X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier na Litwie: wspieramy Ukrainę i Białorusinów w ich walce o demokrację i wolność

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 10:37
 - Polska i Litwa wspiera Ukrainę i Białoruś w walce o demokrację i wolność - zapewnił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że oba kraje opowiadają się za obroną zasad prawa międzynarodowego oraz integralności państw w tej części Europy.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Andrzej Lange

663.jpg
Premier rozpoczął wizytę w Wilnie. Poruszy kwestie z agendy UE i polityki regionalnej

W niedzielę premier Morawiecki rozpoczął wizytę w Wilnie, gdzie spotkał się z szefową litewskiego rządu Ingridą Simonyte. Premier na konferencji prasowej mówił o współpracy polsko-litewskiej, która układa się bardzo dobrze. - Na każdym polu mianownikiem tej dobrej współpracy niech będzie bezpieczeństwo naszych dwóch państw - podkreślił.

Ocenił, że ta współpraca "nie bierze się wyłącznie z chłodnej kalkulacji, ale również z naszej wspólnej historii". Przypomniał, że ta historia sięga "wspaniałych czasów Konstytucji 3 Maja i dużo głębiej".

- Zaglądamy tam nie tylko po to, żeby sięgnąć do lamusa historii, ale wiemy doskonale, że w tej części Europy nasza współpraca na różnych polach jest absolutnie kluczowa dla utrzymania stabilności i wzrostu dobrobytu zarówno w Polsce, jak i na Litwie - powiedział Morawiecki.

Posłuchaj
00:21 11054523_2.mp3 Litewska premier o dobrej współpracy z Polską (IAR)

 

Premier zapewnił, że Polska i Litwa obserwują to co się na Białorusi i na Ukrainie. - Rozmawialiśmy z panią premier o tych tematach bardzo wnikliwie, ponieważ to nasze bezpośrednie sąsiedztwo (...) To obszar szczególnie wrażliwy, niestety - trzeba to mocno powiedzieć - z punktu widzenia imperialistycznej polityki rosyjskiej. Dlatego wspieramy Ukrainę i Białorusinów w ich walce o demokrację, w ich walce o wolność. Poprawa sytuacji na Wschodzie jest miarą naszego realizmu i dlatego kontekst NATO i Unii Europejskiej jest tutaj absolutnie pierwszoplanowy. Twardo stoimy na bazie obrony zasad prawa międzynarodowego i stabilności oraz integralności państw w tej części Europy i w ogóle na świecie - zapełnił premier. 

"Polskę i Litwę łączą wspólne poglądy na zagrożenia i obronność"

Premier Litwy podkreśliła na wspólnej konferencji prasowej, zorganizowanej w przeddzień 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, że to wydarzenie było ważne nie tylko dla Polski i Litwy, ale także dla całej Europy.

- Dzisiaj oba państwa Litwa i Polska jesteśmy członkami Unii Europejskiej, razem budujemy swoją przyszłość także w Unii Europejskiej. Ten kamień węgielny, na którym opiera się pomysł Unii jest niezwykle ważny i symboliczny - zaznaczyła.

Posłuchaj
00:21 11054517_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Litwy Ingridą Šimonyte (IAR)Podkreśliła, że bilateralne stosunki Litwy i Polski są "doskonałe"; dziękowała premierowi Morawieckiemu za działania podejmowane dla wzmocnienia relacji obu państw, także wzmocnienia współpracy wojskowej i obronnej.

- Kolejnym aspektem łączącym nas jest wspólny pogląd na wspólne zagrożenie i konieczność umacniania naszej obronności, wzajemnego zrozumienia tego, że nie wszystkie reżimy chcą dobrej UE, często dążą do własnych celów, skłócania, niszczenie i osłabienia w ten sposób naszych państw i współpracy między nami - powiedziała litewska premier. 

dn

Czytaj także

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Premier: wspólnota doświadczeń to filar relacji Polski i Litwy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 11:52
Najbardziej poczytny litewski portal Delfi publikuje tekst premiera Mateusza Morawieckiego z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Szef rządu przypomina w nim, że polsko-litewska droga do nowoczesności prowadziła przez bezkrwawą reformę systemu władzy.
rozwiń zwiń