more_horiz
Wiadomości

Brytyjscy naukowcy: pierwsza szczepionka zmniejsza ryzyko hospitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 20:52
Pierwsza dawka szczepionki znacznie zmniejsza ryzyko, że chorując na COVID-19 trafimy do szpitala. Z danych opublikowanych przez angielską służbę zdrowia wynika, że zagrożenie spada o ponad 80 proc. Analiza ta dotyczy grupy wiekowej, która dostała szczepionki najwcześniej, czyli osób powyżej 80 roku życia.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: PAP/EPA/Attila Balazs

Zastępca naczelnego lekarza Anglii Jonathan Van-Tam mówi, że to powód do optymizmu. Jeśli będziemy cierpliwi i pozwolimy, aby efekty programu szczepień uwidoczniły się w pełni, to nadzieja jest taka, że za kilka miesięcy znajdziemy się w zupełnie innym świecie - powiedział Van-Tam.

Czytaj także:
szczszcz mid-epa09037272 1200 (1).jpg
COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Już ponad 20 mln zaszczepionych pierwszą dawką

Minister zdrowia Matt Hancock dodał, że skuteczności szczepionek dowodzą też dane dotyczące śmiertelności. W najstarszej grupie wiekowej, gdzie zaszczepiło się około 95 proc. osób, sytuacja poprawia się szybciej niż w reszcie populacji. Spadek liczby zgonów jest wyraźniejszy w przypadku ludzi w wieku ponad 80 lat. To namacalny dowód, że szczepionka pomaga chronić służbę zdrowia i ratować życie - stwierdził minister zdrowia.

Na Wyspach zaszczepiono ponad 20 milionów ludzi, czyli prawie 1/3 populacji. Cel rządu, to do końca lipca podać zastrzyk wszystkim dorosłym mieszkańcom Królestwa. Nieoficjalnie ministrowie mówią, że rosną szanse, iż stanie się to wcześniej.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:13 10935866_2.mp3 Brytyjskie dane - pierwsza szczepionka zmniejsza ryzyko hospitalizacji (IAR)

jbt

Zobacz także

Zobacz także