X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczepienie chroni nie tylko nas, ale i najbliższych. Udowodniły to badania przeprowadzone w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 16:49
Poddając się szczepieniu przeciwko COVID-19 chronimy przed zakażeniem i chorobą nie tylko siebie, ale i inne osoby ze swego otoczenia, szczególnie dzieci – wynika z obserwacji przeprowadzonych w Izraelu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Tero Vesalainen/Shutterstock

Badaniami objęto prawie 2 mln osób objętych MHS (Maccabi Health Services), w wieku powyżej 16 lat, które do 30 stycznia 2021 r. otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki Pfizera i jego partnera - firmy BioNTech. Jak informuje portal medyczny medRviv (bit.ly/3wnIVVf), zaobserwowano, że wraz ze wzrostem liczby szczepień w poszczególnych badanych okręgach, zmniejszała się liczba zakażeń również wśród innych osób, nieszczepionych, szczególnie u dzieci.

Droga do końca pandemii

Autorzy badania pod kierunkiem prof. Orena Milmana podkreślają, że szczepionka przeciwko COVID-19 chroni przed tą choroba, ale może zapobiegać też zakażeniom wywołanym przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wskazują na to właśnie obserwacje MHS, drugiej największej organizacji kas chorych w Izraelu.

shutter free sputnik v szczepionka 1200.jpg
Zamieszanie z rosyjską szczepionką na Słowacji. Na razie nie jest podawana

Izraelscy specjaliści podkreślają, że muszą to jeszcze wykazać kolejne badania. Jeśli jednak ich wyniki się potwierdzą, jest nadzieja, że wraz ze wzrostem szczepień, hamować będzie pandemia COVID-19, przynajmniej w tych regionach, w których rozwijane są szczepienia.

Ochrona nie tylko dla nas

Badania te pokazują, jak ważne są szczepienia dla każdego z nas z osobna. W ten sposób nie tylko chronimy siebie, ale również inne osoby, w tym przede wszystkim te z naszego najbliższego otoczenia, w rodzinie, wśród znajomych, jak i w miejscu pracy - przekonują naukowcy.

Co bardzo ważne chronione są także dzieci, które na razie nie mogą być szczepione przeciwko COVID-19. Wynika to z tego, przebadano na razie populację powyżej 16. roku życia, u której potwierdzono badaniami klinicznymi, że preparat Pfizer/BioNTech jest bezpieczny. Trwają jednak badania także wśród dzieci młodszych, poniżej 16. roku życia, których wyniki będą wkrótce znane.

as

Czytaj także

Michał Dworczyk: do końca kwietnia chcemy zaszczepić wszystkich powyżej 60. roku życia

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 14:24
Minister Michał Dworczyk, odpowiedzialny na Narodowy Program Szczepień powiedział, że obecnie głównym celem jest przyspieszenie procesu szczepień dla osób powyżej 60. roku życia. Będzie to możliwe dzięki zwiększeniu dostaw szczepionek. W najbliższych dwóch tygodniach do Polski ma trafić ponad 2 mln dawek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE chce zaszczepienia 70 proc. populacji UE do lata. "Jesteśmy w stanie osiągnąć ten cel"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 20:07
- Jesteśmy w stanie osiągnąć cel, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do lata - przekonywał we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker.
rozwiń zwiń