"Musimy nadal być ostrożni". Kolejny kraj zawiesza szczepionkę firmy AstraZeneca
W Holandii zawieszono podawanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Preparat nie będzie stosowany przez najbliższe dwa tygodnie ze względu na możliwe poważne skutki uboczne, które miały wystąpić po podaniu szczepionki w Danii i Norwegii.
2021-03-15, 01:43
Powiązany Artykuł
"Nie ma dowodów na zwiększone ryzyko zakrzepów krwi". Jest oświadczenie AstraZeneki ws. szczepionek
Trzech pracowników norweskiej służby zdrowia, którzy w ostatnim czasie zostali zaszczepieni preparatem AstraZeneki, miało trafić do szpitali z krwawieniami, zakrzepami i małą liczbą płytek krwi.
Środek zapobiegawczy
Ministerstwo Zdrowia Holandii poinformowało, że krajowy urząd do spraw leków zalecił, jako krok zapobiegawczy, wstrzymanie podawania szczepionki AstraZeneca. - Kluczową kwestią jest, czy objawy wystąpiły po szczepionce, czy z jej powodu. W kwestii szczepionek nie powinno być wątpliwości - przekazał w oświadczeniu minister zdrowia Hugo de Jonge. - Musimy nadal być ostrożni, więc rozsądnie będzie wcisnąć przycisk pauzy - dodał.
Czytaj także:
- Włoska Agencja Leków: nieuzasadniony alarm ws. szczepionki AstraZeneki
- Francja: zaledwie 0,66 proc. pacjentów miało skutki uboczne po przyjęciu szczepionki AstraZeneki
Wcześniej decyzję o wstrzymaniu szczepień preparatami AstraZeneca podjęły między innymi Norwegia i Dania. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w piątek, że nie ma powodu, aby nie stosować szczepionki opracowanej przez szwedzko-brytyjski koncern i Uniwersytet Oksfordzki. AstraZeneca utrzymuje, że szczepionka jej produkcji jest bezpieczna.
opr. Johns Hopkins University
REKLAMA
Unijny zielony paszport
Unia Europejska chce wprowadzić tak zwany "zielony paszport" sanitarny jeszcze przed latem. Informację tę podał unijny komisarz do spraw wewnętrznego rynku Thierry Breton w wywiadzie dla francuskich mediów. Dokument będzie umożliwiał podróże pomiędzy krajami członkowskimi.
Posłuchaj
Unijny komisarz poinformował, że komisja europejska przedstawi projekt "zielonego paszportu" w środę. Dokument ten ma zostać wprowadzony jeszcze przed latem, aby ułatwić wakacyjne podróże po Europie. "Paszport będzie zawierał informacje dotyczące szczepień przeciwko COVID-19, przejścia choroby lub otrzymania negatywnego wyniku testu przez podróżnych" - powiedział Thierry Breton w wywiadzie dla radia Europe 1 i stacji CNews. Paszport będzie dostępny w formie elektronicznej lub papierowej.
mbl
REKLAMA