X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zbrodnie kolonialne w Namibii. Przedstawiciele grupy etnicznej chcą od Niemiec 477 mld euro odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 20:48
Zagrożone jest historyczne porozumienie zawarte przez RFN i Namibię ws. zbrodni kolonialnych Niemców w tym kraju. Kilka ważnych stowarzyszeń grupy etnicznej Herero walczy o wstrzymanie umowy; wielu jej przywódców liczyło na znacznie wyższe dopłaty bezpośrednie. Mowa nawet o 477 mld euro - pisze dziennik "Bild".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

W poniedziałek stowarzyszenia Herero wycofały się z porozumienia. Teraz przedstawiciele tej grupy w stowarzyszeniu ZTA żądają od Niemiec aż 8 bilionów dolarów namibijskich, czyli prawie 477 miliardów euro, za zbrodnie kolonialne. Niemcy zadeklarowały wsparcie w wysokości 1,1 mld euro w ciągu 30 lat.

namibia.jpg
Niemcy uznali swoje zbrodnie kolonialne za ludobójstwo. Wypłacą ponad miliard euro odszkodowań

"Wódz Manase Zeraeua (reprezentujący Herero w nadmorskim regionie Erongo, popularnym wśród niemieckich turystów) był zaskoczony wynikiem negocjacji" - informuje dziennik.

Zeraeua nazywa ofertę Niemiec "obraźliwą". Mówi, że przeprosiny Niemiec za ludobójstwo powinny zostać odłożone na później, a rząd Namibii nie powinien podpisywać wynegocjowanego porozumienia.

Grupy etniczne Herero i Nama dzielą się na różne podgrupy i domy królewskie. Stanowią oni jedynie niewielką część całej populacji wieloetnicznego państwa Namibia (ok. 2,5 mln mieszkańców), którego rząd, w którym przeważają Owambo, wynegocjował z Niemcami porozumienie.

"Do Zeraeua dołączyli również tradycyjni przywódcy królewskich domów Herero: Maharero, Kambazembi i Gam. Domagają się od Niemiec 477 mld euro - płatnych przez 40 lat, oraz funduszu emerytalnego. Chcą bezpośredniego dostępu do pieniędzy, a nie projektów pomocy rozwojowej, jak zaplanowano w umowie (np. na infrastrukturę, centra szkolenia zawodowego, komisję historyczną)" - informuje "Bild".

"Niemniej kilka innych stowarzyszeń Herero zasadniczo zgadza się z porozumieniem (...)" - pisze "Bild". Według informacji gazety minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas "zamierza udać się 11 czerwca do stolicy Namibii Windhuk, aby podpisać (...) dokument".

Porozumienie ws. pojednania

"Teraz wydaje się coraz bardziej wątpliwe, czy to do tego dojdzie" - dodaje, wskazując, że umowa musi najpierw przejść przez parlament Namibii. Premier Saara Kuugongelwa-Amadhila planuje przedstawić dokument w parlamencie i poddać go pod głosowanie 9 czerwca, zaledwie dwa dni przed planowaną wizytą Maasa.

1200_Biden_Erdogan_shutterstock.png
Biden uznał rzeź Ormian za ludobójstwo. Tureckie władze: oburzająca deklaracja"Dojdzie więc do dyplomatycznej rozgrywki, bo nawet w parlamencie kruszy się front zwolenników (porozumienia). Pierwsi politycy otwarcie sprzeciwiają się historycznemu układowi" - zauważa dziennik.

Po prawie sześciu latach negocjacji rządy Niemiec i Namibii osiągnęły w zeszłym tygodniu porozumienie w sprawie pojednania. Jednak stowarzyszenie wodzów grup etnicznych Herero i Nama odrzuciło niedawno ofertę finansowania projektów infrastrukturalnych w Namibii jako sposób przeproszenia za ludobójstwo podczas rządów kolonialnych Niemiec.

Wsparcie w wysokości 1,1 mld euro w ciągu 30 lat, oferowane przez niemiecki rząd, jest "nie do przyjęcia" i jest "obrazą dla naszego istnienia" - powiedzieli przedstawiciele Rady Wodzów, która jest uznawana przez rząd Namibii, w oświadczeniu wydanym w poniedziałek. Powiedzieli, że "obraźliwa kwota" zostanie odrzucona.

Cesarstwo Niemieckie było potęgą kolonialną na terenie dzisiejszej Namibii w latach 1884-1915 i brutalnie tłumiło powstania miejscowej ludności. Podczas wojny w latach 1904-1908 w ówczesnej Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej władze kolonialne dokonały masowych mordów na członkach grup etnicznych Herero i Nama. Uważa się to za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Według historyków zginęło wówczas około 65 000 z 80 000 Herero i co najmniej 10 000 z 20 000 Nama.

dn

Czytaj także

Niemcy uznali swoje zbrodnie kolonialne za ludobójstwo. Wypłacą ponad miliard euro odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 09:56
Ponad 100 lat po zbrodniach kolonialnych popełnionych przez Niemców na terenie dzisiejszej Namibii na grupach etnicznych Herero i Nama rząd federalny uznał je za ludobójstwo. Niemcy chcą w ciągu najbliższych 30 lat wesprzeć potomków ofiar kwotą 1,1 mld euro.
rozwiń zwiń