Iran przeciwny nieformalnemu spotkaniu ws. porozumienia nuklearnego. "Nie nastąpiła zmiana działań USA"
Iran jest przeciwny przeprowadzeniu nieformalnego spotkania w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Podjęcie takich rozmów, w które miałyby być zaangażowane Stany Zjednoczone, zaproponowała wcześniej Unia Europejska.
2021-02-28, 23:41
Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Iranu Said Chatibzadeh powiedział, że biorąc pod uwagę ostatnie oświadczenia i działania Stanów Zjednoczonych oraz trzech krajów europejskich - Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii - Iran "nie uważa, by nadszedł właściwy czas na nieformalne spotkanie z tymi państwami, zaproponowane przez unijnego koordynatora". Rzecznik irańskiego MSZ dodał, że "nadal nie nastąpiła zmiana stanowiska i działań USA", a administracja nowego prezydenta Joe Bidena kontynuuje - jak to określił - "nieudaną politykę maksymalnej presji Trumpa".
Powiązany Artykuł
Minister obrony Izraela: za eksplozją statku w Zatoce Omańskiej stoi Iran
Dalsze kroki
Rzecznik Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że Stany Zjednoczone są rozczarowane odpowiedzią Iranu na propozycję nieformalnego spotkania. Zaznaczyła, że USA nadal pozostają w gotowości do "ponownego zaangażowania w konstruktywną dyplomację zmierzającą do wzajemnego powrotu do zobowiązań" porozumienia z 2015 roku. Rzecznik zapowiedziała, że Waszyngton będzie kontaktował się w tej sprawie z pozostałym czterema stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ - Chinami, Francją, Rosją, Wielką Brytanią - oraz dodatkowo Niemcami.
Dodała, że mimo rozczarowania odpowiedzią Iranu, "pozostajemy gotowi ponownie zaangażować się w konstruktywną dyplomację, aby osiągnąć wzajemny powrót do przestrzegania zobowiązań porozumienia".
- "Nasza cierpliwość wobec Iranu ma swoje granice". Departament Stanu USA ostrzega
- Lotnictwo USA przeprowadziło ataki w Syrii. Pierwsza operacja militarna na rozkaz Bidena
Porozumienie nuklearne z Iranem dotyczyło kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej. Zostało zawarte 14 lipca 2015 roku w Wiedniu pomiędzy Iranem a sześcioma mocarstwami - w tym pięcioma stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Chinami oraz Niemcami. Dodatkową stroną porozumienia była Unia Europejska. Porozumienie dawało inspektorom ONZ dostęp do irańskich instalacji wojskowych w zamian za zniesienie sankcji.
8 maja 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump ogłosił wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego, które uważał za nieudane.
pkr
REKLAMA