X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wielka Brytania zaostrza walkę z nielegalną imigracją. Jest projekt nowego prawa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 06:07
Brytyjski rząd przedstawił projekt ustawy o obywatelstwie i granicach, która m.in. zwiększy kary za nielegalne przedostanie się do tego kraju i da straży granicznej dodatkowe uprawnienia w zatrzymywaniu nielegalnych imigrantów. Za świadome przybycie do Wielkiej Brytanii bez zezwolenia będzie groziło od sześciu miesięcy do czterech lat więzienia, zaś maksymalna kara za przemyt ludzi zostanie podniesiona do dożywocia.
Nielegalni imigranci często przeprawiali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche
Nielegalni imigranci często przeprawiali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La MancheFoto: PA Images/ FORUM

W myśl nowego prawa, po raz pierwszy sposób, w jaki dana osoba dociera do Wielkiej Brytanii - legalnie czy nielegalnie - będzie miał wpływ na to, czy jej wniosek o azyl zostanie przyjęty, a szczególny nacisk ma być położony na to, by powstrzymać wnioski składane przez osoby przybywające do Wielkiej Brytanii z krajów bezpiecznych.

straż graniczna free 1200.jpg
Nielegalni imigranci z Afganistanu przekroczyli polską granicę. Interweniowała Straż Graniczna

System "twardy, ale sprawiedliwy"

Straż graniczna ma dostać dodatkowe uprawnienia, by zmusić łodzie z nielegalnymi imigrantami na pokładzie, które próbują przemierzyć kanał La Manche, do tego, by zawróciły do Francji i użycia w tym celu - w razie konieczności i w granicach rozsądku - siły.

Projekt ustawy zawiera również zapisy pozwalające na rozpatrywanie wniosków o azyl poza granicami Wielkiej Brytanii, co potencjalnie toruje drogę do rozpatrywania wniosków w ośrodkach offshore, tak jak to robi Australia. Jednak, aby takie ośrodki powstały, Wielka Brytania musiałaby najpierw wynegocjować umowy z innymi krajami.

Czytaj także: 

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel oświadczyła, że projekt ustawy stworzy "twardy, ale sprawiedliwy" system azylowy, który pozwoli Wielkiej Brytanii "przejąć pełną kontrolę nad swoimi granicami". Wyjaśniła, że nowe przepisy mają na celu "rozwiązanie problemu naszego wadliwego systemu azylowego" i podjęcie działań "w sposób, w jaki nie byliśmy w stanie podjąć działań w przeszłości z powodu naszego członkostwa w Unii Europejskiej". Podkreśliła, że ustawa "rozbije model biznesowy" gangów zajmujących się przemytem ludzi do Wielkiej Brytanii.

6000 imigrantów w pół roku

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche przedostało się - najczęściej na niewielkich niestabilnych łodziach lub pontonach - prawie 6000 nielegalnych imigrantów, co oznacza, że najprawdopodobniej jeszcze latem pobity zostanie rekord z zeszłego roku, gdy dotarło ich 8417.


mbl

Czytaj także

Szef Rady Europejskiej odwiedził przejścia graniczne na Litwie. Zapowiedział pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 13:00
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel obiecuje pomoc w rozmowach z krajami, z których pochodzą nielegalni migranci, przedostający się ostatnio z Białorusi na Litwę. Szef RE wspólnie z litewską premier Ingridą Simonyte odwiedził dzisiaj pogranicze litewsko-białoruskie. Tylko w tym roku na Litwę z terytorium Białorusi nielegalnie przedostało się około 1300 osób, czyli kilkanaście razy więcej niż przez cały ubiegły rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Dudzińska z PISM: stanowisko Litwy wobec białoruskiego reżimu jest nieugięte

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 19:43
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział pomoc w rozmowach z krajami pochodzenia nielegalnych migrantów, którzy przedostają się na Litwę z Białorusi. Wilno oskarża Mińsk o to, że zezwalając imigrantom na przekraczanie granicy mści się za wspieranie białoruskiej opozycji, ale władze Litwy nie wycofują się z pomocy przeciwnikom reżimu Łukaszenki. - Wilno od dawna jest miejscem, w którym bardzo prężnie i licznie działała białoruska opozycja - mówi Kinga Dudzińska z PISM
rozwiń zwiń