X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Reginia-Zacharski: wielkie korporacje BigTech zachowują się jak państwa i bronią swojej suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 10:35
- Globalny BigTech posiada globalną politykę i wchodzą w interakcje - bardzo często wrogie - z innymi podmiotami, w tym wypadku z państwami - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Audio
  • Prof. Jacek Reginia-Zacharski o polityce międzynarodowych korporacji BigTech (Temat dnia/Gość PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Serwis społecznościowy Facebook zablokował w czwartek na swoim portalu artykuły mediów w Australii. Był to protest przeciwko uchwalonej w środę przez izbę niższą australijskiego parlamentu ustawie zmuszającej portale takie jak Facebook i Google do płacenia za rozpowszechniane na ich stronach treści wydawców. Prawo ma wprowadzić kodeks dotyczący negocjacji między wydawcami prasowymi i firmami Facebook oraz Google, który jednocześnie będzie chronić tych pierwszych przed nadużywaniem dominującej pozycji tych drugich.

EPA Australia Facebook 1200.jpg
Facebook zablokował treści newsowe w geście protestu. Premier Australii: aroganckie i rozczarowujące

- Problem polega na tym, że funkcjonujemy w pewnej pułapce intelektualnej - zauważył prof. Jacek Reginia-Zacharski. - Korporacje BigTech to potężne organizmy, organizacje międzynarodowe, w których standardem jest to, że w pewnym momencie zaczynają dochodzić do stanu, w którym posiadają własną politykę. Globalny BigTech posiada globalną politykę i wchodzą w interakcje - bardzo często wrogie - z innymi podmiotami, w tym wypadku z państwami - tłumaczył politolog.

Posłuchaj
18:30 PR24_mp3 2021_02_19-09-39-24.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o polityce międzynarodowych korporacji BigTech (Temat dnia/Gość PR24)

Korporacje jak państwa

Gość audycji ocenił, że konflikty te są zderzeniami, które będą charakteryzowały XXI wiek. - Gdzie państwa będą wchodzić w zderzenia z graczami globalnymi, którzy dysponują swoimi politykami i swoimi armiami - podkreślił i dodał, że sfera informacyjna już jest zdefiniowana jako kolejne pole walki.

Czytaj także:

- Problem jest taki, że te wielkie korporacje zachowują się jak państwa - oczywiście chodzi tutaj o pieniądze, ale chodzi również o pewne obszary suwerenności - ocenił prof. Reginia-Zacharski i dodał, że korporacje zachowują się tak, jakby broniły swoich granic, a państwa mają się nie wtrącać w ich politykę.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 09.42

Polskie Radio 24/IAR/PAP/st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Reginia-Zacharski: sfera informacyjna główną domeną rywalizacji wielkich sił w świecie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 09:38
- Istotne jest dziś, kto kontroluje przestrzeń informacyjną, gdyż jest ona główną płaszczyzną rywalizacji wielkich sił w świecie - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń