"Tyrania zagrażająca wolności". Sekretarz MSW Australii przestrzega przed rosnącym ryzykiem wojny
Sekretarz wydziału spraw wewnętrznych rządu Australii Mike Pezzullo przestrzegł, że kraje demokratyczne powinny być przygotowane na rosnące ryzyko wojny w związku z "tyranią zagrażającą wolności". Media oceniły to jako aluzję do komunistycznych Chin.
2021-04-27, 12:38
"Wolne narody znów słyszą bębny wojny i z niepokojem obserwują militaryzację kwestii, o których do niedawna sądziliśmy, że raczej nie staną się katalizatorami konfliktu zbrojnego. Szukajmy dalej szansy na pokój, po raz kolejny przygotowując się przy tym (…) na klątwę wojny" - napisał Pezzullo w liście do pracowników z okazji Anzac Day, święta upamiętniającego poległych żołnierzy.
Powiązany Artykuł
Komisja Europejska zaostrzy kurs wobec Chin? Wiceszef KE zapowiada nową regulację
Sekretarz wydziału spraw wewnętrznych Australii nie napisał wprost, kogo uważa za zagrożenie dla pokoju, ale media uznały jego komentarz za aluzję do rosnącej asertywności Chin i bardzo napiętych relacji na linii Canberra-Pekin.
- "Pogoń za Stanami Zjednoczonymi przyśpieszyła". Marek Zuber o gospodarce Chin
- Gwałty, molestowanie seksualne, tortury. Wstrząsająca relacja BBC o obozach reedukacji w Chinach
- USA donoszą o przymusowej pracy w Sinciangu. Chiny zaprzeczają
Opinie polityków
Minister obrony Australii Peter Dutton oceniał niedawno, że "nie należy nie doceniać" ryzyka wojny w związku z Tajwanem – rządzoną demokratycznie wyspą; komunistyczne władze ChRL uznają ją za nieodłączną część swojego terytorium i nigdy nie wykluczyły możliwości użycia siły, by przejąć nad nią kontrolę.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Chińskie media krytykują Londyn. Chodzi o uznanie sytuacji Ujgurów za ludobójstwo
Minister spraw wewnętrznych Australii Karen Andrews wyraziła poparcie dla opinii przedstawionej przez Pezzullo. Skrytykował ją natomiast poseł opozycyjnej Australijskiej Partii Pracy Bill Shorten, który zarzucił Pezzullo używanie „zapalnego języka” w stosunku do Chin.
Relacje australijsko-chińskie
Relacje australijsko-chińskie znacznie ochłodziły się w ostatnich latach między innymi w związku z apelami premiera Australii Scotta Morrisona o przeprowadzenie niezależnego dochodzenia w sprawie genezy pandemii koronawirusa. Po tych apelach Pekin wprowadził formalne i nieformalne ograniczenia dotyczące importu australijskich towarów, w tym węgla, jęczmienia, wołowiny, wina i drewna.
W ubiegłym tygodniu rząd Morrisona unieważnił dwie umowy zawarte przez australijski stan Wiktoria w ramach lansowanej przez chińskie władze Inicjatywy Pasa i Szlaku. Premier wyraził przy tym poparcie dla "wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" oraz świata "ceniącego wolność". Pekin potępił tę decyzję i wezwał Canberrę, aby "porzuciła zimnowojenne myślenie i uprzedzenia ideologiczne".
jbt
REKLAMA
REKLAMA