną alternatywę wobec utopii Stanów Zjednoczonych Europy, śmiało broniąc idei Europy Narodów. Razem powstrzymaliśmy imigrację, obroniliśmy nasze granice i umieściliśmy Europę Środkową na mapie świata zarówno w sensie gospodarczym, jak i politycznym" - napisała Varga.

Polityk podkreśliła też, że dzięki współpracy V4 region w ciągu 30 lat stał się gospodarczym motorem Europy i jej najszybciej rozwijającym się obszarem. Jest jednak nie tylko zrzeszeniem gospodarczym, lecz również wspólnotą wartości, którą ściśle spaja kultura chrześcijańska, suwerenność narodowa, historia i tradycje.

Czytaj także: 

Jak zaznaczyła Varga, Grupa Wyszehradzka wspólnie ogłosiła, że nie chce więcej Europy, tylko mądrzejszej Europy, którą należy oprzeć na państwach narodowych i traktatach. "Kraje Europy Środkowej, V4, należą już dziś do państw, które kształtują i formują politykę Unii, nasza zdolność do realizowania swoich interesów umożliwia walkę, a nasza jedność jest przykładna i godnie koronuje 30-letnie ścisłe współdziałanie i wytrwałą pracę" - napisała. "Wspólnie możemy dokonać więcej" - zakończyła.

30 lat współpracy

Grupa Wyszehradzka jest regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to ówcześni prezydenci Polski - Lech Wałęsa i Czechosłowacji - Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację, określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE. Polska od 1 lipca 2020 roku sprawuje prezydencję w Grupie.


mbl


Czytaj także

30 lat Grupy Wyszehradzkiej. Prof. Szymanowski: należy docenić mądrość osób powołujących tę grupę

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 20:01
- Należy docenić mądrość osób, które decydowały o powołaniu Grupy Wyszehradzkiej. To głównie dzięki niej niemożliwe jest realizowanie polityki "dziel i rządź" w naszej części Europy. Zobaczmy, jak zupełnie inaczej wyglądały stosunki polsko-czechosłowackie, węgiersko-czechosłowackie przed wojną, a jak to wygląda dzisiaj - powiedział o znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej prof. Maciej Szymanowski, prezes Instytutu Felczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozwojowi UE nadaje dynamikę". Tomasz Sakiewicz o Grupie Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 21:17
- Państwa Grupy Wyszehradzkiej szukają swojego stanowiska w Unii Europejskiej, stanowiska, które pozwoliłoby artykułować ich interesy i nie pozwoliłoby traktować ich jako państwa drugorzędowe (...). Dzisiaj rzeczywiście to V4 nadaje dynamikę rozwojowi Unii Europejskiej. Gdyby nie te państwa, Unia byłaby dzisiaj w bardzo głębokim kryzysie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, komentując zakończony szczyt V4 i wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: V4 będzie zyskiwać na znaczeniu, także w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 22:00
Grupa Wyszehradzka będzie jeszcze ważniejsza, bo warto pamiętać, że stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi będą zapewne nieco gorsze w trakcie rządów Joe Bidena niż za rządów Donalda Trumpa. (...) Więc tutaj będzie rosło znaczenie budowy siły tego właśnie układu Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński, publicysta Tygodnika "Solidarność"
rozwiń zwiń