"Zagraża wolności religijnej". Kościoły chrześcijańskie krytykują ustawę o walce z separatyzmem we Francji
We Francji Kościoły chrześcijańskie krytykują ustawę wzmacniającą zasady republikańskie, zwaną nieoficjalnie "ustawą o walce z separatyzmem"
2021-03-10, 12:08
W apelu opublikowanym w "Le Figaro" przywódcy wspólnot katolickich, protestanckich i prawosławnych stwierdzili, że projekt ten zagraża wolności religijnej. Ich zdaniem ustawa, która ma zwalczać wpływy islamizmu i innych radykalnych ideologii w społeczeństwie, wprowadza nadmierną kontrolę wspólnot religijnych.
Powiązany Artykuł
Pożar francuskiej katedry. Prefekt Nantes przedstawił plan rekonstrukcji
Przewodniczący trzech głównych wspólnot chrześcijańskich - biskup Eric de Moulins-Beaufort, pastor François Clavairoly oraz metropolita Emmanuel Adamakis - wyrazili zaniepokojenie ustawą o walce z separatyzmem. "Projekt grozi naruszeniem podstawowych praw, jakimi są wolność religii, stowarzyszeń, edukacji, a nawet wolność poglądów" - napisali duchowni na łamach "Le Figaro". Ich zdaniem, nowe prawo utrudnia funkcjonowanie organizacji religijnych i przeinacza przepis o rozdziale Kościoła od państwa, ustalony w 1905 roku.
Posłuchaj
- Aleksandra Rybińska: Kościół we Francji przestał stawać we własnej obronie
- Wielomilionowe straty po pożarze katedry w Nantes. Trwa dochodzenie
"Państwo chce ingerować w sprawy dotyczące kultu" - piszą hierarchowie trzech Kościołów. Autorzy apelu podkreślili jednocześnie, że walka z radykalnymi ideologiami jest potrzebna i że jest ona możliwa za pomocą istniejących już narzędzi prawnych.
Ustawa o "walce z separatyzmem"
Ustawa o "walce z separatyzmem" zawiera ponad 70 przepisów, dotyczących finansowania i zarządzania wspólnotami religijnymi, szkołami i stowarzyszeniami. Francuskie władze chcą wprowadzić regularne kontrole we wszystkich organizacjach wyznaniowych, kontrolując ich źródła finansowania i ograniczając publiczne subwencje dla tych, w których szerzone są antyrepublikańskie ideologie.
Ustawa została przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe i 30 marca ma trafić do Senatu.
dn
REKLAMA
REKLAMA