more_horiz
Wiadomości

Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Unia Europejska nalega na polityczne rozwiązanie konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 10:19
Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a palestyńskim Hamasem w Strefie Gazy. Bruksela zapowiada, że będzie nalegała na polityczne rozwiązanie konfliktu.
Zawieszenie broni w Strefie Gazy
Zawieszenie broni w Strefie GazyFoto: PAP/EPA/Bienvenido Velasco

1200_Guterres_PAP.jpg
"Należy ożywić bliskowschodni proces pokojowy". Szef ONZ o zawieszeniu broni w Strefie Gazy

- Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje zawieszenie broni kończące rozlew krwi w Gazie. Należy pochwalić Egipt, Katar, ONZ i Stany Zjednoczone oraz inne kraje za wysiłki włożone w osiągnięcie porozumienia - czytamy w oświadczeniu szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.

Dodał on, że jedynie polityczne rozwiązanie konfliktu może przynieść trwały pokój w stosunkach izraelsko-palestyńskich. W oświadczeniu czytamy, że unijne instytucje będą nadal zaangażowane na arenie międzynarodowej w doprowadzenie do rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Zawieszenie broni

Dziś o godz. 2.00 (1.00 czasu obowiązującego w Polsce) zaczęło obowiązywać zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a palestyńskim Hamasem. Rozejm ma być "wzajemny i jednoczesny", co potwierdziły obie strony konfliktu.

Kancelaria premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowała, że gabinet bezpieczeństwa jednogłośnie zaakceptował propozycję Egiptu "bezwarunkowego" zawieszenia broni. Na terytoria palestyńskie zostaną wysłane dwie egipskie "delegacje bezpieczeństwa", które będą nadzorować zawieszenie broni.

pkur

Zobacz także

Zobacz także