more_horiz
Wiadomości

Premier Wlk. Brytanii: chcę, by to był ostatni lockdown, ale nie mogę dać gwarancji

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 22:25
Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że "bezprecedensowe osiągnięcie" w postaci 15 mln zaszczepionych osób nie może stać się czasem relaksu. Jak powiedział, chce, aby obecny lockdown był ostatnim, ale nie może dać żelaznych gwarancji co do tego.
Boris Johnson
Boris JohnsonFoto: Reuters/Forum

Przemawiając na konferencji prasowej na Downing Street, premier pochwalił "zdumiewające wysiłki" wszystkich osób, zaangażowanych w dostarczanie szczepionek przeciw COVID-19, dzięki czemu udało się zrealizować - i to dzień przed terminem - postawiony na początku stycznia cel w postaci zaoferowania do połowy lutego szczepionki wszystkim 15 mln osób z pierwszych czterech grup priorytetowych.

- To bezprecedensowe narodowe osiągnięcie, ale nie jest to moment na odprężenie, a wręcz moment na przyspieszenie, ponieważ zagrożenie ze strony tego wirusa jest nadal bardzo realne. Tak, to prawda, zaszczepiliśmy ponad 90 proc. osób w wieku powyżej 70 lat, ale nie zapominajmy, że 60 proc. pacjentów z Covid w szpitalach ma mniej niż 70 lat - mówił.

Wielka Brytania koronawirus 1200 PAP.jpg
Wielka Brytania: masowe badania po wykryciu kolejnych mutacji COVID-19

"Chcemy, aby ten lockdown był ostatnim"

Johnson podtrzymał zamiar ogłoszenia w przyszłym tygodniu, kiedy i w jakim tempie znoszony będzie trzeci ogólnokrajowy lockdown w Anglii, który wprowadzony został na początku stycznia. - W przyszłym tygodniu określę mapę drogową, mówiąc jak najwięcej o drodze do normalności, nawet jeśli niektóre rzeczy są bardzo niepewne. Ponieważ chcemy, aby ten lockdown był ostatnim, chcemy, aby postęp był ostrożny, ale również nieodwracalny - oznajmił. Zastrzegł jednak, że na obecnym etapie nie może dać żelaznych gwarancji, iż na pewno tak będzie, ani że nie nastąpią żadne nieprzewidziane trudności.

Czytaj także:

Brytyjski premier poinformował, że od dziś wysyłane są listy informujące o możliwości zaszczepienia się przez osoby pomiędzy 65. a 69. rokiem życia, a także osoby w wieku od 16 do 64 lat, które mają schorzenia zwiększające ryzyko zachorowania i śmierci z powodu COVID-19. Te osoby - łącznie ok. 10,2 mln - stanowią dwie kolejne grupy priorytetowe. Johnson podtrzymał zapowiedź, że celem rządu jest zaoferowanie do końca kwietnia szczepionki wszystkim dziewięciu grupom i poinformował, że teraz równolegle ze pierwszymi szczepieniami grup 5-9 będzie podawana druga dawka szczepionki grupom 1-4.

Koronawirus w Wlk. Brytanii

Jak podał w poniedziałek brytyjski rząd, do niedzieli włącznie pierwszą dawkę dostało 15 300 151 osób, a drugą - 539 630. Podano też, że w ciągu ostatniej doby wykryto 9765 nowych zakażeń koronawirusem, co jest pierwszym przypadkiem od 2 października zeszłego roku, by dobowy bilans był niższy niż 10 tys., i zarejestrowano 230 zgonów - najmniej od 21 grudnia.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4 047 843 zakażeń, z powodu których zmarło 117 396 osób. W obu przypadkach to piąta najwyższa liczba na świecie.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem