X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wiemy, czym je zastąpić". Premier Białorusi grozi wstrzymaniem importu towarów i technologii z Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 13:21
 - Białoruś będzie rezygnować z towarów i technologii z Zachodu, jeśli sankcje będą rozszerzane - powiedział premier Raman Hałouczanka. Zapewnił on, że straty spowodowane przez restrykcje nie przekroczą 3 proc. PKB i Białoruś "je wyrówna".
Premier Raman Hałouczanka i prezydent Aleksander Łukaszenko
Premier Raman Hałouczanka i prezydent Aleksander ŁukaszenkoFoto: PAP/Alexander Astafyev

pap  Paweł Łatuszka 1200.jpg
"Apelujemy do UE, by przeszła do konkretnych działań". Paweł Łatuszka o walce z reżimem Łukaszenki

Hałouczanka zapowiedział również, że Mińsk będzie bronił swego stanowiska w sprawie incydentu z samolotem Ryanair w sądzie.

- Jesteśmy przekonani o własnej słuszności i jesteśmy gotowi bronić naszych interesów w sądzie. Myślę, że zdołamy uzyskać rekompensatę wszystkich strat, jakie nam wyrządzono - powiedział Hałouczanka w wywiadzie dla telewizji państwowej w sobotę wieczorem. Zapewnił również, że Mińsk jest zainteresowany międzynarodowym dochodzeniem w sprawie incydentu.

Odnosząc się do zachodnich sankcji, wprowadzonych po przymusowym lądowaniu samolotu Ateny-Wilno w Mińsku i aresztowaniu niezależnego dziennikarza, premier Białorusi zagroził, że w przypadku ich kontynuacji kraje zachodnie utracą białoruski rynek - wart miliardy.

- Białoruś będzie odchodzić od towarów z Zachodu, od zachodnich technologii. Wiemy, czym je zastąpić, na których dostawców się przeorientować - oświadczył Hałouczanka. Chiny, jak wskazał, mogą np. dostarczyć 90 proc. zachodnich technologii. Poza tym, "szybko rozwijają się technologie rosyjskie - dodał.


protest białoruś 1200.jpg
"Chcemy, by Łukaszenka otworzył granice". Przygraniczny protest Białorusinów przebywających w Polsce

Przyszłość przedsiębiorców

Białoruś jest gotowa do "ochrony swojego rynku". Premier tego kraju wezwał zachodnich polityków, by pomyśleli o "losie przedsiębiorstw".

Według Hałouczanki straty spowodowane przez sankcje nie przekroczą 3 proc. białoruskiego PKB, jednak Mińsk jest w stanie je zrekompensować.

- Świat nie kończy się na Zachodzie. Jesteśmy częścią przestrzeni europejskiej, ale także - eurazjatyckiej. Nasi dobrzy, tradycyjni przyjaciele i partnerzy - to Rosja, Chiny, państwa Azji Centralnej, a także inne. To ogromny świat, który jeszcze trzeba do końca odkryć. Jesteśmy przekonani o poparciu politycznym - powiedział. Co do gospodarki, "Białoruś wie, dokąd ma iść i co ma robić" - zapewnił.

Po przymusowym lądowaniu w Mińsku 23 maja samolotu Ryanair z Aten do Wilna i aresztowaniu lecącego nim opozycjonisty Ramana Pratasiewicza, UE zdecydowała o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej dla samolotów z Białorusi. Przygotowywany jest kolejny pakiet sankcji wobec Mińska związany z łamaniem praw człowieka i represjami wobec uczestników pokojowych protestów.

pkur

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Białoruś

Czytaj także

"Mamy do czynienia ze spójnością przekazu". Szefowa unijnego zespołu ds. dezinformacji o reżimie Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 13:45
- Wykorzystuje się postać Pratasiewicza, żeby zaatakować całą opozycję - na przykład informując, że to opozycja przekazała białoruskim służbom informacje o jego locie - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Martyna Bildziukiewicz, szefowa unijnego zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją z East Stratcom Task Force.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Poczobut będzie traktowany surowiej w areszcie. Został uznany za ekstremistę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 19:14
Przetrzymywany w białoruskim areszcie polski działacz społeczny i dziennikarz Andrzej Poczobut został uznany za ekstremistę. Oznacza to zgodnie z białoruskim prawem, surowsze traktowanie go w areszcie śledczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jego epoka już się przeżyła". Prof. Tadeusz Marczak o reżimie Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 21:42
- To, co się dzieje na terenie Białorusi, to jest niesłychanie ważne z punktu widzenia Europy, ale także, może nawet w szczególności Polski. - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Marczak, politolog, Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
rozwiń zwiń