X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koronawirus. Szczepionki mRNA chronią także osoby niezaszczepione

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 18:00
Szczepionki nowej generacji chronią nie tylko osoby, którym je podano, ale także część osób niezaszczepionych. Takie wyniki przynosi najnowszy raport badawczy naukowców z Izraela. Wyniki ich pracy opublikowało renomowane czasopismo naukowe "Nature".
Szczepionka Pfizer-BioNTech
Szczepionka Pfizer-BioNTechFoto: Daniel Chetroni/Shutterstock

Naukowcy z Izraela przetestowali szczepionkę nowej generacji firm Pfizer-BioNTech w 177 różnych grupach społecznych w kraju. Badania prowadzone były podczas trzech pierwszych miesięcy tego roku.

szczepienia 1200 shutterstock.jpg
Włoski Instytut Służby Zdrowia: po szczepieniu ryzyko śmierci i hospitalizacja spada nawet o 95 proc.
Posłuchaj
00:51 Szczepionki cegła IAR.mp3 Szczepionki mRNA chronią także niezaszczepionych. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Spadek zakażeń u niezaszczepionych

Naukowcy twierdzą, że w każdej z grup podanie preparatu 20 procentom społeczności skutkowało dwukrotnym spadkiem liczby zachorowań wśród osób niezaszczepionych. Autorzy zastrzegają jednak, że te wyniki mogą być różne w zależności od pojawiających się wariantów SARS-CoV-2.

Eksperci przypuszczają, że za wysoką skutecznością stoi stosowana przez koncerny nowa technologia mRNA. Kwas rybonukleinowy wykorzystywany jest w niej jako matryca do produkcji białek wirusowych, które z kolei produkują przeciwciała.

Czytaj również:

covid free 1200.jpg
"Mam dużo przeciwciał po przechorowaniu COVID-19". Kiedy mogę się zaszczepić?

Badania z innych krajów

Tezę, że nowoczesne szczepionki firm Pfizer czy Moderna znacznie zmniejszają ryzyko zakażeń, zawierają też inne badania. Dwa dni temu opublikowano takie właśnie rezultaty prac prowadzonych pod nadzorem CDC czyli rządowej agencji w USA, zajmującej się chorobami zakaźnymi.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd ok. 3 775 000 osób, a łączna liczba zakażeń to 175 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

jmo

Czytaj także

Szczepionka Pfizera może powodować zapalenie mięśnia sercowego? Kilkaset przypadków w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 05:20
Izraelskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że szczepienie na koronawirusa szczepionką Pfizera może mieć związek z zaobserwowaną niewielką liczbą przypadków zapalenia mięśnia sercowego, głównie u młodych mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat. Sprawdź jak zapisać dziecko

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 05:00
Od dziś można zaszczepić przeciw COVID-19 dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Osoby uprawnione między 12. a 15. rokiem życia powinny mieć wystawione e-skierowania.
rozwiń zwiń