more_horiz
Wiadomości

Wielka Brytania: rząd zamyka granice przed przybyszami z Indii

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 05:51
Zgodnie z zapowiedziami brytyjskiego rządu, od piątku ogarnięte bardzo trudną sytuacją epidemiczną Indie są na czerwonej liście. Oznacza to zakaz przylotu, chyba, że ktoś mieszka w Królestwie. W takim wypadku przejdzie obowiązkową kwarantannę hotelową, za którą sam zapłaci.
Lotnisko Heathrow w Londynie w czasie pandemii
Lotnisko Heathrow w Londynie w czasie pandemiiFoto: Chi Hin Ng / Shutterstock.com

Obawy Brytyjczyków budzi wariant indyjski koronawirusa. Część naukowców obawia się, że jest bardziej zaraźliwy i może lepiej radzić sobie ze szczepionkami, co może opóźnić otwieranie kraju.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
czechy covid shutterstock_1828915217 1200.jpg
Czechy: rząd przedstawił plan łagodzenia obostrzeń sanitarnych

Badania nowego wariantu koronawirusa

Brytyjskie media pełne są doniesień o dramatycznej sytuacji w Indiach. Władze zareagowały na trwającą tam właśnie drugą falę epidemii, która sprawiła, że załamała się służba zdrowia.

Posłuchaj
00:54 11036703_1.mp3 Londyn zamyka granice przed przybyszami z Indii. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

Indyjski wariant jest już na Wyspach, trwa akcja masowego testowania w ogniskach. Cel to w jak największym stopniu powstrzymać rozprzestrzenianie się odmiany. Wariant nie został jednak do końca przebadany, wciąż potrzebne jest więcej badań, które potwierdziłyby, że jest groźniejszy niż np. dominująca na Wyspach odmiana po raz pierwszy zaobserwowana w hrabstwie Kent.

Czytaj także:

Optymistyczne statystyki

Politycy opozycji mają wątpliwości, czy decyzja o zakazie przybywania z Indii nie została podjęta za późno i czy wariant nie doprowadzi do skoku liczby zakażeń i opóźnienia lub nawet odwrócenia ostrożnego otwierania kraju. Na razie jednak statystyki budzą optymizm rządzących.

W 10 dni po otwarciu ogródków przy pubach i restauracjach w Anglii - nie widać wzrostu liczby zachorowań. A według opublikowanych właśnie danych, po raz pierwszy od listopada, w marcu COVID-19 przestał być główną przyczyną zgonów na Wyspach. Główne przyczyny to obecnie Alzheimer i demencja, a także choroby serca.

ms

Zobacz także

Zobacz także