X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zakaz nauczania o wyższości rasowej w USA. "Uczniowie czuli się odpowiedzialni za ucisk czarnoskórych"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 07:55
Gubernator stanu Oklahoma podpisał ustawę, która zakłada m.in., że żaden nauczyciel nie może uczyć, że "jedna rasa lub płeć jest z natury lepsza od innej rasy lub płci". Rada Edukacji Szkół Publicznych w Oklahoma City wystąpiła przeciwko temu zapisowi. Jej członek, czarnoskóra Ruth Veales, argumentowała, że ustawa ma na celu ochronę białej rasy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Monkey Business Images

Ustawa zabrania szkołom publicznym i uniwersytetom nauczania także, że "jednostka ze względu na swoją rasę lub płeć jest z natury rasistą, seksistą, czy jednostką opresyjną". Wyszczególnia też zagadnienia, jakie nie mogą znaleźć się w programie szkolnym np., że "jednostka, z racji swojej rasy lub płci, ponosi odpowiedzialność za działania popełnione w przeszłości przez innych członków tej samej rasy lub płci".

Podobne ustawy uchwaliły też inne stany z republikańską większością jak Utah i Arkansas, argumentując ten krok ochroną dzieci przed "indoktrynacją lewicowymi ideologiami".

Rady Edukacji w Oklahoma City jednogłośnie potępiła nowe przepisy. Jej członkowie przekonywali, że ustawa uniemożliwi dokładne nauczanie historii i złożone dyskusje na temat rasy.

"Ochrona słabości białych"

free policja islandia 1200.png
Rasistowskie ataki na Polaków. Zdecydowana reakcja rządu IslandiiCzłonkini rady, Ruth Veales powiedziała, że takie ustawodawstwo próbuje uciszyć dyskusje na temat rasy "w celu ochrony słabości białych".

"Dla okręgu, który w 80 proc. składa się z uczniów z mniejszości etnicznych jest to zdecydowanie zniewaga" - cytuje słowa Veales Fox News.

Czytaj także:

Z kolei gubernator stanu Oklahoma, Kevin Stitt tłumaczył, że to nie w porządku, by "nastoletni uczniowie czuli się winni i odpowiedzialni za ucisk czarnoskórych". Stitt uzasadniał, że pieniędzy podatników nie można wykorzystywać "do definiowania i dzielenia młodych mieszkańców Oklahomy".

- Martin Luther King mówił o dniu, kiedy ludzie w Ameryce będą oceniani nie na podstawie koloru skóry, ale na podstawie treści ich charakteru. Ustawa 1775 kodyfikuje tę koncepcję, w którą tak wielu z nas, w tym także ja, wierzy w głębi serca. (…) I jako gubernator, nie będę opowiadał się za finansowaniem ze środków publicznych szkół K-12 (od przedszkola do 12 klasy) kształcących wrażliwe umysły, aby definiowały siebie przez płeć lub rasę - podsumował Stitt.

st