Koronawirus. Szczepionki mRNA chronią także osoby niezaszczepione

2021-06-11, 18:00

Koronawirus. Szczepionki mRNA chronią także osoby niezaszczepione
Szczepionka Pfizer-BioNTechjest - w ocenie ekspertów CDC - bezpieczniejsza od szczepionki Johnson & Johnson. Foto: Daniel Chetroni/Shutterstock

Szczepionki nowej generacji chronią nie tylko osoby, którym je podano, ale także część osób niezaszczepionych. Takie wyniki przynosi najnowszy raport badawczy naukowców z Izraela. Wyniki ich pracy opublikowało renomowane czasopismo naukowe "Nature".

Naukowcy z Izraela przetestowali szczepionkę nowej generacji firm Pfizer-BioNTech w 177 różnych grupach społecznych w kraju. Badania prowadzone były podczas trzech pierwszych miesięcy tego roku.

Powiązany Artykuł

szczepienia 1200 shutterstock.jpg
Włoski Instytut Służby Zdrowia: po szczepieniu ryzyko śmierci i hospitalizacja spada nawet o 95 proc.

Posłuchaj

Szczepionki mRNA chronią także niezaszczepionych. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Spadek zakażeń u niezaszczepionych

Naukowcy twierdzą, że w każdej z grup podanie preparatu 20 procentom społeczności skutkowało dwukrotnym spadkiem liczby zachorowań wśród osób niezaszczepionych. Autorzy zastrzegają jednak, że te wyniki mogą być różne w zależności od pojawiających się wariantów SARS-CoV-2.

Eksperci przypuszczają, że za wysoką skutecznością stoi stosowana przez koncerny nowa technologia mRNA. Kwas rybonukleinowy wykorzystywany jest w niej jako matryca do produkcji białek wirusowych, które z kolei produkują przeciwciała.

Czytaj również:

Powiązany Artykuł

covid free 1200.jpg
"Mam dużo przeciwciał po przechorowaniu COVID-19". Kiedy mogę się zaszczepić?

Badania z innych krajów

Tezę, że nowoczesne szczepionki firm Pfizer czy Moderna znacznie zmniejszają ryzyko zakażeń, zawierają też inne badania. Dwa dni temu opublikowano takie właśnie rezultaty prac prowadzonych pod nadzorem CDC czyli rządowej agencji w USA, zajmującej się chorobami zakaźnymi.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd ok. 3 775 000 osób, a łączna liczba zakażeń to 175 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej